Gazimağusa liselerinde, müzik yarışması heyecanı: Büyük final 18 Nisan'da

loading
7 Temmuz, Salı
£

8.57

7.76

$

6.86

Gazimağusa liselerinde, müzik yarışması heyecanı: Büyük final 18 Nisan'da

Gazimağusa liselerinde, müzik yarışması heyecanı: Büyük final 18 Nisan'da

KKTC Telsim'in Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı işbirliğiyle düzenlediği, Vodafone Freezone Liselerarası Müzik Yarışması'nın grupları tüm hızıyla çalışmalarına devam ediyor. Doğa Akdeniz Doğa Koleji, Namık Kemal Lisesi ve Polatpaşa Lisesi'nde yarışma günü yaklaştıkça, heyecan da artıyor.

Gazimağusa liselerinde, müzik yarışması heyecanı: Büyük final 18 Nisan'da
A- A A+
BÜYÜK FİNAL 18 NİSAN'DA ATATÜRK STADYUMU'NDA

Vodafone Freezone 7. Liselerarası Müzik Yarışması'nda 16 liseden 17 grup final heyecanı yaşayacak. Yarışmanın finali 18 Nisan'da Atatürk Stadyumu'nda gerçekleşecek. Yarışmada, icra, orkestra, kız solist, erkek solist, enstrüman ve sahne performansı olmak üzere toplam altı kategoride ödüller verilecek.

Yarışmaya katılan grupların sorumlu öğretmenleri, öğrencilerden daha çok heyecanlı olduklarını ve final günü yaklaştıkça çalışmlarına hız verdiklerini kaydetti.

YAHİ: BİZİM İÇİN HER YIL FARKLI BİR DENEYİM OLUYOR

Öğrencilerinin, yarışmaya katıldığı için çok mutlu olduklarını ifade eden Polatpaşa Lisesi Müzik öğretmeni ve grubun sorumlu öğretmeni Rahme Yahi, yarışma günü ise, öğrencilerinin çok eğlendiğini ve sahne deneyimi kazandıklarını söyledi. Okul olarak, dördüncü kez yarışmaya katıldıklarını belirten Yahi, her yıl farklı bir deneyim olduğunu söyledi. Öğrencilerinden daha çok heyecanlandığını belirten Yahi, öğrencilerinin sahnede performans gösterirken, onlarla gurur duyduğunu ifade etti.

VEHİT: GENÇLER GÜZEL BİR ETKİNLİKTE BULUŞUYOR

Müziğin birleştirici etkisi olduğunu ifade eden Doğa Akdeniz Doğa Koleji Müzik Öğretmeni ve Ortaokul Müdür Muavini Burcu Vehit, farklı nitelikteki ve karakterdeki öğrencileri bir araya getirdiklerini söyledi. KKTC Telsim'in, bu yarışma ile farklı okulları bir araya getirip, birleştirmesinin çok etkileyici olduğunu belirten Vehit, gençlerin çok güzel bir etkinlikte buluştuklarını ifade etti. Öğrencilerinin, müzik çalışmaları yaparken, hayatlarını düzene soktuklarını kaydeden Vehit, müzik öğrencilerin hayatında, derleyip, toparlayıcı unsur olduğunu vurguladı.

ÖZTÜRK: GENÇLER KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN UZAKLAŞIYOR

Okul orkestrasını sadece yarışmaya değil, konserlere de hazırladıklarını söyleyen Namık Kemal Lisesi müzik öğretmeni ve grubun sorumlu öğretmeni Kürşat Öztürk, her yıl olduğu gibi bu yılda başarılı bir yarışma olacağını ifade etti. Yarışmanın sadece müziği yarıştırmak için değil, gençlerin kötü alışkanlıklardan uzaklaşması, dostluğu ve başka meziyetleri öğrenmesini sağladığını belirten Öztürk, orkestra çalışmasını, eğitimin bir parçası olduğunu ifade etti.

Yarışmaya katılan öğrenciler, yarışmanın kendileri için farklı bir deneyim kazandırdığını, müzik sayesinde hem sosyal hem de akademik gelişimlerine katkılar sağladığını belirttiler.

