İNGİLTERE
okuma süresi: 4 dak.

Wendy Morton: "İngiltere, Kıbrıs sorunuyla ilgili herhangi bir görüşmeye katılmaya hazır"

Wendy Morton: "İngiltere, Kıbrıs sorunuyla ilgili herhangi bir görüşmeye katılmaya hazır"

İngiltere Dışişleri Müsteşarı Wendy Morton, İngiltere’nin Kıbrıs sorununun çözümü için düzenlenecek herhangi bir görüşmeye katılmaya hazır olduğunu belirtti.

Yayın Tarihi: 01/12/20 21:59
okuma süresi: 4 dak.
Wendy Morton: "İngiltere, Kıbrıs sorunuyla ilgili herhangi bir görüşmeye katılmaya hazır"
A- A A+

İngiltere Dışişleri Müsteşarı Wendy Morton, İngiltere’nin Kıbrıs Ulusal Federasyonuna gönderdiği mektubunda, İngiltere’nin Kıbrıs sorununun çözümü için düzenlenecek herhangi bir görüşmeye katılmaya hazır olduğunu belirtti.

İngiltere’nin Avrupa Komşuluk ve Amerika Kıtası Müsteşarı Wendy Morton, BM Genel Sekreteri’nin müzakerelere geri dönmek amacıyla olumlu bir hava oluşturulması konusunda bir ilerleme kaydedilmesi için taraflarla işbirliği yapma yönündeki sürekli hazırlığını selamlayarak:

“Yetkililerin sürekli iletişim içinde bulundukları BM Genel Sekreterinin Özel Görevlisi Jane Holl Lute ve taraflar arasında diyalog aracılığıyla bu istişareleri desteklemeye devam ediyoruz. Ayrıca, BM Genel Sekreteri’nin beşli artı BM arasında olası gayri resmi bir görüşmeye olan taahhüdünü selamlıyoruz” dedi.

Morton ayrıca, iki liderin 3 Kasım’da yaptığı görüşme sırasında BM Genel Sekreterine olumlu yanıt verme kararlılıklarını selamlayarak, “tüm tarafları verimi bir şekilde görüşmeye ve bir çözüm yolunda ilerleme kararlılıklarını göstermeleri konusunda teşvik etmeye devam ediyoruz ”dedi.

Mektup, 15 Kasım’da sahte devletin ilanının kara yıldönümü nedeniyle Başbakan Boris Johnson’a bir mektup gönderen Federasyon Başkanı Christos Karaoli’ye cevap niteliği taşıyor.  

Morton, Karaoli’ye İngiltere hükümetinin Kıbrıs sorununa uluslararası alanda kabul gören iki bölgeli, iki toplumlu federasyon temelinde, kapsamlı, adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasını desteklemeye devam ettiği güvencesini de iletti.

Bunun yanı sıra, cevap mektubunda, Londra’nın tarafların çözüm müzakerelerinin yeniden başlaması için hazır olmalarını selamlayarak diyaloğun tekrar başlamasını beklediğini belirten Morton, Maraş konusunun Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunmasının ivediliğine işaret ettiğini vurguladı.

Morton, İngiltere’nin Maraş ve kapalı kentin sahil bölgesinin açılışı konusundaki endişelerine de değinerek İngiltere Hükümetinin, çeşitli diplomatik yollarla Türkiye’ye şikayetlerde bulunduğunu ve 9 Kasım’da Güvenlik Konseyini toplantıya davet ettiğini hatırlattı. 

Wendy Morton, İngiltere’nin Güvelik Konseyi’nin Maraş ile ilgili kararlarına ve özellikle 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı kararlarına olan desteğini yineleyerek Güvenlik Konseyi başkanının gelişmelerden duyduğu endişeye dikkat çekti.

Karaolis, Boris Johnson’a gönderdiği mektubunda 15 Kasım’ı “utanç günü” olarak nitelendirerek Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki olumsuz rolünü vurgulayarak Britanya Başbakanına Kıbrıs konusunda “öncellikli ve verimli” bir güç göstermesi çağrısında bulundu. 

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.