DÜNYA
okuma süresi: 9 dak.

Körfez’de Covid-19’la mücadele sürüyor

Körfez’de Covid-19’la mücadele sürüyor

Körfez ülkelerinde, virüse karşı yapılan  milyonlarca farkındalık mesajına rağmen, bazı kişilerin ihtiyati tedbirler ve koruyucu önlemlere uymaması ile Körfez ülkelerinde virüs yayılmaya devam etti ve son 24 saatte, farklı koronavirüs vaka sayıları kaydedildi.

Yayın Tarihi: 12/07/20 16:52
okuma süresi: 9 dak.
Körfez’de Covid-19’la mücadele sürüyor
A- A A+

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı ülkedeki tüm hastanelerin kapasitelerini arttırmak üzere sarf edilen çabalar kapsamında Asir Merkez Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesine 120 yatak ve yüzlerce tıbbi cihaz tahsis etti.

Körfez ülkelerinde, virüse karşı yapılan  milyonlarca farkındalık mesajına rağmen, bazı kişilerin ihtiyati tedbirler ve koruyucu önlemlere uymaması ile Körfez ülkelerinde virüs yayılmaya devam etti ve son 24 saatte, farklı Koronavirüs vaka sayıları kaydedildi.

Sağlık talimatlarına tam olarak uyulmamasının yanı sıra, sosyal temas Körfez ülkelerinde Sağlık Bakanlıklarının yeni vakalar kaydetmelerinin en önemli sebeplerinden biri olarak görülüyor.

Aynı zamanda genişletilmiş test uygulamaları salgın zincirinin kırılmasına ve vaka sayılarının azalmasına katkıda bulunuyor.

SUUDİ ARABİSTAN’DA  2 BİN 994 YENİ VAKA

Suudi Arabistan’da son 24 saatte, 2 bin 994 yeni Koronavirüs vakası kaydedilirken 2 bin 370 kişi sağlığına  kavuştu ve 30 kişi virüs sebebiyle hayatını kaybetti.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre, dün, Krallık'ta ilk vakanın ortaya çıkmasından bu yana kaydedilen toplam vaka sayısının 229 bin 480’e yükseldi, vakaların 61 bin 903’ünün hala gerekli tıbbi bakımı alıyor ve 2 bin 230 vakanın sağlık durumu ise kritik. Bunun yanı sıra toplam iyileşen vaka sayısı 165 bin 396 ve ölüm sayısı ise 2 bin 181’e yükseldi.

Yeni vakaların yüzde 44,7’si 7 şehirde kaydedildi. Riyad’da 85 vaka, Hufuf’ta 226 vaka, Cidde’de 221 vaka, Dammam’da 211 vaka, el-Mubarraz’da 158 vaka, Taif’te 152 vaka, Mekke’de 88 vaka kaydedilirken geri kalan vakalar Krallık’ın çeşitli bölgelerinde kaydedildi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, Asir Hastanesi’ne 120 yatak ve yüzlerce tıbbi malzeme tahsis ederek yoğun bakım ünitesinin kapasitesini arttırdı. Hastaneye 120 yoğun bakım yatağı, 120 hayati belirtiler monitörü, 120 solunum cihazı ve akciğer yetmezliği öncesi aşamaya yardımcı olan 30 cihaz eklendi.

Koronavirüs semptomları hisseden herkese hizmet verilmesi için açılan Cizan bölgesindeki “Tatman” kliniklerinin açılmasından başlayarak düne kadar hizmetlerinden 6 binden fazla kişi yararlandı.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı son 4 ay boyunca, virüsün Krallık’ta ortaya çıkmasının başlangıcından bu yana Koronavirüs test sayılarını ikiye katına çıkardı. Başlangıçta farklı sektörlerde günlük yaklaşık bin test yapılırken şimdi günlük 53 binden  fazla test yapılıyor.

KUVEYT’TE GÖÇMEN İŞÇİLERE TEKRAR KORONAVİRÜS TESTLERİ YAPILIYOR

Kuveyt’te son 24 saatte, 478 yeni Koronavirüs vakasının kaydedilmesi ile toplam vaka sayısı 54 bin 58’e yükselirken 3 kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesi ile toplam ölüm sayısı 386’ya yükseldi.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı 747 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısının 43 bin 961’e ulaştığını duyurdu.

Kuveyt Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Daire Başkanı Fahd Ahmed el-Gımlas dün, bugünden itibaren elektronik randevu sistemi ile göçmen işçilerin, gıda sektörü çalışanlarının ve diğer sektörlerde çalışanların test çalışmalarının tekrar başlayacağını duyurdu.

Daire Başkanı, Bakanlığın, göçmen işçilerin testleri için tüm illeri kapsayacak 4 merkezden hizmet vereceğini belirtti.

