Norveç'i kana bulayan saldırgan Behring Breivik'in Kıbrıs 'planları'

loading
4 Ağustos, Salı
£

9.12

8.21

$

6.98

Norveç'i kana bulayan saldırgan Behring Breivik'in Kıbrıs 'planları'

Norveç'i kana bulayan saldırgan Behring Breivik'in Kıbrıs 'planları'

Norveç'te 76 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik 1500 sayfalık manifestosunda Türkiye topraklarının büyük bir kısmının Yunanistan ve Ermenistan'a verilmesini ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin de Rum Kesmi'ne dahil olmasını öngörüyor.

Norveç'i kana bulayan saldırgan Behring Breivik'in Kıbrıs 'planları'
A- A A+

Türkyie'ye ait Batı Anadolu'daki toprakların Yunanistan'a, Doğu Anadolu'daki toprakların Ermenistan'a ve Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti'nin de Rum Kesmi'ne dahil olmasını isteyen Breivik, bu emellerini gerçekleştirebilmek için planlar da yapmış. Planlarda, "Bütün Müslümanlar Orta Anadolu'ya sürülmeli. Bu yolda biyolojik ve kimyasal saldırılar altyapıya zarar vererek kullanışlı olabilir. ABD muhtemelen tehdit edecek ve Türkiye, Kosova, Bosna Hersek, Lübnan ya da Suriye'yi askeri açıdan savunmaya girişecek" deniliyor.

Osmanlı'yı incelemiş

Saldırgan önce Osmanlı daha sonra Türkiye tarihini anlattığı manifestosunda Türkiye'nin AB'ye alınmamasını, NATO'dan çıkartılmasını istiyor ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'yi "yeniden İslamlaştırarak" Osmanlı dönemine döndürmek istediğini söylüyor. Breivik geçen hafta arkadaşlarıyla sokağa çıktıktan sonra da günlüğüne "Ne de olsa bu benim onlarla son görüşmem" dedi.

GÖNLÜNDEKİ TÜRKİYE

Yüzyılın canisi Anders Behring Breivik, 1500 sayfalık manifestosunun 1316'ncı sayfasında, kendi tasarımı olduğu anlaşılan bir Türkiye haritasına yer veriyor. "Yeni bir Avrupa ve Ortadoğu yaratmak" adlı bu bölümde Breivik, modern "haçlı şövalyelerinin" Avrupa'da iktidarı ele geçirmesinden sonra neler yapacağını anlatıyor.

Breivik'in gönlündeki Türkiye, Sevr haritasını andırıyor. Zaten kendisi de, Kurtuluş Savaşı sayesinde hayata geçmeyen bu antlaşmaya gönderme yapıyor.

'Hayalindeki Türkiye'ye sadece Antalya bölgesinden' çıkış veren cani, İstanbul dahil Batı Anadolu'yu Yunanistan'a, doğu ve güney bölgelerini Ermenistan'a katıyor. Breivik, "Yeni Avrupa inşa edilirken Türkler İç Anadolu'ya sürülsün. NATO varlığını sürdürmek istiyorsa, Rusya'yı üye olarak alıp Ankara'yı ihraç etsin. Yeni NATO üyeleri Ortadoğu ve Anadolu'ya yönelik haçlı seferini desteklemek zorunda" diyor. Ayrıca Arnavutluk'u, Yunanistan, Hırvatistan ve Sırbistan arasında paylaştıran Breivik, tüm Müslüman Arnavutları ve Kuzey Kıbrıslıları da gemilerle İç Anadolu'ya sürmekten yana. Bu durumda İç Anadolu nüfusunun 80 milyonu aşması beklenebilir.

Türkiye'ye hiç gelmemiş

Anders Behring Breivik'in günlüğünde Türkiye'yi ziyaret ettiğini belirtmesine rağmen, Türkiye'ye son 10 yılda giriş yapmadığı anlaşıldı. Brevik'in Türkiye'ye hiç gelmemesine karşın gelmiş gibi kayıt tutması, yasadışı yollardan ülkeye giriş yaptığı ya da başkası adına hazırlanmış bir pasaportla sınır kapılarından giriş yapma olasılığı gündeme geldi.

Milliyet

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer DÜNYA Haberleri