BİLİM & TEKNOLOJİ
okuma süresi: 4 dak.

Eriyen buzullar nedeniyle devasa bir mikrop kütlesi serbest kalıyor

Eriyen buzullar nedeniyle devasa bir mikrop kütlesi serbest kalıyor

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, eriyen buzullar nedeniyle yüz bin tondan fazla bakterinin ortaya çıkabileceğini gösterdi.

Yayın Tarihi: 18/11/22 18:05
okuma süresi: 4 dak.
Eriyen buzullar nedeniyle devasa bir mikrop kütlesi serbest kalıyor
A- A A+

The Guardian’ın haberine göre, araştırmacılar akıntı yönünde çekilen mikropların ekosistemleri dölleyebileceğini, ancak potansiyel patojenleri tanımlamak için çok daha iyi çalışmaları gerektiğini söyledi.

Bilim insanları, iklim krizi nedeniyle buzun hızla erimesinin, buzulların ve barındırdıkları benzersiz mikrobiyal ekosistemlerin ‘gözlerimizin önünde ölmesi’ anlamına geldiğini ve araştırmacıların onları yok olmadan önce anlamak için yarıştığını vurguladı.

Bazı mikroplar, yeni antibiyotikler gibi gelecekte yararlı biyolojik moleküllerin kaynağı olabilir.

Bilim insanları, Avrupa ve Kuzey Amerika’daki sekiz buzuldan ve Grönland buz örtüsündeki iki bölgeden erime suları topladılar ve suda mililitre başına on binlerce mikrop buldular.

Veriler, bakteri ve alglerin, numune alınmayan Himalaya Hindu Kush bölgesi hariç, kuzey yarımkürede önümüzdeki 80 yıl boyunca yılda ortalama 650 bin ton karbon salacağını tahmin etmelerini sağladı.

Bu tahmin, karbondioksit emisyonlarındaki ılımlı artışın devam edeceğini varsayıyor.

Eğer karbon emisyonları azaltılırsa, küresel ısınma ve buzların erimesi yavaşlar, yayılan mikropların kütlesi yaklaşık üçte bir oranında azalır.

Çalışma ekibinin bir parçası olan, Galler’deki Aberystwyth Üniversitesi’nden Dr. Arwyn Edwards araştırmaya ilişkin şunları söyledi:

“Buzulların gözlerimizin önünde öldüğünü, orada bulunan mikropları etkileyerek yerel ve küresel olarak bizim için sonuçları olduğunu görüyoruz. Orta derecede ısınmayla bile salınan mikropların kütlesi çok büyük. Bu organizmaların değerini ve tehdidini anlamak için yeterli veriye sahip değiliz. Buzullardan eriyen bir kıyamet günü patojeni olup olmayacağına dair rutin sorular alıyorum. Bence bu çok küçük bir risk ama sıfır risk değil, bu yüzden bu mikropların risk değerlendirmesine ihtiyacımız var.”

Yakın zamana kadar, buz yüzeyinde yaşayan binlerce mikrobiyal tür hakkında çok az şey biliniyordu. 

Haziran ayında Tibet buzullarında yaklaşık bin yeni tür tespit edildi.

Araştırmacılardan oluşan bir konsorsiyum olan Vanishing Glaciers Project (VGP), numune toplamak ve bu biyoçeşitliliği değerlendirmek için dünya çapında keşif gezileri düzenliyor.

VGP’nin bir parçası olan, İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nden Profesör Tom Battin, insanların buzdan çıkan patojenler konusunda endişelenmemesi gerektiğini ve buz mikroplarının çoğunun akıntı yönünde devam etmediğini söyledi.

Dünyanın en büyük Arktik tatlı su gölü olan Kanada’daki Hazen Gölü’ndeki virüsler üzerine yapılan diğer yeni araştırmalar, virüslerin yeni konakçılara yayılma riskinin, büyük miktarlarda buzul suyunun aktığı yerlere yakın yerlerde daha yüksek olduğunu gösterdi.

Çalışma, küresel ısınma için gelecekteki tüm senaryolarda her yıl yüzbinlerce ton mikrop salınacağını ortaya çıkardı.

Bakteriler ve algler genellikle kendilerini güneş ışığından kaynaklanan hasarlardan korumak için pigmentler içerir. Ancak bu koyu pigmentler güneş ışığını emerek ısınmaya katkıda bulunur ve buzlu habitatlarının yok edilmesini hızlandırır.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör