DÜNYA
okuma süresi: 7 dak.

Venezuela’da muhalifler Karakas’ta ABD heyetiyle görüştü

Venezuela’da muhalifler Karakas’ta ABD heyetiyle görüştü

Gözlemciler, Washington ile diplomatik yakınlaşmanın Venezuela’yı Rusya’dan uzaklaştırmayı ve Venezuela petrolünü yeniden piyasaya sürmeyi amaçladığını düşünüyor...

Yayın Tarihi: 30/06/22 17:25
Güncelleme Tarihi: 30/06/22 17:44
okuma süresi: 7 dak.
Venezuela’da muhalifler Karakas’ta ABD heyetiyle görüştü
A- A A+

Washington, Venezuela resmi makamları ve muhalefetiyle diyaloğu sürdürmek için Karakas’ta bir ABD heyetinin bulunup bulunmadığını hakkında açıklama yapmadı. Ancak ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Beyaz Saray Rehine İşleri Özel Temsilcisi Roger Carstens’in ve ABD Büyükelçisi James Story’nin, Venezuela’da mahkum olan ABD vatandaşları hakkında yetkililerle görüşmek için Pazartesi günü Karakas’a yolculuk ettiklerini söyledi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Pazartesi günü ABD heyetinin bir ziyaret gerçekleştirdiğini açıkladı. Maduro ABD’li yetkililerin Mart ayında başlayan müzakereleri sürdürmek için hükümet kontrolündeki Ulusal Meclis Başkanı Jorge Rodriguez ile görüştüğünü söyledi. Ancak daha fazla detay vermedi. Maduro televizyon yayınlanan açıklamasında, ziyaretin amacının Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgalin başlamasından birkaç gün sonra başlatılan diyaloğu sürdürmek olduğunu söyledi.

Heyet Salı günü, muhalefet partileri koalisyonu ve lideri Juan Guaido ile Mart ayında Venezuela yönetimiyle başlayan görüşmeleri sürdürmek için bir araya geldi. ABD, Maduro’nun 2018’de muhalefet tarafından boykot edilen seçimlerde ikinci dönem için yeniden seçilmesinin ardından 2019’da yönetimle diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Fransız haber ajansı AFP tarafından aktarılan açıklamada, “ABD heyetinin ziyareti vesilesiyle, müzakere sürecine geri dönmeye yönelik çabaları koordine etmek amacıyla Salı günü ciddi müzakere sürecine derhal yeniden başlamaya hazır olduğunu teyit eden Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümetiyle bir araya geldik” ifadelerine yer verildi.

Venezuela’da hükümet ve muhalefet arasındaki siyasi diyalog, Ekim 2021’den bu yana askıya alınmıştı. Zira yönetim, Maduro’ya yakınlığı ile bilinen Cape Verde’li Alex Saab’ın ABD’ye iadesine tepki olarak müzakerelerden çekilmişti. Saab, Washington tarafından kara para aklamakla suçlanan, uluslararası bir arabulucuydu.

Bazı gözlemciler, bu diplomatik yakınlaşmanın, Karakas’ı ana müttefiki Moskova’dan uzaklaştırmayı ve yüksek petrol fiyatlarına bağlı gerilim zemininde Venezuela petrolüne yönelik ABD yaptırımlarını hafifletmenin görüşülmesini amaçladığını düşünüyor.

Washington ve yaklaşık 50 diğer ülke, muhalefet lideri Juan Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanımış, ülke gelirinin yüzde 96’sını oluşturan ham petrolü ABD pazarında satılmasını engelleyen bir petrol ambargosu da dahil olmak üzere Karakas’a bir dizi yaptırım uygulamıştı.

O zamandan bu yana Maduro, önlemlere rağmen petrol ihracatına devam edebilmek için Rusya’dan büyük destek aldı. Yaptırımlardan önce Venezuela, neredeyse üretiminin tamamını ABD’ye ihraç ediyordu.

Fransa’nın, Ukrayna’daki savaşın neden olduğu fiyat artışlarını durdurmak için İran ve Venezuela’dan ‘tedariklerin çeşitlendirilmesi’ çağrısı yapması üzerine, Başkan Maduro, Fransız şirketleri ülkesine davet etti.

