×
banner
banner
banner
Ana Sayfa İNGİLTERE
banner
Brexit: İngiltere'de vekiller anlaşmasız ayrılığı durdurmak için yasa tasarısı planlıyor

Brexit: İngiltere'de vekiller anlaşmasız ayrılığı durdurmak için yasa tasarısı planlıyor

Giriş Tarihi: 01/09/2019
17:56
Brexit: İngiltere'de vekiller anlaşmasız ayrılığı durdurmak için yasa tasarısı planlıyor
İngiltere'de ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin etkili siyasetçilerinden Sir Keir Starmer, önümüzdeki hafta Parlamento'nun tatilden dönmesiyle birlikte, İngiltere'nin AB'den anlaşmasız bir şekilde ayrılmasının önüne geçmek için bir yasa çıkarmayı planladıklarını açıkladı.
Kabinede yer alan bakan Michael Gove ise, çıkması durumunda bu yasaya uyacakları konusunda bir garanti vermedi ve "Önce yasada ne olacağına bakalım" dedi.

Gove, hükümetin İngiltere'nin AB'den anlaşmasız bir şekilde ayrılmasına yönelik çabalarının olmadığını, amaçlarının bir anlaşmaya varmak olduğunu söyledi.

İşçi Partisi'nin Brexit politikalarından sorumlu olan Sir Keir, yasada AB'den ne uzunlukta bir erteleme talep edileceği konusunun ikincil öneme sahip olduğunu, önceliklerinin bu tarihi ertelemek olduğunu belirtti.

Başbakan Boris Johnson ise bu yasaya destek olmayı düşünen Muhafazakar milletvekillerine "Ya benim yanımda olmayı tercih edeceksiniz ya da İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'in" uyarısında bulundu.

İngiltere'de yayımlanan The Sun gazetesinde, Başbakan Johnson'ın bu yasaya destek verecek vekilleri bir sonraki seçimde aday yapmayacağına dair bir haber de yer aldı.

Eski Maliye Bakanı ve Muhafazakar Parti içindeki etkili siyasetçilerden Philip Hammond ise bu gelişmeyi "iki yüzlülük" olarak değerlendirdi.

Hammond, şu an kabinede bulunan sekiz bakanın bir önceki başbakan Theresa May'in ayrılık anlaşmasına karşı çıkan siyasetçiler olduğunu hatırlattı.

AB müzakerecisi Barnier: İhtiyat maddesi kaldırılmayacak

AB'nin Brexit müzakerecisi Michel Barnier, AB'nin İrlanda - Kuzey İrlanda sınırı için öngörülen ihtiyat maddesini (backstop) kaldırmalarının mümkün olmadığını açıkladı.

Bugün Sunday Telegraph gazetesinde bir makale yayımlayan Barnier, AB üyeleriyle birlikte Brexit konusunda uzun çalışmalar yaptıklarını fakat bir yandan AB'nin iç bütünlüğünü korurken diğer yandan İrlanda - Kuzey İrlanda sınırında bir fiziki sınır olmamasını sağlamak için ihtiyat maddesinden başka bir çözüm bulunmadığını söyledi.

Barnier, İngiltere'ye sunulan teklifin bugüne kadar AB üyesi olmayan hiçbir ülkeye sunulmadığını ekledi.

Mevcut anlaşmalara göre İngiltere AB'den 31 Ekim'de ayrılacak. Tarafların bu tarihe kadar ayrılık sonrası ilişkilerini düzenleyecek bir anlaşmaya varması gerekiyor.

banner
banner
banner
banner
DİĞER İNGİLTERE HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD 5.69
GBP 7.32
EUR 6.29
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.