"İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs'ın MEB bölgelerini grileştiriyor"

loading
12 Temmuz, Pazar
£

8.66

7.76

$

6.86

"İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs'ın MEB bölgelerini grileştiriyor"

"İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs'ın MEB bölgelerini grileştiriyor"

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin "yasa dışı şekilde talep ettiği" bölgeleri aslında gri bölgeler haline getirerek Avrupa Bakanı'nın açıklamasını selamladığını bildirdi

"İngiliz Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs'ın MEB bölgelerini grileştiriyor"
A- A A+
İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Bakanı Alan Duncan'ın Kıbrıs MEB'i ile ilgili, sondaj yapılmaması gereken egemenliği şaibeli bölgeler sözüne getirmek için yaptığı açıklamada, Türkiye'nin "yasa dışı şekilde talep ettiği" bölgeleri aslında gri bölgeler haline getirerek Avrupa Bakanı'nın açıklamasını selamladığını bildirdi

İngiliz Dışişleri 'Birleşik Krallığın tutumu, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi uyarınca, egemenliği şaibe altındaki herhangi bir bölgede araştırma sondajı yapılmaması gerektiği şeklindedir' dedi,

Aardından da 'Kıbrıs MEB'iyle ilgili bugüne kadarki şu İngiliz tezini tekrarladığı ifade edildi: "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin, uluslararasında uzlaşılmış münhasır ekonomik bölgede petrol ve gazı değerlendirme konusundaki egemenlik hakkını tanıyoruz. Kıbrıs'ın petrol ve gazının Kıbrıslıların çıkarına geliştirilmesi gerekir..."

İngiliz Dışişleri Bakanlığı'nın izahat açıklaması, Duncan'ın açıklaması konusunda Birleşik Krallık Ulusal Kıbrıs Federasyonu adına izahat talep eden Kıbrıs dostu Kuzey Londra Muhafazakar Milletvekili Mike Frir'e yapıldı.

RUM YÖNETİMİ, MEB'E İNGİLİZ TARTIŞMASI KONUSUNDA MAY'E GİRİŞİMLE CEVAP VERİYOR

Rum hükümeti, Avrupa Bakanı'nın açıklaması ve İngiliz Dışişleri'nin izahat açıklamasına tepki olarak İngiltere Başbakanı TheressaMay'e girişimde bulunuyor. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan resmi açıklamaya göre Birleşik Krallık Yüksek Komiseri Dışişleri Bakanlığı'na çağrılırken, Kıbrıslı Rum liderAnastasiadis'in İngiltere Başbakanı'na mektubu da hazırlandı.

Güney Kıbrıs, BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne atıf yaparak, egemenliği şaibe altındaki herhangi bir bölgede araştırma sondajı yapılmaması gerektiğini savunan Londra'nın tezinden oldukça rahatsız görünüyor.

İlk tepki olarak Hükümet Sözcüsü ProdrsomosProdromu, Avrupa Bakanı Sir Alan Duncan'ın açıklamasının ilk başta uluslar arası hukuka aykırı olduğunu ve İngiliz hükümetinin, TheressaMay'in ve Dışişleri Bakanı JeremyHunt'ın resmi tezini yansıtmadığını söyledi.

ProdromuRİK'e yaptığı açıklamada "İngiltere, garantör güç olarak Kıbrıs Cumhuriyeti'nin egemenlik haklarını tanımak zorundadır" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İNGİLTERE Haberleri