Bebek: "Üyesi olmadığımız federasyon suç duyurusunda bulundu, mağduruz"

loading
13 Temmuz, Pazartesi
£

8.65

7.80

$

6.86

Judo Antrenörü Bebek: “Üyesi olmadığımız federasyon suç duyurusunda bulundu, mağduruz”

Bebek: “Üyesi olmadığımız federasyon suç duyurusunda bulundu, mağduruz”

Judo antrenörü Bebek, bağlı olmadıklarını bildirdiği federasyon nedeniyle mağdur olduklarını ifade ederek, “Üyesi olmadığımız federasyon suç duyurusunda bulundu, mağduruz” dedi.

Bebek: “Üyesi olmadığımız federasyon suç duyurusunda bulundu, mağduruz”
A- A A+

Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

Tatlısu Seracılar Gençlik Spor Kulübü hakkında, 30 Kasım – 1 Aralık 2019 tarihleri arasında düzenledikleri, KKTC Cumhuriyet Judo Şampiyonası nedeniyle suç duyurusunda bulunuldu. Konuyla ilgili Girne Postası’na açıklama yapan Tatlısu Seracılar Gençlik Spor Kulübü Judo Antrenörü Orhan Bebek, turnuvayı düzenlerken Spor Dairesi’nden izin almalarına rağmen, Taekwondo Federasyonu’nun savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu dile getirdi.

13 Judo Kulübü olarak Taekwondo Federasyonu’na üye bile olmadıklarına dikkat çeken Bebek, “Federasyonun tüzüğünde yalnızca ‘judo’ ibaresi var, faaliyeti yok” dedi. Judo sporunun kişisel sorunlara dayandırılmaması gerektiğini kaydeden Bebek, mağdur olan 538 judo sporcusu olduğuna dikkat çekti. Taekwondo Federasyonu’nun herhangi bir judo faaliyeti olmadığını öne süren Bebek, “Bırakın bari biz yapalım, önümüzü açın. Devletten de herhangi bir katkı beklemiyoruz. Yeter ki bize engel olmasınlar” diye konuştu.

“SPOR DAİRESİ İLE GEREKLİ YAZIŞMALAR YAPILDI”

Şampiyonayı düzenlemeden önce Spor Dairesi ile gerekli yazışmaları yaptıklarını ve izin aldıklarını anlatan Bebek, “Spor Dairesi’nden salon talep ettik. Sağlık ekibi, ambulans olması gerektiğini gibi noktalarla ilgili yazılı dilekçe verdik. Akabinde Spor Dairesi tarafından ‘Taekwondo Federasyonu ile aramızda bir sıkıntı olmaması için’ yazılı değil sözlü olarak izin veriyoruz dendi. Şampiyona yapmak istediğimiz tarihlerde İskele Kapalı Spor Salonu’nun uygun olduğu söylendi. İskele Bölge Müdürü Reşat Bey ile temas kurmamız söylendi. Reşat Bey benden yazılı evrak istedi. Spor Dairesi’ne yazdığımız dilekçenin bir örneğini kendilerine ilettim. Reşat Bey de Spor Dairesi’nden onay aldı ve şampiyonayı gerçekleştirdik” diye konuştu.

“TAEKWONDO FEDERASYONU’NA ÜYE BİLE DEĞİLİZ”

“Geçtiğimiz hafta Adli Şube’den arandım, ‘iziniz Judo Şampiyonası gerçekleştirildiğimiz’ gerekçe gösterilerek ifadeye çağrıldım. Spor Dairesi Müdürü bilgisi olmadığını, ondan izin alınmadığını söylemiş” diyen Bebek, üyesi olmadıkları Taekwondo Federasyonu tarafından savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu kaydetti.

Federasyonun tüzüğünde ‘judo’ ibaresi olduğunu ancak faaliyeti olmadığını söyleyen Bebek, 2005 yılında gerçekleşen olağanüstü genel kurur kararı ile Judo branşınınTaekwondo Federasyonun faaliyetleri dışına alındığını, buna bağlı olarak aynı yıl Judo-Aikido-Kickboks Federasyonu'nun kurulduğunu, 2015 yılında judonun bu federasyondan ayrıldıklarını aktardı.

“JUDO BRANŞI 2005 YILINDA TAEKWONDO FEDERASYONU’NDAN AYRILDI”

2015 yılında kendilerini otomatik olarak Taekwondo Federasyonu bünyesinde bulduklarını belirten Bebek, “Taekwondo Federasyonu’nun 2005 yılında aldığı olağan üstü kararla judo branşını federasyonun dışına aldığı bir gerçek var. Federasyonunun 2015 yılına kadar hiçbir faaliyeti olmadı. Burada bir çelişki var” ifadelerini kullandı.

“MAĞDUR OLAN 538 SPORCU VAR”

Taekwondo Federasyonu’nun Judo-Aikido-Kickboks Federasyonu'nun 2015 yılında devletten aldığı bütçeye neden itiraz etmeyip, suç duyurusunda bulunmadığını soran Bebek, “Artık Judo kişisel sorunlara dayandırılıyor, olan sporcularımıza oluyor. Mağdur olan 538 judo sporcusu var. Bu çocukların spor yapma özgürlüğü engelleniyor. Bir federasyonun bünyesinde kaç branş olabilir? Siyasilerin bu gerçeği görmesi lazım” dedi.

Konunun hukuki sürece döküldüğünü söyleyen Bebek, “Mahkemede tüm bu süreci anlatacağız” dedi.

“ÖZERK JUDO FEDERASYONU KURULMALI”

Judo’nun özerk bir federasyon yapısına kavuşamaması nedeniyle bu süreçlerin yaşandığını belirten Bebek, “3 olimpik spor branşı tek çatı altında olamaz. Önümüzü açın. Devletten de herhangi bir katkı beklemiyoruz. Yeter ki bize engel olmasınlar, maçlarımızı yapalım. Biz bu maçları gönüllü olarak yapıyoruz. Gönüllüleri bu şekilde baltalayıp, ‘ülkemiz spor ambargosu altında’ demeyin. Önce kendi ülkemizdeki ambargoyu delmemiz lazım” diye konuştu.

Geçtiğimiz hafta bir judo sporcularının Türkiye şampiyonu olduğunu anımsatan Bebek, “Biz tebrik beklerken, Adli Şube’den ifadeye çağrılmamız üzücü oldu” sözleriyle sitem etti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer SPOR Haberleri