Emre Çağakan (Polatpaşa Lisesi – Bateri):

Vodafone Freezone Liselerarası Müzik Yarışması'nda ikinci kez katılıyorum. Okul olarak, her seferinde deneyim kazanarak katılıyoruz. Müzik hayatımda önemli bir yer kaplıyor. Müziğe, annemin tencereleri ile başladım. Bateri gibi kullanıp, müzik yapardım. Sonra kendimi bu konuda geliştirdim. İleride de müziğe devam etmek istiyorum.

Sıdıka Vaiz (Polatpaşa Lisesi – Solist):

Ailem, müziğe başlamamı çok istedi. İlk gitar, sonra da piyano çalmaya başladım. Sonra, sesimi fark edince, solistliğe yöneldim. Yarışmaya ilk kez katılıyorum. Bu yüzden çok heyecanlıyım. Yarışma, sahnedeki özgüvenimizi artıracağını düşünüyorum. Çok çalıştık. Başaracağımıza inanıyorum.

Mert Akıncı (Namık Kemal Lisesi – Gitar):

Müziğe beşinci sınıfta başladım. Gitar çalmak çok istiyordum. Babamdan, bana gitar almasını istedim. Babam da bendeki yeteneği fark edince, gitar kursuna yazdırdı. Geçen yıl yarışmada derecelerimiz oldu. Bu yıl da aynı şekilde derece ile döneceğimize inanıyorum. Orkesta olarak, bu yarışmanın dışında, sahne aldığımız yerlerde oluyor. Bu sayede, hem arkadaşlık ilişkilerimiz hem de kendi duygularımızı ifade etme biçimimiz gelişir.

Sıla Aytaç (Namık Kemal Lisesi – Klavye):

Son sınıf öğrencisiyim. Müziğe ilk gitar çalarak başladım. Daha sonra klavyeye geçtim. Arkaşlarımız ile birlikte grup oluşturmak, birlikte çalışmak ve öğrenmek çok keyif verici. Grup olarak, bütün yıl çalışıp, yarışma günü sahne almak, çok heyecanlı oluyor.

Dudu Pektunç (Doğa Akdeniz Doğa Koleji- Klavye):

Yarışmaya üçüncü kez katılıyorum. Çocukluğumdan beri müzik ile ilgileniyorum. Kendimi müzik ile ilgili tanımlıyorum diyebilirim. İleride de müzik okumak istiyorum. Yarışma, tüm müzik sever gençleri buluşturduğundan dolayı çok güzel bir proje. Orkestra çalışmaları sayesinde, bir çok enstrümanı tanıma fırsatı bulabiliyorsunuz. Genelde insanlar, kendi çaldıkları aletler konularında bilgileri oluyor. Ama bu orkestra da, hem farklı aletler hakkında bilgiler toplamayı ve paylaşmayı öğreniyoruz.

Meliha Sudenaz Kuyucuoğlu (Doğa Akdeniz Doğa Koleji – Vokal):

İlk kez orkestrada yer alıyorum. Grup çalışmaları, hepimiz aynı işi yapmayı sevdiğimiz için, kişisel gelişmemize çok yardımcı oluyor. Kişi olarak değil, grup olarak çalışmak çok katkı sağladığını düşünüyorum. Orkestrada yer almadan önce, seyirci olarak yarışma gününü izlerdim. Çok güzel bir atmosfer oluyor.

BU YIL YARIŞMAYA KATILACAK OLAN LİSELER

19 Mayıs Türk Maarif Koleji, 20 Temmuz Fen Lisesi, Bülent Ecevit Anadolu Lisesi, Doğu Akdeniz Doğa Koleji, English School of Kyrenia, Girne Amerikan Koleji, Güzelyurt Meslek Lisesi, Güzelyurt Türk Maarif Koleji, Levent Koleji (2 Grup), Lefkoşa Türk Lisesi, Namık Kemal Lisesi, Polatpaşa Lisesi, Sedat Simavi Endüstri Meslek Lisesi, TED Kuzey Kıbrıs Koleji, Türk Maarif Koleji ve Yakın Doğu Koleji.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer KÜLTÜR-SANAT Haberleri