×
banner
banner
banner
Ana Sayfa KÜLTÜR-SANAT
banner
14. Çilek Festivali başladı... Festival 6 gün sürecek

14. Çilek Festivali başladı... Festival 6 gün sürecek

Giriş Tarihi: 27/04/2019
11:01
14. Çilek Festivali başladı... Festival 6 gün sürecek
Yeşilırmak-Yedidalga Üreticiler Birliği tarafından 14'üncüsü düzenlenen Çilek Festivali başladı. Lefke Avrupa Üniversitesi ve Lefke Belediyesi'nin ana sponsorluğunda Yeşilırmak'ta düzenlenen Festival, altı gün devam edecek.
Bu yıl 14.'sü düzenlenen Çilek Festivali dün akşamki kortej ve açılış töreniyle başlatıldı. Festival çerçevesinde fotoğraf sergisi de açıldı.

Festivalin açılışına, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, eşi Meral Akıncı ile birlikte katıldı. Açılışta, Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit de vardı.

AKINCI

Cumhurbaşkanı Akıncı, açılışta yaptığı konuşmada, Yeşilırmak halkı ile birlikte olmaktan memnunun olduğunu belirterek, sıcak misafirperverlik için Yeşilırmaklılara teşekkür etti.

Çileklerin bu sene başka güzel olduğunu belirterek, bu yıl bölgeye yağan yağmurların berekete dönüştüğünü öğrendiğini ve çileklerin güzelliğinin bol yağmurdan olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, "Temennim, her yıl yağmurlar ülkemiz için bereket olsun" dedi.

Akıncı, Lefke Belediye Başkanı'nın konuşmasında Aplıç Kapısı'nın açılmasına değindiğini ifade ederek, "Değerli kardeşlerim, bu konuda emek veren, siyasi kararın alınmasında rol oynayan bir arkadaşınız olarak, Sayın Belediye Başkanı hatırlatmışken şu kadarını söyleyeyim; bu, yıllardır beklenen, istenen bir gelişmeydi" diye konuştu.

Doğuda Derinya'nın açılması gibi batıda da Aplıç Kapısı'nın da açılmasının hep istendiğini, konuşulduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Akıncı, "Gerçekleştirmek bize nasip oldu. Bundan dolayı da çok mutluyum" dedi.

Her iki kapının açılmasının da kolay olmadığını, Aplıç'ta siyasi sıkıntıların ötesinde bölgenin arazi yapısından kaynaklanan, özellikle güney kısmında dağlık araziden dolayı sıkıntıların da olduğunu, sonuçta 12 Kasım 2018'de iki kapının da açıldığını anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, kapıların açılmasının Yeşilırmak ve tüm bölgeye yararlı sonuçlar getirmesini diledi.

"BÖLGE İNSANI ÇALIŞKAN, FEDAKAR, TOPRAĞINA BAĞLIDIR"

Bölge insanının çalışkan ve toprağına bağlı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, "Yıllardır tanıdığımız bu bölge insanı çalışkandır, fedakardır, vefakardır, toprağına bağlıdır. Doğa buraya da güzel, verimli topraklar bahşetmiştir, buradan da güzel ürünler elde edilmektedir. Bu çalışkanlık sizde oldukça daha iyiye, daha güzele gitmemek için hiç bir neden yoktur" diye konuştu.

"ÇOCUKLARA YATIRIM GELECEĞE YATIRIMDIR"

Cumhurbaşkanı Akıncı, açılışta ayrıca, Cumhurbaşkanlığı'nın hazırlattığı, Meral Akıncı'nın BM Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi'nden uyarlayarak yazdığı, çocuk haklarıyla ilgili "Haklarımı Biliyorum" kitabını çocuklara armağan etti.

Yeşilırmaklı üreticilerin daha iyi ürün alabilmek için çileğe nasıl yatırım yaptığını anlatarak, insana yatırımın da önemli olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, insana yapılacak yatırımın çocukluk çağı olduğunu, çocuklara yapılan yatırımın en değerli yatırım olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, çocukların barışçı, haklarını bilen, başkalarının haklarına da saygılı davranan, sorgulayan çocuklar olarak yetişmesinin önemini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Akıncı, iyi yetişmiş çocuklarla ülkenin geleceğin daha güçlü olacağını söyledi.

ULUÇAY

Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay da, Festivali'nin açılında yaptığı konuşmada, Çilek festivalinin Kıbrıs Türk halkının mücadelesi ile özdeşleştiğini söyledi.

Festivalin sadece bölge için değil, ülke için de önemli olduğunu belirten Uluçay, bölgede akro turizmin gelişmesi için hükümetin üzerine düşeni yaptığını ve yapacağını kaydetti.

Bölgede akro turizmin öne çıkarılasının bölgenin gelecek 10 yılı için büyük potansiyel olduğunu ifade eden Meclis Başkanı, bu konuda yöneticiler olarak üzerlerine düşeni yapmanın boyunlarının borcu olduğunu söyledi.

Uluçay, festivale katkı koyanlara teşekkür etti.

ÖZYİĞİT

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özyiğit, açılışta yaptığı konuşmada, üretken ve toprağına sahip çıkan bölge halkı ile birlikte festival coşkusunu yaşamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, hem etkinliği gerçekleştirenlere hem de sıcak misafirperverlik için Yeşilırmaklılara teşekkür etti.

Bölgenin sahip olduğu güzellikleri bozmadan, citta slow ruhuna da uygun bir şekilde kendi kendine yeteceği sürdürülebilir bir yaşama ve üretime sahip olması için uğraş verdiklerini belirten Özyiğit, bölgenin, hem doğal kaynakları, hem de çalışkan insanlarının yaşam biçimi ile tüm Kıbrıs'a model olacak potansiyele sahip olduğunu ifade etti. Özyiğit, "Potansiyelini tarihsel zenginliğinden, havasından, denizinden ve toprağından alan bölgenin akılcı ve sürdürülebilir kalkınma politikasına sahip olması bizlerin olmazsa olmazıdır" dedi.

ÖZYİĞİT'TEN BÖLGE HALKINA MÜJDE

Konuşmasında bölge halkına bir de müjde veren Bakan Özyiğit, geçmişte okul binası olarak kullanılan, ancak uzun yıllardır atıl durumda bulunan arazi ve binayı bölge halkının kullanımına verme kararı aldıklarını belirterek, bununla ilgili adımın önümüzdeki günlerde atılacağını ve bir protokol imzalayacaklarını açıkladı.

banner
banner
banner
banner
DİĞER KÜLTÜR-SANAT HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD 5.69
GBP 7.32
EUR 6.29
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.