Sertoğlu: "Kendi menfaatlerimiz için böyle bir yol seçtik"

loading
6 Temmuz, Pazartesi
£

8.57

7.74

$

6.86

Sertoğlu: "Kendi menfaatlerimiz için böyle bir yol seçtik"

Sertoğlu: "Kendi menfaatlerimiz için böyle bir yol seçtik"

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu KTFF'nin KOP'a yapacağı üyelik başvuru ile ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Konuyla ilgili FİFA ve UEFA'ya mektup gönderdiğini belirten Sertoğlu, "Kendi menfaatlerimiz için böyle bir yol seçtik" dedi.

Sertoğlu: "Kendi menfaatlerimiz için böyle bir yol seçtik"
A- A A+

Kıbrıs Postası Özel

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu düzenlediği basın toplantısında KOP'a üyelikle ilgili detayları açıkladı.

Cuma günü dolan 45 günlük süre sonunda Hasan Sertoğlu kulüplerin kendisine verdiği yetkiyi kullanarak KOP'a üyelik başvurusunda bulunacağını açıklamıştı. Hasan Sertoğlu, saat 10:00 itibariyle KOP, FIFA, Cumhurbaşkanlığı ve Spor Bakanlığı'na bir mektup göndererek KOP'a katılım başvurusunu iletti.

Hasan Sertoğlu basın toplantısında şunları kaydetti:

"Bugün 48'nci gün. Bu 48 günde neler yapıldı onları konuşalım. KTFF Yönetimi'ni sürdürüyoruz.

Herkes kendine göre yorum yapabilir. Bizim yaptıklarımızı beğenmeyedebilir. Ama bu demek değildir birbirimize küfredeceğiz. Biz KKTC'de hep birlikte yaşayan insanlarız. Biz gerçek demokrasinin varlığına inanan insanlarız. Demokraside herkes herkesin fikrine saygı duyar. Bizim işimiz futbol yönetmektir, siyaset değil. 48 gün önce oturduk bir karar aldık. Ancak bu 48 günde bir gelişme olmadı. Bu 48 günde, Yıldırım Demirören'in adaya gelmesi var. Bizi ziyaret etmeden bu ülkeden gitmesi var. FIFA'ya KKTC'de temsilcilik açması ile ilgili bir yazısı var. Bizim bu yazıyı FIFA'da öğrenmemiz var. Bir ülkede temsilcilik açılacaksa, bu temsilciliği direkt ilgilendiren kuruma haber vermemek, bu kuruma yapılan en büyük saygısızlıktır. Biz KTFF Yönetimi olarak, kendi ülkemiz kurumlarına sahip çıkmak için görevdeyiz. Kurumumuza yapılan haksızlıkların karşısında durmak için görevdeyiz.

Denktaş çıktı dedi ki, TC vatandaşı futbolcular Güney'e geçip futbol oynayacaksa, ben de destek vereceğim dedi. Bir sürü argümanlar koydu. Spor Bakanı'nın haberi yoktur heralde. 10 yıldır TC vatandaşları Pile'den geçip maç yapıp, geri dönüyorlar. Tabii ki TC vatandaşları, KTFF lisansı ile her türlü karşılaşma yapılabilecek. Spor çok başka birşeydir. Biz karşılıklı maçımızı da yapabiliriz, ne vatandaşı olduğu hiçbir şey değiştirmez. Biz göreve geldikten sonra, bir talimat yaptık ve dedik ki, TC uyruklu çocuklar vatandaş olmasına gerek olmadan, 2 yıl herhangi bir takımımızın altyapısında futbol oynarsa, üst yapılarda yerli statüde futbol oynayabilecekler. Biz bunları da yaptık! Birileri çıkıp da, bu dönemde, bu işlerin organizasyonunu, kapalı kapılar arkasında birşeyler pişirilir, Sertoğlu'nun farklı görüşleri vardır, bunlar meydana çıkacak deniyor. Sertoğlu'nun bu işten menfaati de yoktur, yalakalık yapmaya ihtiyacı da yoktur. Biz menfaat peşinde değiliz.

Sayın Denktaş, kulüplere RHA araçlarla bir mektup gönderdi. Ve bu mektupta kulüp başkanlarına sizin yetkiniz yoktur böyle bir karar veresiniz dedi! Toplayın Genel Kurulu'nuzu da karar verin dedi. Sizin yetkiniz yoktur dedi. Peki siz, Bakan olarak her türlü anlaşmayı halka sorarak mı yaparsınız? Yook!

Kulüp başkanları Genel Kurul'a geldi ve bu kararı aldı. Bu işleri sulandırmaya gerek yok. Bu işler üzerinden farklı hesaplar yapmaya da gerek yok. Bu hareketi yapan arkadaşlarımızı Türkiye düşmanı gibi göstermeye de gerek yok. Ajansların yaptığı yorum kendilerini bağlar. Ben kendimi iyi bilirim. O işlerle bu işleri karıştırmayın! Ben kendi ülkemin geleceğine faydası olacak birşeyler yapmak için uğraşıyorum. Bu konu da futbolun, kendi öz kurumumun kurtuluşuna inandığım için bu işi yaptım. Kulüp başkanları da bize destek verdi. Bizim kimseye düşmanlığımız yoktur!