Venezuela Devlet Başkanı devlet televizyonunda “Cumhurbaşkanı Macron! Venezuela, petrol ve gaz üretmek isteyen tüm Fransız şirketlerini kabul etmeye hazır” ifadelerini kullandı.

Almanya’da düzenlenen G7 zirvesinin oturum aralarında, Fransız Cumhurbaşkanlığı enerji kaynaklarının başka yerlerde araştırılması gerektiğinden bahsetmiş, İran ve Venezuela’daki üretime dikkat çekerek ‘Venezuela petrolünün piyasaya geri dönebilmesi gerektiğini’ belirtmişti. Söz konusu iki ülke de ABD yaptırımlarına tabiler. Fransa’nın Guaido’yu Venezuela'nın geçici başkanı olarak tanıması Maduro’yu kızdırdı. Bununla birlikte muhalefet liderinin ağırlığı son aylarda önemli ölçüde azaldı.

Mart ayındaki görüşemeden sonra Karakas, Venezuela’da gözaltına alınan iki ABD’liyi serbest bıraktı. Bu adım Venezuela Devlet Başkanı tarafından iyi niyet jesti olarak nitelendirildi.

Washington, Mayıs ayında, Maduro hükümeti ile muhalefet arasındaki diyaloğu teşvik etmek için ABD petrol şirketi Chevron ile bağlantılı olanlar da dahil olmak üzere Venezuela’ya uygulanan bazı yaptırımları sınırlı bir şekilde hafifletmek istediğini duyurdu.

Roger Carstens’in üst düzey bir ABD heyetinin parçası olarak Mart ayında gerçekleştirdiği ziyaret, gözaltına alınan iki ABD’linin serbest bırakılması ile sonuçlandı, ancak en az 8 ABD’li Venezuela tarafından tutulmaya devam ediyor.

Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklar, Pazartesi günü gerçekleştirilen görüşmelerin gündeminin insani meselelerle sınırlı olduğunu, 2019’dan buna ABD yaptırımlarına tabi olan Venezuela petrolünü içermediğini söyledi. Mart ayında ABD’den üst düzey bir heyet Maduro ile bir araya geldi, ABD yaptırımlarının gevşetilmesi, tartışılan konular arasındaydı ancak bir anlaşmaya varılamamıştı. Venezuela sonrasında, eski bir Citgo yöneticisini ve bir Küba asıllı ABD’liyi serbest bıraktı. Ayrıca, seçimler konusunda muhalefetle Meksika’daki müzakerelere yeniden başlama sözü verdi.

Maduro, müzakere masasına geri dönmek için henüz bir tarih üzerinde anlaşmaya varmadı.

Diğer yandan, 5 Citgo yöneticisi de Venezuela’da tutuklu bulunuyor. Venezuela terörizm ve silah kaçakçılığı suçlamasıyla eski bir ABD denizcisi olan Matthew Heath’i de gözaltında tutuyor. Suçlamaları reddeden Heath’i, avukatlarının belirttiğine göre geçen hafta kolunu keserek intihar girişiminde bulunmasının ardından Venezuela’da bir hastanede kalıyor. ABD’li yetkililer, Washington’un Heath’i göndermediğini belirterek, Venezuela makamlarını onu yasadışı bir şekilde gözaltına almakla suçladı.

Hala gözaltında tutulan iki ABD’li bulunuyor. Bu kişiler, Maduro’yu devirmek için düzenlenen başarısız bir baskınla bağlantılı olarak 2020 yılında tutuklanan Luke Denman ve Airan Berry olmak üzere Özel Kuvvetler’in iki eski üyesini içeriyor. Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü, Karakas’a yapılan son ziyaretin “Venezuela’daki ABD vatandaşlarının güvenliği hakkında görüşmeler için” olduğunu söyledi. Yetkili, ziyaret sırasında herhangi bir ABD’linin serbest bırakılmasının beklenip beklenmediğine ilişkin soruya yanıt vermedi.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.