"3. Uluslararası Akdeniz Pişmiş Toprak Sempozyumu" sergi ve gala gecesi ile tamamlandı

loading
19 Eylül, Cumartesi
£

9.76

8.95

$

7.56

"3. Uluslararası Akdeniz Pişmiş Toprak Sempozyumu" sergi ve gala gecesi ile tamamlandı

"3. Uluslararası Akdeniz Pişmiş Toprak Sempozyumu" sergi ve gala gecesi ile tamamlandı

Kıbrıs'ın 10 bin yıllık zaman dilimine yayılan kültürel mirası, çamurla bütünleşen ellerde yeniden doğarak, genç kuşaklara aktarıldı. Kuzey Kıbrıs Turkcell'in de desteği ile gerçekleşen "3. Uluslararası Akdeniz Pişmiş Toprak Sempozyumu" gala gecesi ile tamamlandı. Sempozyum, 30 ülkeden sanatçıya ev sahipliği yaptı.

A- A A+

Cumhurbaşkanı Akıncı: "İki çamur var, biri siyasetteki çamur, bir diğeri de sizin gibi sanatçıların hayat verdiği çamur… Sizler, kültür mirasımıza yaşam verdiniz. Onur duydum."

Final gecesinde Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, teşekkür heykelini Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın elinden aldı.

"3. Uluslararası Akdeniz Pişmiş Toprak Sempozyumu" görkemli bir sergi ve gala gecesi ile tamamlandı.
Kıbrıs'ın 10 bin yıllık zaman dilimine yayılan kültürel mirası ve yurt dışında bulunan eserler çamurla bütünleşen ellerde yeniden doğdu.
Kuzey Kıbrıs Turkcell'in de desteklediği sempozyuma, 30 farklı ülkeden birçok sanatçı da katıldı. Sempozyumda ayrıca 12 ve 13 Mayıs tarihlerinde, çeşitli bölgelerdeki 18 Yaş Üstü Rehabilitasyon Merkezleri'nde özel eğitim alan çocuklarla atölye çalışmaları gerçekleştirildi. Engelli çocukların ortaya çıkardığı eserler de sergide yer aldı.

Bedesten'deki bu serginin, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve davetliler tarafından gezilmesinin ardından, sempozyumun gala gecesi Golden Tulip Otel'de yapıldı.

Gala gecesine Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy, Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp, Dışişleri Bakanlığı Tanıtma Dairesi Müdürü Fatma Demirel, DAÜ Rektör Vekili Necdet Osam, Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca, Golden Tulip Otel Genel Müdürü Zafer Güvener, sanatçılar, sanatseverler ve değerli iş insanları katıldı.

Akıncı: Sizlerle gurur duydum

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gecede yaptığı konuşmada, bu önemli sempozyuma katkı koyan tüm sanatçılarla gurur duyduğunu söyledi.

Yurtdışına çıkarılan Kıbrıs'a ait eserlerin, sanatçılar tarafından çamura adeta hayat vererek yeniden canlandırıldığını anlatan Akıncı, etkinliğin kültürel boyutu kadar turizme de önemli katkılar sağladığını belirtti.
"İki çamur var, biri siyasetteki çamur, bir diğeri de sizin gibi sanatçıların hayat verdiği çamur… Sizler, kültür mirasımıza yaşam verdiniz. Onur duydum" diyen Mustafa Akıncı, Bedesten'deki eserleri ziyaret eden turistlerin de bu üretimden etkileneceklerini sözlerine ekledi.
Akıncı, konuşmasının ardından sempozyuma katkı sağlayan Kuzey Kıbrıs Turkcell Genel Müdürü Aybars Karaatmaca ve diğer destekçilere teşekkür amacıyla, heykel sundu.

Ateşin'den anlamlı teşekkür

Proje küratörü Ayhatun Ateşin, Kıbrıs'ta ilk çağlardan beri yaşanan kültürlerin eserlerinin replikalarını ürettiklerini ifade ederek, sempozyuma katkı koyanlarla birlik içinde güzel adımlar attıklarını belirtti.
Ateşin, özellikle proje sorumlusu Rauf Ersenal'a, sanatçılara, projeye destek veren Kuzey Kıbrıs Turkcell'e ve tüm diğer katkı koyanlara teşekkür ederek, güzel bir sergi çalışması yaptıklarını anımsattı.

Neler söylediler?

Mustafa Hastürk: (Meclis Sanat Danışmanı)
"Sanatçıların eserlerinden etkilenmemek mümkün değil. Eserlerin otelde sergilenmesi değişik bir atmosfer oluşturdu. Hem sanatsal boyutu, hem de tarihi mirasın yeniden canlandırılması hedefi ile büyük bir iş başarıldı."

Hikmet Uluçam: (Sanatçı)
"Böylesi bir serginin parçası olmak çok anlamlı. Farklı ülkelerden, farklı kültürlerden gelen sanatçılar önemli eserler ürettiler. Ben de Lapta Çanağı ve eski tekniklerle, doğal, boyasız eserler ürettim. Bu eserler tümüyle doğal taşlarla parlatıldı. Önemli bir sergi olduğu düşüncesindeyim."
Ahu Akbaş: (Fotoğraf Sanatçısı)
"Türkiye'den geldim ve Bedesten'deki sanat etkinliğini izledim, fotoğrafladım, video çektim. Ayhatun hanım adeta içinde patlamamış mısır gibi bir ruh haliyle, sürekli oradan oraya koşturdu, harikaydı. Ben sadece fotoğraf gösterisi yapmak için gelmiştim ama sanatçı arkadaşlarımdan çok etkilendim. Kıbrıs'ı da geceyi de çok beğendim, harika bir etkinlik oldu."

Songül Arap: (İzleyici)
"Seramik işleri ile uğraşan biri değilim, izlemeye geldim. Eserleri yaparken de sevgilerini katarak ürettiklerini gördüm, onlarla adeta bütünleşiyorlar. Hiç çamuru sevmeyen biri olarak gerçekten çamuru çok sevdim diyebilirim, çok güzel işler çıkardılar. Emeklerine ve ellerine sağlık diyor, tebrik ediyorum."

Eserler, Bedesten'de
I. Ayia İrini (Akdeniz) Pişmiş Toprak Sempozyumu ile Eylül 2014'te başlayan proje, Vakıflar İdaresi Başkanlığı ev sahipliğinde Kasım ayı içerisinde 2. Akdeniz Sempozyumu ile devam etmişti.
3. Uluslararası Akdeniz Pişmiş Toprak Sempozyumu ile birlikte üretilen tüm eserler, Bedesten'de sergileniyor.
Projede şu sanatçılar yer aldı: Kaan Canduran, Marir Cotellessa, Ali Asgar Çakmakçı, Emil Bejanaru, Jane Jermyn, Aykut Kızılok, Onur Fındık, Fehimeh Haydari, Funda Susamoğlu, Eda Taşlı, Gülgün Elitez, Şenay Buluğ, Mert Taşkın Demir, Maxim Delia, Şerif Akşit, Bahire Korol, Sinem Saydam, Hasan Saydam, Mimine Özdemirağ Yağlı, Nevin Neda Halis, Ayça Akarcan, Cevdet Alparslan, Şenol Özdevrim, Vedia Okutan Gaydeler, Erol Taşsöken, Hikmet Uluçam, Hakan Harper, Rauf Ersenal, Ayhatun Ateşin

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer KÜLTÜR-SANAT Haberleri