Girne Turizm Meslek Lisesi'nin Geleneksel Yıl Sonu Sergisi açıldı

loading
13 Temmuz, Pazartesi
£

8.67

7.76

$

6.86

Girne Turizm Meslek Lisesi'nin Geleneksel Yıl Sonu Sergisi açıldı

Girne Turizm Meslek Lisesi'nin Geleneksel Yıl Sonu Sergisi açıldı

Girne Turizm Meslek Lisesi Yıl Sonu Sergisi'nin açılışı Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Girne Kaymakamı Sinan Güneş eşliğinde yapıldı.

Girne Turizm Meslek Lisesi'nin Geleneksel Yıl Sonu Sergisi açıldı
A- A A+

1975'ten itibaren Girne Pratik Sanat Okulu olarak hizmet veren okul, 3 yıl önce, Girne Turizm Meslek Lisesi'ne dönüştürülmüş ve burada örgün ve yaygın eğitimin bir arada verildiği bir yapı oluşturulmuştu.

Girne Turizm Meslek Lisesi Yıl Sonu Sergisi açılış törenine, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Girne Kaymakamı Sinan Güneş, Turizm ve Çevre Bakanlığı Müsteşarı İsmet Esenyel, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı bürokratları, Okul Aile Birliği Başkanı Nazif Alper ve davetliler katıldı.

YILDIZDOĞAN

Girne Turizm Meslek Lisesi Müdürü Mehmet Yıldızdoğan, 1975'ten beri pratik sanat okulu olarak yaygın eğitme hizmet veren okulun 3 yıldan bu yana Girne Turizm Meslek Lisesine dönüştürüldüğünü belirterek , okulda şu anda örgün ve yaygın eğitimin bir arada verildiği bir yapı oluşturulduğunu kaydetti.

Yaygın eğitimde nakış, seramik, resim, el sanatları ve ahşam oyma alanında, örgün eğitimde,öğrencilere, turizm sektörüne, yönelik gastronomi, ön büro, kat hizmetleri alanında, teorik ve pratik eğitim verildiğini dile getiren Yıldızdoğan, serginin gerçekleşmesine katkı koyan öğretmen, öğrenci ve kursiyerleri kutladı.

ÇAVUŞOĞLU

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu ise konuşmasına serginin gerçekleşmesine emek koyan herkesi kutlayarak başladı.

İçinde bulunduğumuz yüzyılda, insan nüfusunun artışına paralel olarak artan ve çeşitlenen ihtiyaçları karşılamanın büyük önem kazandığını vurgulayan Çavuşoğlu, 50 bin civarı öğrencisi olan KKTC'de, murat edilen sonucun, ülkedeki beyin ve kol işgücünden oluşan her türlü ihtiyacı, ülke içinde en iyi şekilde yetişmiş insanlarla karşılamak olduğunu söyledi.

Önemli olanın, bir eğitim ve kursu tamamladıktan sonra, bireylerin işe yarar duruma gelmesi olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, "Bu okulda, örgün ve yaygın eğitimin bir arada devam etmesi olmazsa olmaz bir modeldir. Vizyonumuz gereği örgün eğitim, belli bir yaşa kadar devam ederken, yaygın eğitim ömür boyu devam eder. İnsanın yaşam boyunca öğreneceği, halkına kendine ve çevresine katabileceği birşeyler vardır ve bu ancak dünyada olduğu gibi, yaygın eğitimin sürekliliğiyle sağlanabilir" diye konuştu.

İnsanların ihtiyaçları her geçen gün artarak şekillendiğini ve bu ihtiyaçları yurtdışından işgücü ve mamül ithal ederek karşılamanın doğru yaklaşım olmadığını dile getiren Çavuşoğlu, doğru yaklaşım modelinin ülkede eğitimi çeşitlendirerek bu ihtiyaçları, ülke içinden karşılamak olduğunu kaydetti.

Ülke eğitiminin bu anlamda durgun bir yapıya sahip olduğunu belirterek, amaçlarının görev sürelerinde, eğitimi daha modern, kolay çeşitlenebilen ve ihtiyaçlara cevap verebilecek bir yapıya kavuşturmak olduğunu dile getiren Çavuşoğlu,örgün ve yaygın eğitimi genişletmeye,ülkede sanat ve mesleki eğitimi geliştirecek programlara önem vereceklerini söyledi.

Ülkede yıllar içinde ihmal edilen sanat eğitimini yaygınlaştırmak, gençlere kaybolan bu becerileri yeniden kazandırarak topluma katma değer sağlamak için çalışacaklarını anlatan Çavuşoğlu, görev sürelerinde, KKTC coğrafyasında öğrenmeye meraklı insanlara öğrenmek istedikleri her konuda eğitim alabilecekleri bir sistem yaratmayı hedeflediklerini vurguladı.

BAŞÇERİ

TC Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri de,sergide eserleri olan ve serginin gerçekleşmesine katkı koyan herkesi kutladı.

Okulun, 1975ten beri Girne Pratik Sanat okulu olarak , son 3 yıldır da, Girne Turizm meslek Lisesi olarak hizmet verdiğini anımsatan Başçeri, burada şu anda sanat alanında yaygın eğitim faaliyetleri devam ederken, okulun ülke turizmi için ara işgücü elemanı yetiştirmek gibi önemli bir misyon üstlendiğini dile getirdi.

Okulun bu yönüyle turizm sektörü için büyük bir önem taşıdığını ve burada sektörün tüm paydaşlarına kaktı sağlayacak elemanların yetiştiğini vurgulayan Başçeri, TC Lefkoşa Büyükelçiliği ve Kalkınma Ekonomik İşbirliği Ofisi olarak, buradaki eğitimin sürekliliği ve öğrencilerin turizmin her alanında yer bulmasını sağlamak için ellerinden gelen katkıyı yapmaya hazır olduklarını kaydetti.

Konuşmaların ardından, Girne Turizm Meslek Lisesi Yaygın Eğitim öğrencilerinin hazırladığı geleneksel Kıbrıs kıyafetlerinden oluşan defile yer aldı.

Defilenin ardından, Yaygın Eğitim öğrencilerinin, el sanatları, seramik, resim, ahşap oymacılık ve dikiş nakış kurslarına devam eden kursiyerlerinin el emeği eserlerinin yer aldığı serginin açılışı gerçekleştirildi.

Sergi, bugün ve yarın, 09.00-12.00 ile 16.00-19.00 saatleri arasında gezilebilecek.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer KÜLTÜR-SANAT Haberleri