SPOR
okuma süresi: 5 dak.

Olimpizm ödülleri sahiplerini buldu... Eliz'den dördüncü şampiyonluk

Olimpizm ödülleri sahiplerini buldu... Eliz'den dördüncü şampiyonluk

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Olimpiyat Komitesi (MOK) tarafından her yıl verilen geleneksel başarı ödülleri Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği (KTSYD) binasında düzenlenen törenle verildi.

Yayın Tarihi: 06/07/13 16:17
okuma süresi: 5 dak.
Olimpizm ödülleri sahiplerini buldu... Eliz'den dördüncü şampiyonluk
A- A A+

OLİMPİZM ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

TELSİM'İN DESTEKLEDİĞİ YILDIZ TENİSCİ ELİZ, İSKOÇYA'DA ÇİFTLERDE DÖRDÜNCÜ ŞAMPİYONLUĞUNU KAZANDI

MOK BAŞKANI SERDAR SAVİM: "OLİMPİYAT RÜYAMIZI MELİZ REDİF HAYELDEN GERÇEĞE ÇEVİRDİ"

MELİZ'İN ANTRENÖRÜ LEVENT ILGIN: "OLİMPİYAT HEDEFİ OLAN TÜM SPORCULAR, GERÇEKEN UZUN VE ÇOK MEŞAKATLİ BİR YOL SİZLERİ BEKLİYOR"

MİLLİ EĞİTİM GENÇLİK VE SPOR BAKANI: "BÜTÇEDEKİ PAYIN YÜKSELMESİ GEREKİYOR"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Milli Olimpiyat Komitesi (MOK) tarafından her yıl verilen geleneksel başarı ödülleri Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği (KTSYD) binasında düzenlenen törenle verildi.

Spordaki uluslararası değerlerin ödüllendirildiği törene, Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris de katıldı. Törende, Telsim tarafından desteklenen Milli atletimiz Meliz Redif ve antrenörü Levent Ilgın ile yine Telsim'in desteklediği yıldız teniscimiz Eliz Maloney ve antrenörü Yusuf Yönlüer'e de ödül verildi.

Türk Milli Takımı ile birlikte, Üniversiteler Yaz Spor Oyunları'nda 4x400 metre yarışları için Rusya'da bulunan Meliz Redif'in ödülü ailesine verilirken, Londra'da bulunan yıldız tenisci Eliz'in ödülünü de, destekcisi Telsim'in Kurumsal Satış Müdürü Sevim Beşok aldı.

Eliz'in antrönünü Yusuf Yönüler, kendi ödülünü alırken yaptığı açıklamada, törene gelmeden önce Eliz ile telefonda konuştuğunu ve İskoçya'da yapılan yarışlarda Eliz'in üstüstde dördüncü şampiyonluğunu kazandığını duyurdu.

MOK Başkanı Serdar Savim, törende yaptığı konuşmada, "Uluslararası alanda bizi başarıyla temsil eden sporcularımız, antrenörlerimiz, hakemlerimiz, yöneticilerimiz Olimpizm Ödül gecesinde sizlerle birlikte olmaktan gurur duyuyoruz. Olimpiyat rüyamızı Meliz Redif hayelden gerçeğe çevirdi. Sözün bitti andı. Londra Olimpiyatları'nda Meliz Redif piste çıktığı an bütün Kıbrıslı Türklerin, 7'den 77'ye herkesin mutluluğu katlandı. MOK olarak Olimpizm Özel Ödülü'nü, olimpiyatlarda bizi temsil ettiği için, şaun Rusya Kazan'da yarışacak Meliz Redif'e layık gördük" diye konuştu.

Meliz'in annesi de, böyle bir ödüle Meliz'i layık gördüğü için MOK'a ve Meliz'e maddi-manevi destek olan herkese teşekkür etti.

YILDA 660 ADET ANTREMAN

Antrenör Levent Ilgın da, 2012 Londra Olimpiyatları'na katılan Meliz'in böyle bir ödülü hakettiğini belirterek, "Olimpiyat hedefi olan tüm sporcular, gerçeken uzun ve çok meşakatli bir yol sizleri bekliyor" dedi.

Meliz'in, 3.5 yıl süren antremanla olimpiyatlara hazırlandığını anlatan Ilgın, şöyle devam etti:

"Sporcular şunu bilsinler, Meliz Redif yılda 660 adet antremanla hazırlanmıştır ve bu yaklaşık olarak 1980 saate denk geliyor. Normal çalışan bir insan yılda hiç izin yapmadan, günde 8 saat çalıştığında, yılda 2080 veya 2100 saat çalışıyor. Bu kadar yoğun bir antreman içerisinde olan kızımız, yaptığımız yurt dışı temaslarında ve kamplarda da baktığımızda, o elit sporcuların ancak üçte ikisi kadar çalışmışız. Daha çalışmamız gereken çok zaman var. Önümüzdeki zamanlarda bunu gerçekleştirmek istiyoruz."

Levent Ilgın, Meliz Redif'in katıldığı tüm uluslararası yarışmalarda sürekli olarak Kıbrıslı bir Türk ve KKTC vatandaşı olduğunu vurguladığına işaret ederek, Eliz'in KKTC'yi tanıtmak açısından spor elçisi olarak da uğraş verdiğini söyledi. Ilgın, sporculara verilecek desteğin önemine vurgu yaptı.

Mili Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris de törende yaptığı konuşmada, sporcuların uluslararası alana çıkmasında sıkıntı olduğunu ifade ederek, uluslararası alanda yarışacak sporcu ve federasyonlara destek olacaklarını söyledi. Varolan mevcut bütçe ile sprora ve gençliğe gereken değerin verilemeyeceğini ifade eden İdris, bütçedeki payın yükselmesi gerektiğini kaydetti.

Asım İdris, "Kendi kimliğimizle uluslararası alanda bulunmak en büyük hedef olmalıdır. Tabi buraya ulaşana kadar sporcularımızın önünü açacak her türlü girişim önemlidir. Ama bu işin kesin çözümü, Kıbrıs Türkü'nün uluslararası hukuka dahil olmasından geçecektir" dedi.

Konuşmaların ardından, başarılı sporcular, hakem, antrenör, yönetici ve ülke sporuna katkıda bulunan spor yazarlarına ödülleri takdim edildi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.