DÜNYA
okuma süresi: 4 dak.

Koronavirüse karşı burun spreyi geliştirildi

Koronavirüse karşı burun spreyi geliştirildi

Çalışmanın baş yazarı Dr. Richard Moxley, Birmingham Üniversitesi'nin web sitesinde yayınlanan raporda şunları kaydetti: “Bu sprey, gıda ve farmasötik ürünlerde halihazırda kullanılan hazır ürünlerden yapıldı. Bu koşulları bilinçli olarak hazırlık sürecimize dahil ettik. Bu durum haftalar içinde seri üretime başlayabileceğimiz anlamına geliyor.”

Yayın Tarihi: 22/11/20 17:27
okuma süresi: 4 dak.
Koronavirüse karşı burun spreyi geliştirildi
A- A A+

Birmingham Üniversitesi'nden bilim insanları, koronavirüse karşı burun spreyi geliştirdi.

Araştırmacılar, halk üzerinde kullanımı onaylanmış maddeleri kullanarak yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı etkili koruma sağlayabilen bir burun spreyi üretti.

Kullanılan malzemeler, Birleşik Krallık, Avrupa Birliği ve ABD’deki düzenleyici kurumlar tarafından geniş çapta onaylanmış ve halihazırda tıbbi cihazlarda, ilaçlarda ve hatta gıda ürünlerinde yaygın olarak kullanılan bileşiklerden oluşuyor. Bu durum, yeni ürünün piyasaya sürülmesinde uygulanan karmaşık prosedürlerin büyük ölçüde basitleşeceği anlamına geliyor. Böylelikle sprey ticari olarak çok hızlı bir şekilde temin edilebilir olacak.

Ön bulguları “bioRxiv” sitesinde yayınlanan çalışma, sprey yapımında kullanılan solüsyonun enfeksiyonu inhibe etme yeteneğini test etmek için tasarlanmış hücre kültürü deneylerini açıklıyor. Çalışma, hücresel virüs kültürlerinin, solüsyonla tedaviden sonra 48 saate kadar enfeksiyonu önlediğini keşfetti.

Solüsyon, "karajenan (carrageenan)" adı verilen bir antiviral faktör olan ve gıdalarda yaygın olarak kıvam arttırıcı (koyulaştırıcı) olarak kullanılan polisakkarit I polimerlerden oluşuyor. Ayrıca sprey içeriğinde, burun içindeki hücrelere yapışma özelliği nedeniyle "gellan" adı verilen bir çözelti kullanıldığı kaydedildi. Gellan, burun boşluğunun içine ince damlacıklar halinde püskürtülme kabiliyetine sahip olması, yüzeyi eşit şekilde kaplayabilmesi, burundan dökülmeden içinde kalması nedeniyle önemli bir bileşen olarak biliniyor.

Çalışmanın baş yazarı Dr. Richard Moxley, Birmingham Üniversitesi'nin web sitesinde yayınlanan raporda şunları kaydetti:

“Bu sprey, gıda ve farmasötik ürünlerde halihazırda kullanılan hazır ürünlerden yapıldı. Bu koşulları bilinçli olarak hazırlık sürecimize dahil ettik. Bu durum haftalar içinde seri üretime başlayabileceğimiz anlamına geliyor.”

Spreyden püskürtülen damlacıklar başlıca iki rol oynuyor. Birincisi virüs partikülleriyle karşılaştığında onu burnun içinde sarıyor. Burada virüs normal yöntemlerle, ya sümkürerek ya da balgamla dışarı atarak yok edilebilir. İkincisi, virüsün spreyde kullanılan yapışkan bir tabaka ile kaplanması onun vücuda emilimini engelleyecek ve bu da vücuttaki viral yükü azaltacak. Aynı zamanda virüs partikülleri hapşırma veya öksürme yoluyla başka bir kişiye bulaşsa bile, bu kişinin aktif virüs partikülleriyle enfekte olma olasılığı düşük olacak.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.