Bir ülkenin Spor Bakanı, kulüplere mektup yazar! Neden? Çünkü hiç birine görüşme vermedi! Hiçbirini tanımaz bile! Son gün ne oldu da mektup yazdın?

Tek bir kişinin kazdığı kuyuya tüm kulüplerimiz sürüklenmektedir dedi Denktaş! Burada da Yönetim Kurulu'muza hakaret etti! Tek başıma, bir kuyu kazdım herkes de benim arkamdan gelir!

Denktaş, "Kıbrıs Türk futbolunun kurtuluşunu KOP'ta görmek, siyasetin iflası ve KKTC futbolunun intiharıdır!" diyor. Biz siyaseti sahiplerine bırakıyoruz arkadaşlar! Siyaseti iflas ettirdiler, doğrudur! Kim? 20 – 25 senedir milletvekilliği yapanlar iflas ettirdi bunu! Ben siyasetçi değilim. Gelin çıkalım beraber sokağa ve yürüyelim! Halk, siyasetçinin görmek istemediği biri haline getirildi. Futbola gelince, yine sizin arkadaşlarınız, Futbolu iflas noktasına getirdi. Biz ve arkadaşlarımız ise futbolun iflastan kurtulması için herşeyimizi ortaya koyduk. Şu anda futbol iflas etmedi sayın Bakan! Dibe vurdurttunuz ve halen uğraşıyorsunuz. Futbolu kurtarmak için hiçbirşey yapmadınız ki! Normalde Spor Bakanı kavga eder Başbakan'la kulüplere para verilsin diye ama bizde Spor Bakanı Başbakan'la kavga eder para vermesin diye!

Kıbrıs milliyetçisi adam, kendi öz kurumlarına dinamit koyanları alkışlamaz!

Şimdi ne olacak?

KTFF olağanüstü genel Kurulu'nun aldığı kararları derhal uygulamaya koymak zorundadır! 45 günümüz doldu. Danışmanı çağırdık, 4 gün yoğun toplantılar yaptık. Bu işin nasıl olabileceğini, olağanüstü Genel Kurul'da alınan karar nasıl uygulanabilecek, FIFA ve KOP ile görüştük.

KOP Başkanı ile görüştük. Orada FIFA'ya bir mektup yazacağımı, bu konu ile ilgili süreci anlattım. Dağıtımı sana da yapacağız dedim. Sen bizim partnerimiz olarak, sana yazı gelecek ama yazıdan önce sözlü olarak da söyleyim.

Bir mektup yazdık FIFA'ya. UEFA'ya, KOP'a da gitti.

AB uyum yasaları diye bir şey vardır. AB'ye giren ülkeler, AB'ye bağlanmaz, AB'nin üyesi olur ve birlikle beraber hareket eder kendi menfaatleri için... Biz de FIFA'ya bağlanıp, kendi menfaatlerimiz için böyle bir yol seçtik. Tüzüğümüzün değişmesi lazım. 5 şey yapmamız lazım, 4 tanesi çok basittir. 1 tanesi tüzüktür, tüzük inanılmaz zor bir iştir! Ama yıllar almayacak, biz kendimize 45 günlük bir süre koyduk. Bu sürede Tüzük'ü bitirip, Genel Kurul'dan geçireceğiz. Yeni Tüzük'te Başkan'ın yetkilerinin yarısı da gider! Sorun da değildir. Genel Kurul bir karar aldı.

Kıbrıs Türk Futbol Camiası adına, KTFF'nin tüzüklerini FIFA ve UEFA prensipleri çerçevesinde düzenlemek için çalışma başlatmış bulunmaktayız. En kısa süre içinde tüzüklerimizi tamamlayıp onaya sunacağız. KOP'taki yerimizi, haklarımızı ve sorumluluklarımızı yeniden almamız ile ilgili kararımızı yeniden teyit eden net bir adımdır. Kasım 2013'te Zürih'te imzalanan süreç ile ilgili ilk somut adımı teşkil etmektedir. İlk aşama tamamlanır tamamlanmaz, metnin tamamının uygulamaya konması için 2013'te imzalanan düzenlemede belirlenen, idari ve hukuki adımlar atılacaktır!

Bugün Kıbrıs Türk futbol tarihinde bir devir kapanıyor! Ben KTFF Başkanı olarak, Yönetim Kurulu ile birlikte çok büyük bir sorumluluk üstleniyoruz. Biz doğru olanı yaptığımıza inanıyoruz. Kıbrıs Türk futbol tarihinde çok heyecanlı yeni bir devir başlamıştır. Hayırlı uğurlu olsun!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer SPOR Haberleri