Netanyahu yeni bir sağ parti kurmaya hazırlanıyor

loading
22 Eylül, Salı
£

9.77

8.98

$

7.67

Netanyahu yeni bir sağ parti kurmaya hazırlanıyor

Netanyahu yeni bir sağ parti kurmaya hazırlanıyor

Netanyahu yaklaşan seçimler öncesinde kendisine öfkeli taraftarlarını sakinleştirmek, rakiplerinin saflarına geçmelerini önlemek ve böylece sağ bloğu ve bu blok içindeki konumunu muhafaza etmek için yeni bir sağ parti kurma hazırlığına girdi.

A- A A+

İsrail’de düzenlenen kamuoyu yoklamalarına göre Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun popülaritesi düşmeye devam ediyor. Netanyahu yaklaşan seçimler öncesinde kendisine öfkeli taraftarlarını sakinleştirmek, rakiplerinin saflarına geçmelerini önlemek ve böylece sağ bloğu ve bu blok içindeki konumunu muhafaza etmek için yeni bir sağ parti kurma hazırlığına girdi.

Netanyahu, kurma niyetinde olduğu yeni partinin başkanlığına, kendisine yakın olanlar arasında gelecek vaat eden bir figür olan Modi'in Belediyesi ve Yerel Yönetim Merkezi Başkanı Haim Bibas’ı getirmeyi düşünüyor. Partisi Likud’dan kaynaklar Netanyahu’nun popülaritesinin düşmesinden endişe duyduklarını aktardılar. Netanyahu kaybetmeye devam ettiği seçmeni yeniden kendisine çekecek bir parti kurarak kendisine Knesset’te 61’in üzerinde milletvekilinden oluşan güçlü bir sağ bloğu garanti edecek ve çoğunluğunu sağ kanadın oluşturduğu bir hükümet kurmasını sağlayacak seçmenleri geri kazanmak istiyor. Netanyahu, kuracağı bu yeni partiye yerel yönetim liderliğine büyük ölçüde katkı sağlayan, birçok İsrail belediyesini yönetmekte başarı elde eden ve siyasi liderliğe geçme konusunda hırslı genç liderlere sahip olan Bibas gibi oldukça popüler bir karakteri seçti.

Bir parti kaynağı, Netanyahu’nun son üç seçim kampanyasında sağcı bir hükümet kurmak için yeterli bir blok oluşturmayı başaramadığının farkında olduğunu, bu nedenle de sağ kanadın çoğunluğunu sağlamak için perde arkası oyunlara başvurduğunu söyledi. Kaynak, Netanyahu’nun Koronavirüsle mücadelede hayal kırıklığına uğrattığı seçmenin partisinden kaçmamasını garanti altına almak ve onları sağcı kanat karargahında tutmak, daha da önemlisi Benny Gantz başkanlığındaki Mavi-Beyaz veya Yair Lapid başkanlığındaki Gelecek Partisi gibi rakip partilere geçmelerini önlemek için çalıştığını belirtti.

Knesset’te üst düzey siyasi liderliği ve milletvekilliğine ulaşma niyetini gizlemeyen Bibas, Netanyahu’nun planı ve bu plana uyumluluğuyla ilgili haberleri yalanlamadı. Bibas açıklamasında şunları söyledi:

“Seçimler şu an için masada değil.  Muhtemelen yakın zaman içinde bir seçim olmayacak. Dolayısıyla bu konunun gerçeklikle bir alakası bulunmuyor. Yeni bir seçim halkın güvenine ihanet etmek olacaktır. Bunlar politikacıların yerel yönetimin gücünü artırması nedeniyle yaptığı spekülasyonlardır.”

İsrail medyası dün ve perşembe akşamı seçim tarihinin gündeme gelmesi durumunda halkın ruh halinin nasıl olacağı hakkında yaptığı üç komuoyu anketinin sonuçlarını yayınladı. Yapılan kamuoyu yoklaması geçen ayki trendin sürerek Netanyahu’nun kan kaybetmeye devam ettiğini gösterdi. Bugün Knesset’te 36 temsilcisi bulunan Likud’un 31 veya 32 sandalyeye, bir diğer ankete göre ise 29 koltuğa düştüğü görülüyor. Bununla birlikte merkez ve sol Arap partileri bu ankete göre bir miktar yükselse de, Likud’un kaybının büyük bir kısmı Naftali Bennet’in başını çektiği aşırı sağcı Yeni Sağ Partisi’ne kayıyor. Bugün yalnızca altı koltuk ile temsil edilen bu ittifakın, sandıkların gücünü ikiye veya üçe katlayacağı öngörülüyor. Diğer yandan anketlerin ilki bu ittifaka 12,  ikincisi 15, üçüncüsü ise 19 koltuk veriyor.

Bloklar arası koltuk dağılımına göre sağ blok, son seçimlerin öncesinde kurulduğu haliyle 62-63 sağcı koltuk (toplam 120 koltuktan) oluyor. Bu ise, Netanyahu’nun dindarlar ve Yeni Sağ bloğuyla birlikte dar bir sağcı hükümet kurabileceği anlamına geliyor. Diğer yandan, Benny Gantz liderliğindeki “Generaller Partisi’nin” 16 koltuktan 9 ila 11 arasında bir koltuğa gerilemeye devam ediyor. Anketlere göre Lapid 14 milletvekilinden 19’a yükseldi. Arap Partileri Ortak Listesi ise 15-16 koltukla gücünü koruyor.

Bu sonuçlar aynı zamanda Avigdor Liberman liderliğindeki Evimiz  İsrail’in 7 sandalyeden 8’e çıkacak olmasına rağmen artık bir denge unsuru olmadığı, Siyonist hareketin ve İsrail Devleti’nin kurucusu olan İşçi Partisi’nin barajı geçemeyeceği ve siyasi arenadan tamamen silineceği anlamına geliyor.

Diğer yandan Yahudi dini partilerinin perşembeyi cumaya bağlayan gece bir araya geldiği ve yeni seçimlere girme ihtimaliyle mücadele etme kararı aldıkları belirtiliyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DÜNYA Haberleri