İNGİLTERE
okuma süresi: 3 dak.

İngiltere ikonik kırmızı telefon kulübelerini kapanmaktan kurtaracak

İngiltere ikonik kırmızı telefon kulübelerini kapanmaktan kurtaracak

İngiltere’nin simgelerinden biri olan kırmızı telefon kulübeleri mobil iletişimi araçları karşısında geri kalsa da kurtarma yolları deneniyor… İngiltere’nin telefon düzenleyicisi, kullanımı bir hayli düşmesine rağmen, ülkenin simgelerinden biri haline gelen kırmızı telefon kulübelerini hizmette tutmayı sürdüreceğini açıkladı.

Yayın Tarihi: 11/11/21 17:59
okuma süresi: 3 dak.
İngiltere ikonik kırmızı telefon kulübelerini kapanmaktan kurtaracak
A- A A+

NPR’ın haberine göre, iletişim düzenleyicisi Ofcom, acil durumlarda ve cep telefonu kullanıcılarının güvenilir bir sinyal alamadığı alanlarda ankesörlü telefonların hala hayati önem taşıdığını belirtiyor.

Düzenleyicinin yeni kriterlerine göre, bir telefon kulübesinin hizmette kalabilmesi için 12 aylık dönemde en az 52 kez kullanılması gerekecek. Ancak, yoğun kaza ve intihar olaylarının yaşandığı bölgeler için bu kural geçerli değil.Ancak, yoğun kaza ve intihar olaylarının yaşandığı bölgeler için bu kural geçerli değil.

Ancak, yoğun kaza ve intihar olaylarının yaşandığı bölgeler için bu kural geçerli değil. Ofcom’un bağlantı direktörü Selina Chadha, “Korumayı planladığımız kabinlerden bazıları nispeten düşük sayıda çağrı yapmak için kullanılıyor. Ancak bu aramalardan biri sıkıntılı bir çocuktan, bir kaza kurbanından veya intiharı düşünen birinden geliyorsa, bu umumi telefon hattı büyük bir ihtiyaç ve anında bir cankurtaran hattı olabilir” dedi.Ofcom, telefon kabinlerini koruma planını açıklarken, Birleşik Krallık’taki yetişkinlerin yüzde 96’sının artık bir cep telefonuna sahip olduğunu ve cep telefonu kapsama alanının son yıllarda çok daha iyi hale geldiğini kabul ediyor.

Bir telefon kulübesini devre dışı bırakmak için yeni kriterler, hizmet alanının Birleşik Krallık’ın dört mobil ağı tarafından kapsanması şartını içeriyor.Kırmızı bir telefon kulübelerinin hizmetten çıkarılması planlansa bile, yerel yönetimler veya kuruluşlar bunları sadece 1 Sterlin karşılığında satın alabilecek. Böylece yerel grupların bunları sahiplenmesi sağlanacak.Ofcom’a göre, “6 binden fazla kabin, topluluk kütüphaneleri gibi bir dizi farklı kullanıma veya ilkyardım gereçleri kabinine dönüştürüldü.”

Yeni koruma kriterlerini karşılayan kırmızı telefon kulübeleri, Birleşik Krallık analog telefon ağını tamamen dijital hale getirdiği için tartışılır hale gelecek.2025 sonuna kadar kapatılacak eski telefon sistemi ile kesintiden kurtulan çağrı kutularının İnternet Protokolü standartlarına yükseltilmesi gerekecek.

İngiltere’de şu anda yaklaşık 21 bin genel telefon kabini var. Ofcom, bunların acil aramalar için sıklıkla kullanıldığını belirtiyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.