"Rüya Reşat atölyesinde buluşmalar" sergisi gerçekleştirildi

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.58

8.60

$

7.32

"Rüya Reşat atölyesinde buluşmalar" sergisi gerçekleştirildi

"Rüya Reşat atölyesinde buluşmalar" sergisi gerçekleştirildi

Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü 2012-2013 Bahar Dönemi Etkinlikleri'ne çok değerli Kıbrıslı sanatçılarımızdan olan ve iki yıl önce hayatını kaybeden Rüya Reşat'ın anısına düzenlenen "Rüya Reşat Atölyesinde Buluşmalar" resepsiyonu yapıldı.

"Rüya Reşat atölyesinde buluşmalar" sergisi gerçekleştirildi
A- A A+

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East University Nicosia Cyprus) Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü'nün işbirliği çerçevesinde Rüya Reşat Atölyesi'nde gerçekleştirilen resepsiyon, Rüya Reşat anısına ve sanata saygı adına birçok sanatçı ve sanatseveri biraraya getirdi.

"Rüya Reşat Atölyesinde Buluşmalar" resepsiyonuna Yakın Doğu Üniversitesi (Near East Unıversıty) Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şenol Bektaş, KKTC Eski Maliye Bakanı Ersin Tatar, Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Başkanı Yrd.Doç.Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu, Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi Eser Keçeci, Kıbrıs Gazetesi Gazeteci-Yazar Ahmet Tolgay,Rüya Reşat'ın kız kardeşi Hülya Reşat Güneyli sanat severler ve öğrenciler katıldı.

"Rüya Reşat Atölyesinde Buluşmalar" resepsiyonunda kısa bir konuşma gerçekleştiren Hülya Reşat Güneyli," Rüya'yı yaşamanın ve yaşatmanın çok güzel, Rüya'nın yaranın yaratıcı güzelliğini kendi kurduğu atölyesinde Paris'teki sanat yaşantısının 25 yılına, sanata ve sanatçıya saygı adına Yakın Doğu Üniversitesi Görsel İletişim ve Tasarım Bölümünün değerli hocalarına sevgili öğrencilerine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum." Diye konuştu.

Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa (Near East Unıversıty Nicosia Cyprus) Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şenol Bektaş ise; Rüya çok müstesna bir sanatçı uluslararası başarılar kazanmış KKTC'nin yetiştirdiği ender sanatçılardan biri. Ne mutlu ki Rüya'yı sevenler burda ve onu yalnız bırakmadılar. Rüya Reşatı tanıma fırsatım olmadı ama eserlerini yurtdışında görünce gurur duyuyorum. Sanatçılar çirkin yerleri güzelleştiriyorlar" diyerek sözlerine son veririken Yakın Doğu Üniversitesi İletişim Fakültesi, Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Başkanı Yrd.Doç.Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu'na çalışmalarından dolayı teşekkürlerini iletti.

"Rüya Reşat Atölyesinde Buluşmalar" resepsiyonunda konuşma yapan bir diğer isim ise Kıbrıs Gazetesinde Yazar Ahmet Tolgay, Rüya'nın aralarından ayrıldığını fakat eserleriyle yaşamaya devam ettiğini ifade ederken Yakın Doğu Üniversitesi'nin Rüya Reşat'ta sahip çıktığını bu anlamda Yakın Doğu Üniversitesi Kıbrıs (Near East Unıversity Cyprus) Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şenol Bektaş'a ve Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Başkanı Yrd.Doç.Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu'na teşekkürlerini sundu.

"Rüya Reşat Atölyesinde öğrenci olarak bulunmuş Nermin Anıl, Rüya Reşat'a hitaben şiirsel bir konuşma gerçekleştirdi.

Nermin Anıl konuşmasında; "Orda biryer var uzakta, gitmek istesekte gidemeyiz,görmek istesekte göremeyiz tanrının izni olmadan.Sevgili Rüya seni bilginlerin, canların, cananların göçtüğü o diyara uğurladık, en zoruda ne biliyormusun uğurlama serenomisi, şimdi sizler gökyüzünde birer yıldızsınız" dedi.
Konuşmalarından ardından Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa (Near East Unıversity Nicosia) Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şenol Bektaş "Rüya Reşat Atölyesinde Buluşmalar" çalışmasında katkı sağlayan Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencilerinden Mustafa Yabancı ve Hamide Ürük'e belge verdi.

"Rüya Reşat Atölyesinde Buluşmalar" resepsiyonundaki sergi Deniz Amcazade'nin çello dinletisi eşliğinden ziyaret edildi. Ziyaretler esnasında Yakın Doğu Tv mikrofonlarına duygularını ifade eden Yakın Doğu Üniversitesi(Near East Unıversıty) Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Şenol Bektaş, KKTC'nin yetiştirmiş olduğu ilk görsel iletişim tasarım sanatçısı olduğunu ifade ederken Paris'te ve Almanya'da sergiler açtığını ve sanat camiasına kendisini kabul ettirmiş bir sanatçı olduğunu kaydetti.

Bektaş, "Rüya Reşat'la ne kadar iftihar edilse az "
Yakın Doğu Tv mikrofonlarına duygularını ifade eden Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü Başkanı Yrd.Doç.Dr. Gökçe Keçeci Şekeroğlu, "Rüya'nın ölüm yıldönümü doğum günü nedeniyle bu çalışmaları düzenledik. Görsel İletişim ve Tasarım Bölümü öğrencileri ve Rüya'nın ailesiyle bu organizasyonu hazırladık, buruk bir sevinç yaşıyoruz" dedi.

"Rüya Reşat Atölyesinde Buluşmalar" resepsiyonundaki sergiye ziyarette bulunan KKTC Eski Maliye Bakanı Ersin Tatar, Rüya Reşat'ı çok erken yaşta kaybettiklerini ifade ederken, Rüya Reşat'ın bir tablosuna sahip olduğunu dünya kültürüne sahip Lefkoşanın yetişdirdiği en önemli sanatçılardan biri olduğunu söyledi.

Tatar, KKTC'ne kültürel ve ekonomik olarak katkı sağlayan bir üniversite kurduğu için Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East Unıversity Nicosia Cyprus) Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel'e teşekkürlerini sunarken, Tıp Fakültesi ve diğer fakülteleriyle Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa (Near East Unıversity Nicosia)'nin göz doldurduğunu sözlerine ekledi.

"Rüya Reşat Atölyesinde Buluşmalar" resepsiyonundaki serginin gezilmesi hatıra fotoğraflarının çekilmesi yoğun duygulu anların yaşanmasıyla son buldu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer KÜLTÜR-SANAT Haberleri