Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel: 'Doğu Akdeniz'de tek yanlı faaliyetler ve uluslararası hukuk

loading
25 Ekim, Pazar
£

10.39

9.45

$

7.96

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel: 'Doğu Akdeniz’de tek yanlı faaliyetler ve uluslararası hukukun ihlalleri durmalıdır'

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel: 'Doğu Akdeniz’de tek yanlı faaliyetler ve uluslararası hukukun ihlalleri durmalıdır'

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Doğu Akdeniz’de tek yanlı faaliyetler ve uluslararası hukukun ihlallerinin kesinlikle durması gerektiğini belirtti; Birleşmiş Milletlerle iş birliği halinde doğu Akdeniz’de çok taraflı bir konferans düzenlenmesi önerisini hatırlattı.

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel: 'Doğu Akdeniz’de tek yanlı faaliyetler ve uluslararası hukukun ihlalleri durmalıdır'
A- A A+

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda bugün bir konuşma yapan Michel, Avrupa Birliği’nin Doğu Akdeniz’deki gerginlikten endişe duyduğunu bildirdi.
 
Charles Michel şöyle devam etti:

“Tek yanlı faaliyetler ve uluslararası hukukun ihlalleri kesinlikle durmalıdır. Üye devletlerimizle birlikte, gerginliğin azaltılması ve diyaloğun başlaması için yoğun diplomatik çabalar harcamaktayız. Bu ruhla Birleşmiş Milletler’in işbirliğinde Doğu Akdeniz’de çok taraflı bir konferans düzenlenmesini önerdim. Birçok taraf olumlu yanıt vermiştir, şeklini, gündemini ve süresini görüşmeye hazırdır. Deniz sınırlamaları, güvenlik, enerji konuları ve göçün, halledilmesi gereken konular arasında yer aldığına inanıyorum. Biz Birleşmiş Milletler’in Libya veya Suriye gibi bölgesel örgütlenmelerin yer aldığı çabalarını da destekliyoruz. Batı Balkanların altı paydaşın dönüşüm ve entegrasyonunu destekliyoruz. Avrupalı görünümlerini teyit ettik. Ve aralarında Arnavutluk ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin de bulunduğu iki ülkeyle daha üyelik müzakerelerini açmaya karar verdik.

Doğu Ortaklığı’yla komşularımız içerisindeki altı ülkeyle: özellikle kurumlarımızın ve hukuk düzeninin güçlendirilmesi alanında, ilişkilerimizi geliştirmekteyiz. Belarus ’ta son cumhurbaşkanlığı seçiminde sahtecilik yapılmıştır. Sonuçları kabul etmiyoruz. Ve muhalefetin şiddetle bastırılmasını ve barışçı gösterilerin engellenmesini kınıyoruz. Baskı ve gözdağı verme durmalı ve sorumlu olanlar hesap vermeli ve bu kişilere yaptırım uygulanmalıdır. Belarus halkının yanındayız, özgür olmalıdırlar, dış baskı olmamalıdır, kendi geleceklerini kendileri seçmelidirler.

Cezasızlıkla mücadele, aynı zamanda, Rus muhalefet lideri Navalny kimyasal silahlarla yapılan bir suikast girişiminin kurbanı olduğunda, bağımsız ve güvenilir bir soruşturma talep etmek anlamına da geliyor.

Avrupa Birliği Venezuela halkının da yanındadır. Uluslararası Temas Grubu’yla barışçı ve müzakere edilmiş bir çözüm için çalışmamız bundandır. Serbest, güvenilir ve adil seçimler olmalıdır.”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DÜNYA Haberleri