El-Gımlas test yapılması talebinde bulunulması için Sağlık Bakanlığının web sitesinden randevu alınması gerekeceğini ve test merkezinin sistem tarafından hami kişinin veya şirketin adresine göre otomatik olarak belirleneceğini açıkladı.

BAE HASTANELERİ COVİD-19’DAN ARINDI

BAE birbiri ardına, hastanelerde Koronavirüs vakalarından temizlendiği duyuruları yaparken, dün farklı uyruklardan 403 yeni Koronavirüs vakası kaydedildiği duyuruldu. Ülkedeki aktif vaka sayısı 9 bin 474 olduğu açıklandı.

Sağlık Bakanlığı tüm vakaların sağlık durumunun stabil olduğunu ve gerekli tedaviyi aldıklarını belirtti. Böylece ülkede kaydedilen toplam vaka sayısı 54 bin 453’e yükseldi.

Bakanlık, bir kişinin daha Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmesi ile toplam ölüm sayısının 331’e yükseldiğini duyurdu.

Bakanlık ayrıca, hastaneye yatırılmalarının ardından gerekli tedaviyi görmeleri ile 679 kişinin daha sağlığına kavuştuğunu böylece toplam iyileşen vaka sayısı 44 bin 648’e yükseldiğini açıkladı..

Bu, Abu Dabi Sağlık Bakanlığı’nın, VPS Sağlık Grubu, NMC Sağlık Grubu kuruluşlarında ve Ayn el-Halic Hastanesinde Covid-19 vakasının bulunmaması ile kurumların sağlık hizmetlerini sunmaya ve hasta ve başvuranlar için tüm uzmanlık hizmetlerini sunmaya devam edeceğini ve ülkede tüm özel sağlık sektörü kurumlarının Covid-19 vakalarından arındığını doğrulaması ile aynı zamanda geldi.

Abu Dabi Sağlık Bakanlığı Müsteşar Vekili Dr. Cemal el-Kabi “Son dönemde, Covid-19 salgını ile mücadele bayrağının arkasında ilk sırada duran kişilerin çabalarının meyvelerini topluyoruz. Devlet sağlık sektörünün yanı sıra, tüm görevlerini yerine getiren özel sağlık sektörünün rolü de öne çıktı ve özel sağlık sektörünün sağlık sisteminin önemli bir parçası olduğu ve sistemin sürdürülebilirliğini sağladığı kanıtlandı.” ifadelerini kullandı.

El-Kabi “Özellikle Covid-19 vakalarının tedavisi için tahsis ettiğimiz sağlık kuruluşlarında, BAE’de sağlık sektörünün hazır olmasına ve toplumun tüm fertleri için her zaman üstün bir kaliteye sahip sağlık hizmetlerinin sunulması için tamamen hazırlanmasına yönelik çabalarımızı sürdürüyoruz.”

BAHREYN’DE 511 YENİ VAKA

Bahreyn Sağlık Bakanlığı, dünden önceki gün 8 bin 801 test yapıldığını, yapılan testler sonucunda 511 yeni Koronavirüs vakasının kaydedildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, 693 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısının 27 bin 213’e yükseldiğini açıkladı. Aynı zamanda bir kişinin daha virüs sebebiyle hayatını kaybetmesi ile toplam ölüm sayısı 104’e yükseldi.

Bakanlık, kaydedilen toplam mevcut vaka sayısının 4 bin 722 kişi olduğunu, vakalardan 4 bin 669’unun sağlık durumunun stabil olduğunu ve sağlık durumu tedavi görmesini gerektiren 84 vakadan 53’ünün yoğun bakımda olduğunu bildirdi.

UMMAN SULTANLIĞI’NDA BİN 83 YENİ VAKA

Umman Sultanlığı’nda son 24 saate, bin 83 yeni Koronavirüs vakası kaydedildi.

Umman Sağlık Bakanlığı dün, toplam vaka sayısının 54 bin 697’ye, ölü sayısının 248’e ve iyileşen vaka sayısının ise 35 bin 255’e yükseldiğini duyurdu.

KATAR’DA 498 YENİ VAKA

Katar’da son 24 saatte, 498 yeni Koronavirüs vakası kaydedildi. Böylece ülkede kaydedilen toplam vaka sayısı 103 bin 128’e yükseldi.

Katar Sağlık Bakanlığı yeni vakaların hepsinin karantinaya alınarak gerekli tıbbi bakımı aldıklarını açıkladı.

Bakanlık, dün, 701 kişinin daha iyileşmesi ile toplam iyileşen vaka sayısının 98 bin 934’e ulaştığını bildirdi.

Katar’da yeni bir ölüm kaydedilmeyek ölüm sayısı 146’da sabit kaldı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör