DÜNYA
okuma süresi: 3 dak.

ILO: Pandemi 34 milyon genci işsiz bıraktı

ILO: Pandemi 34 milyon genci işsiz bıraktı

ILO, koronavirüs salgınının etkili olduğu dönemde dünya genelinde genç istihdamının 34 milyon azaldığını açıkladı.ILO'nun 2022 Küresel Genç İstihdam Eğilimi Raporu'nda 2021'de küresel genç işsizlik oranı yüzde 15,6 olarak saptanırken 75 milyon gencin işsiz, 732 milyon gencin ise çeşitli sebeplerden işten ayrıldığı kaydedildi.

Yayın Tarihi: 11/08/22 16:52
okuma süresi: 3 dak.
ILO: Pandemi 34 milyon genci işsiz bıraktı
A- A A+

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından yayımlanan 2022 Küresel Genç İstihdam Eğilimi Raporu'nda, dünyada genç nüfusun işe alınma oranında son yıllardaki değişimler değerlendirildi.

Raporda Koronavirüs olumsuz ekonomik etkilerinin en çok gençlere yansıdığı belirtilerek 2020'den bu yana 15-24 yaş arası grubun iş kaybının diğer yaş gruplarından daha fazla olduğu bilgisi paylaşıldı.

Gençlerdeki istihdam kaybının baş sebebinin Koronavirüs olduğu ve 2019'dan 2020'nin sonuna kadar küresel genç istihdamının 34 milyon azaldığı belirtildi.

2021'DE 75 MİLYON GENÇ İŞSİZ

2020'de 282 milyon gencin eğitim, iş ve iş eğitiminde yer almadığı, 531 milyon gencin eğitim sebebiyle çalışmadığı ve 396 milyon gencin iş sahasında bulunduğu bildirildi.

2021'de küresel genç işsizlik oranı yüzde 15,6 olarak saptanırken 75 milyon gencin işsiz, 732 milyon gencin ise çeşitli sebeplerden işten ayrıldığı kaydedildi.

Dünyada Koronavirüs tedbirlerinin hafifletilmesi ve ekonomilerin yeniden açılmasıyla genç istihdamının artış göstermekte olduğu vurgulandı. Bu kapsamda 2022'nin sonuna kadar genç işsiz sayısının 73 milyona düşmesi öngörüldü fakat bu rakamın salgın öncesi dönemden 6 milyon daha fazla olduğu hatırlatıldı.

Genç kadınların erkeklere oranla istihdam imkanının daha az olduğuna dikkat çekilerek bu yıl içinde genç yaş grubundaki kadınların yüzde 27,4'ünün iş sahasına dahil olacağı, bu oranın erkeklerde yüzde 40,3 olarak öngörüldüğü bildirildi.

ÇEVRECİ ÖNLEMLER 24 MİLYON YENİ İŞ YARATABİLİR

ILO'nun raporunda genç işsizliğin azaltılması için ülkelere çevrecilik, dijital, sağlık ve eğitim sektörlerindeki yatırımı ilerletme çağrısında bulunuldu.

Küresel alanda yeşil alan ve okyanusları korumaya yönelik gerekli tedbirlerin uygulanması durumunda 2030'a kadar 24 milyon yeni iş imkanının doğacağı ve 8,4 milyon gencin bu iş sahalarında istihdam edilebileceği tahmini yapıldı.

Raporda ifadelerine yer verilen ILO Politikadan Sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Martha Newton, Koronavirüs istihdam alanında savunmasız durumdaki gençlerin ihtiyaçlarının ele alınmasına dair eksikleri ortaya çıkardığını ifade etti.

Newton, "Gençlerin en çok ihtiyaç duyduğu şey, halihazırda iş gücü piyasasına katılanlar için iyi iş fırsatları ve istihdama henüz girmemiş olanlar için kaliteli eğitim ve öğretim fırsatları sunan işgücü piyasalarıdır." değerlendirmesinde bulundu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.