DÜNYA
okuma süresi: 3 dak.

Mısır, Yunanistan ile arasında stratejik bir denizaltı iletişim hattı kuruyor

Mısır, Yunanistan ile arasında stratejik bir denizaltı iletişim hattı kuruyor

Mısır, denizaltı kabloları alanındaki stratejik kapasitesini artırmak için harekete geçti. Mısır’ı Yunanistan ile Akdeniz’den birbirine bağlayacak hat için bir anlaşma imzaladı.

Yayın Tarihi: 14/12/22 16:53
okuma süresi: 3 dak.
Mısır, Yunanistan ile arasında stratejik bir denizaltı iletişim hattı kuruyor
A- A A+

Geçtiğimiz şubat ayında, iki ülke söz konusu hattı kurmak amacıyla Yunanistan'da bir mutabakat zaptı imzalamıştı. Kahire, Mısır ile Yunanistan'ı Akdeniz boyunca birbirine bağlayacak bir denizaltı kablosu kurmak için (Mısır Devleti’nin belli bir yüzdesine sahip olduğu) Telecom Egypt ile Yunanistan'daki Bağımsız Enerji İletim Operatörü'nün (IPTO) sahibi olduğu Grid Telekom arasındaki anlaşmanın imza törenine ev sahipliği yaptı.

Mısır İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Amr Talat, çok sayıda Mısırlı ve Yunan yetkilinin huzurunda düzenlenen imza töreninde, anlaşmanın ‘Mısır'ın uluslararası denizaltı kabloları alanındaki stratejik kapasitesini artıracağını’ söyledi. Talat ayrıca ‘bu anlaşmayla Doğu Avrupa'da Yunan kıyılarında stratejik bir avantajı elde edilecek yeni bir merkez oluşturulacağını’ vurguladı.

Talat, Mısır hükümeti tarafından açıklanan resmi verilere göre, ‘doğu ile batı arasındaki veri trafiğinin yüzde 90'ından fazlasının Mısır karasuları ve topraklarından geçtiğini’ söyledi. ‘İmzalanan anlaşmanın, iki ülkeyi denizaltı kablo sistemleri kullanarak birbirine bağlamak amacı ile geçen şubat ayında mutabakat zaptı imzalanan, Yunanistan'da başlayan müzakerelerin başlamasından bu yana geçen 10 ayı aşkın bir çalışmanın sonucu olduğuna’ dikkat çekti.

Hükümetten yapılan açıklamada, Mısır'ın Telecom Egypt aracılığıyla, altyapıyı geliştirmek, uluslararası ağı genişletmek, denizaltı kablo sistemi kurarak Yunanistan üzerinden Avrupa'ya bir doğu geçidi açmak ve bu yolla erişim noktalarını çoğaltmak için harekete geçtiği kaydedildi. Ayrıca Mısır’ın Port Said şehrini Girit Adası’na bağlayarak Mısır ile Yunanistan arasında bir denizaltı kablo sisteminin kurulması yoluyla genişleme stratejisini gerçekleştirmeye" çalıştığı vurgulandı.

Açıklamada, ‘yeni kablo hattının, Doğu Avrupa'daki Balkanlar'a ve oradan da Batı Avrupa'daki diğer noktalara veri aktarımı için en kısa yollardan biri olduğu ve böylece Mısır'ın iletişim hizmetleri ve iki ülke arasındaki veri trafiği için küresel bir merkez olarak Doğu ve Batı arasındaki stratejik konumunu güçlendirmeye katkıda bulunduğu’ belirtildi.

Telecom Egypt Genel Müdürü ve CEO'su Mühendis Adil Hamid, yeni anlaşmanın ‘dünya çapında 60'tan fazla ülkede 140'tan fazla temas noktasına ulaşmak için güçlü uluslararası ağa ek değer katacağını’ söyledi.

Yunan şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Manos Manousakis, şirketinin ‘Yunanistan'ı yüksek coğrafi ve siyasi değere ve üç kıtanın -Avrupa, Afrika ve Asya- kavşağında ayrıcalıklı bir konuma sahip büyük bir enerji ve veri merkezine dönüştürmeyi hedeflediğini’ kaydetti.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör