Serrac'tan uluslararası toplumun ateşkes çağrılarına ret

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Serrac’tan uluslararası toplumun ateşkes çağrılarına ret

Serrac’tan uluslararası toplumun ateşkes çağrılarına ret

Serrac, 2 Temmuz’da kuvvetlerinin savaşa devam edeceği taahhüdünde bulunduktan sonra General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu güçleriyle ateşkes çağrıları yapan uluslararası ve bölgesel çabalara karşı sert bir tavır ortaya koydu. Serrac, petrol üretimine yeniden başlanması gerektiğini de vurguladı.

Serrac’tan uluslararası toplumun ateşkes çağrılarına ret
A- A A+

Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanı Fayiz es-Serrac, 2 Temmuz’da kuvvetlerinin savaşa devam edeceği taahhüdünde bulunduktan sonra General Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) güçleriyle ateşkes çağrıları yapan uluslararası ve bölgesel çabalara karşı sert bir tavır ortaya koydu. Serrac, petrol üretimine yeniden başlanması gerektiğini de vurguladı.

Bu gelişmelerle eş zamanlı olarak ilgili kaynaklar, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Libya’daki Birleşmiş Milletler (BM) misyonunun çatışma tarafları arasında yeni bir askeri diyalog düzenlediğini duyurmak ve ihracatın askıya alınmasından aylar sonra petrol üretimini garanti eden bir anlaşma imzalamak üzere olduklarını belirtti.

Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, 2 Temmuz’da Sirte’ye karşı savaştan kaçınmak için ilan edilmemiş uluslararası müzakereler çerçevesinde Rusya’nın başkenti Moskova’ya ikinci bir ziyarette bulundu. Serrac, 2 Temmuz’da ülkedeki mevcut gergin atmosferle ilgili endişelerini ifade eden Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde de sert bir tavır sergiledi. Le Drian, görüşme sırasında Fransa’nın çabalarının Libya’da istikrarı sağlamayı amaçladığını ve Libyalıların, komşularının ve Avrupa’nın çıkarlarının ‘Libya’nın güvenliği ve istikrarında’ yattığını vurguladı.

Serrac’ın belirttiğine göre Fransa Dışişleri Bakanı, BM’nin çabaları ve merkezi rolü aracılığıyla siyasi sürece geri dönüşü sağlayacak bir ateşkesin hızlı bir şekilde sağlanması çağrısında bulundu. İtalya ve Fransa’nın bu yaklaşıma yönelik anlaşmasına dikkat çeken Serrac, ülkesinin Libya’ya her türlü ve çeşitli kaynaklardan gelen yabancı müdahaleyi reddettiğini belirtti.

Serrac, mevcut siyasi hareketlerin, ‘krize çözüm bulma girişimleri değil, sadece belirli isimler için rol bulmayı amaçlayan manevralar’ olduğunu söylerken, “Seçimler, siyasi sürecin merkezinde olmalı ve uydurma çözümlerle zaman kaybedilmemelidir” ifadelerini kullandı. Fayiz es-Serrac ayrıca, siyasi sürecin netliğinin, kendilerini askeri seçenekten uzak tutacağını söyledi.

Petrol sahalarının açılmasının ve petrol üretimine devam edilmesinin acil bir gereklilik olduğundan da söz eden Serrac, aynı şekilde Hafter’i de arayan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile geçen çarşamba akşamı bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Serrac, hükümete yakın kuvvetlerin, ‘görevlerini yerine getirmeye, yasadışı yabancı müdahalelere karşı egemenliği savunmaya, darbecileri, suçluları ve yandaş unsurları Libya topraklarının tamamını temizlemek için ortadan kaldırmaya devam ettiklerini’ belirtti.

BM Genel Sekreterliği Sözcüsüne göre Serrac, 5+5 Ortak Askeri Komisyon çerçevesinde bir diyaloğa bağlı olduklarını söylerken, seçimlere dayalı siyasi bir çözümü desteklediklerini ifade etti. Aynı şekilde tarafların, ülkede tıkanmış petrol istasyonlarını ve petrol tesislerini yeniden açma gerekliliğini ele aldığı belirtildi.

Mareşal Halife Hafter, Guterres ile temasının içeriğini açıklamasa bile sözcü, Libya’daki çatışmanın çözümünün askeri olmadığını ve sadece siyasi olması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan UMH kuvvetleri, el-Vatiyye hava üssü ve onu çevreleyen alanların, 2 Temmuz sabahı erken saatlerde kime ait olduğu bilinmeyen uçaklar tarafından hava saldırılarına maruz kaldığı iddialarını yalanladı. Ancak Trablus’un güneybatısındaki üs yakınlarında bulunan er-Rucban şehrinin bazı sakinleri, art arda patlama seslerinin duyulduğunu açıkladı. Vatandaşlar, üssü çevreleyen mevziilere kime ait olduğu bilinmeyen uçaklar tarafında saldırılar düzenlendiğini söyledi. Aynı şekilde son iki gün boyunca Türkiye’den Trablus’un 140 km güneybatısında yer alan stratejik el-Vatiyye üssüne yönelik silah, teçhizat ve asker gönderildiği kaydedildi.

Sirte şehri çevresinde olası bir savaşın yaklaştığı da belirtilirken UMH kuvvetleri sözcüsü ise başkenti savunma ve Libya’nın batı şehirlerinin koruma aşamasından, Libya toprakları üzerindeki kontrolünü ve yeteneğini genişleme ve buraları özgürleştirme aşamasına geçtiklerini açıkladı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DÜNYA Haberleri