BİLİM & TEKNOLOJİ
okuma süresi: 3 dak.

İnsan beyni sıcaklığının 4 boyutlu haritası çıkarıldı

İnsan beyni sıcaklığının 4 boyutlu haritası çıkarıldı

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, sağlıklı bir insan beyninin düşünülenden daha sıcak olduğunu ortaya koydu. ŞARKU’L Avsat’ın Londra merkezli Metro’ya göre insan beyninin sıcaklığı düzenli olarak 40 santigrat dereceyi aşabiliyor. Araştırmada ayrıca, beyin sıcaklığının gece yatmadan önce düştüğü ve gün içinde yükseldiği keşfedildi.

Yayın Tarihi: 15/06/22 18:20
okuma süresi: 3 dak.
İnsan beyni sıcaklığının 4 boyutlu haritası çıkarıldı
A- A A+

Sağlıklı erkek ve kadınların ortalama beyin sıcaklığı 38,5°C'dir. Bununla birlikte, beynin daha derin bölgeleri, özellikle gündüz saatleri kadınlarda genellikle 40  santigrat dereceden daha sıcak olabiliyor.

Bu sıcaklıklar vücudun başka yerlerinde ortaya çıktığında hastalık belirtisi ve yükek ateş olarak kabul edilirken, araştırmacılar beyindeki bu sıcaklıkları sağlıklı beyin fonksiyonunun bir işareti olabileceğini söylüyorlar.

Baş araştırmacı Dr. Nina Rzechorzek, "Çalışmamız ayrıca beyin sıcaklığının sirkadiyen ritimlerinin bunama dahil birçok kronik beyin bozukluğu için erken bir biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağına dair gelecekteki araştırmalara da kapı açıyor" dedi.

Daha önce, insan beyni sıcaklığı çalışmaları, beynin doğrudan ve sık aralıklarla izlenmesinin gerekli olduğu yoğun bakımdaki travmatik beyin hasarı olan hastalardan alınan verilere dayanıyordu.

Araştırma ekibinin lideri Dr. John O'Neill, “Bu yüksek sıcaklıklar geçmişte travmatik beyin hasarı olan kişilerde ölçülmüştü. Ancak bunların bir yaralanmadan kaynaklandığı varsayıldı” dedi.

Ancak daha yakın zamanlarda, manyetik rezonans spektroskopisi adı verilen bir beyin tarama teknolojisi, araştırmacıların sağlıklı insanlarda beyin sıcaklığını invaziv olmayan bir şekilde ölçmesini sağladı.

Cambridge'deki araştırmacılar tarafından yürütülen yeni çalışma, insan beyni sıcaklığının ilk dört boyutlu haritasını çıkardı. Bu bulgular beyin hasarının anlaşılmasını, tahmin edilmesini ve tedavisini geliştirmek için kullanılabilir.

Araştırmacılar 20 ila 40 yaşları arasında 40 gönüllü üzerinde çalıştı ve onları Royal Edinburgh Hastanesinde bir gün boyunca sabah, öğleden sonra ve akşam geç saatlerde taradı.

Çalışma, daha derin beyin yapılarının genellikle 40 santigrat dereceden daha sıcak olduğunu ve beyinde gözlemlenen en yüksek sıcaklığın 40.9 santigrat derece olduğunu gösterdi.

Çalışma, kadın beyinlerinin, muhtemelen adet döngüsü nedeniyle erkek beyinlerinden yaklaşık 0.40 santigrat derece daha sıcak olduğunu buldu. Beynin soğuma yeteneği insanlar yaşlandıkça bozulduğundan, beyin sıcaklığı da yaşla birlikte artış gösteriyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.