Kutay Bektaşoğlu: "Emperyalizm, Orta Doğu'da parçalı bir yapı istiyor… Kıbrıs gibi!"

loading
10 Temmuz, Cuma
£

8.67

7.76

$

6.87

Kutay Bektaşoğlu: “Emperyalizm, Orta Doğu’da parçalı bir yapı istiyor… Kıbrıs gibi!”

Kutay Bektaşoğlu: “Emperyalizm, Orta Doğu’da parçalı bir yapı istiyor… Kıbrıs gibi!”

"Ortadoğu Denkleminin Gönüllü Sabiti Kıbrıs" kitabını Kıbrıs Postası’na anlatan Bektaşoğlu, “Emperyalizm, Orta Doğu’da parçalı bir yapı istiyor… Kıbrıs gibi!” dedi.

Kutay Bektaşoğlu: “Emperyalizm, Orta Doğu’da parçalı bir yapı istiyor… Kıbrıs gibi!”
A- A A+

Kıbrıs Postası - Ertuğrul SENOVA

Kutay Bektaşoğlu'nun kitabı "Orta Doğu Denkleminin Gönüllü Sabiti Kıbrıs", bugün itibariyle raflardaki yerini aldı.

Bektaşoğlu’nun makalelerinden oluşan kitap, Işık Kitabevi yayını olarak çıkarken, kitabın kapak tasarımını ve dizgisini Oya Silbery ve düzeltisini de İlknur Işıl Türkmen yaptı.

Uzun yıllardır Lefkoşa Türk Lisesi’nde (LTL) matematik öğretmenliği yapan, bir dönem de Kıbrıs Postası’nda Ortadoğu ve Kıbrıs üzerine köşe yazıları yazan Bektaşoğlu, yeni kitabının detaylarını Kıbrıs Postası’na anlattı…

“MATEMATİK, BU KONULARDA DAHA GENİŞ DÜŞÜNMEMİ SAĞLADI”

İlk olarak, uzun yıllardır matematik öğretmenliği yapan Bektaşoğlu, , matematikle; siyasi gelişmeler arasında nasıl bir ilişki kurarak bu yola çıktığını şöyle aktarıyor:

“Öğrencilik dönemimden itibaren toplumsal olaylara hep duyarlı oldum. Üniversitede de bu öyle oldu. Toplumda yanlış bir algı vardır ‘matematikçiler sosyal değildir’ gibi. Bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Matematik, fen bilimlerinin felsefesidir. Gerçek anlamda matematik, felsefe ile çok iç içedir. Sistemin uyguladığı matematik ile gerçek matematik arasına çok farklar var. Matematiğin, engel olmaktan ziyade, daha geniş düşünmemi sağladığına inanıyorum. Matematiksel düşünen birisinin, olayları çok daha rahat okuduğunu düşünüyorum.

“KİTAP, ARAP BAHARI SÜRECİNİN KIBRIS AYAĞINI İNCELİYOR”

Kitabın kısa bir özetini aktaran Bektaşoğlu, “Kitap, Arap Baharı süreci güncelliğini ilgilendirdiği için son 10 yılda, Arap Baharı ile birlikte oluşan gündemi inceliyor. Kitap, bu sürecin Kıbrıs ayağına bakıyor” şeklinde konuştu.

“KIBRIS SORUNU, AVRUPA’NIN SORUNU DEĞİL”

Kitabın, Kıbrıs sorununun, özünde Avrupa’nın sorunu olmadığını; sorunun, Ortadoğu’nun bir sorunu olduğunu anlattığını ifade eden Bektaşoğlu, “Kitap, bölgedeki gelişmeler aynı şekilde dururken, bölge kaynarken, şiddet ve savaş ortamındayken, Kıbrıs’a bir çözüm gelemeyeceğini çünkü kurulan denklemlerin içerisinde, sömürü dengesinin içinde Kıbrıs’ın da önemli bir yeri olduğunu anlatıyor” dedi. 

Kıbrıs’taki sorunun çözümünün, Avrupa’dan beklenilmesinin boş bir hayal olduğunu söyleyen Bektaşoğlu “çünkü sorun, Avrupa’nın sorunu değil” şeklinde konuştu. 

“KIBRIS SORUNU, EMPERYALİSTLER İÇİN ‘SORUNSUZ BİR SORUN’”

Emperyalistler açısından, Kıbrıs’ın bugünkü halinin bir engel olmadığını, “emperyalistlerin her işlerinin tıkır – tıkır yürüdüğünü”, dolayısıyla onlar adına, Kıbrıs sorununun, ‘sorunsuz bir sorun’ olduğunu ifade eden Bektaşoğlu, sorunun, bu adada yaşayanlar için bir sorun olduğunu çünkü oluşan denge ve denklemler içerisinde “Kıbrıslı Türk ve Rumların yok hükmünde” olduğunu ifade etti.

Kıbrıs’taki mevcut statükonun; Türkiye, Yunanistan, İngiltere ve ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’ için ‘sorun’ olmadığını söyleyen Bektaşoğlu, “Sadece çıkarları doğrultusunda bazı düzenlemeler için çatışıyorlar. Özünde bu sorun, onlar için sorun değil” ifadelerini kullandı.

“KIBRIS, OLUŞTURULAN DENKLEMİN ‘GÖNÜLLÜ’ SABİTİ”

Kıbrıs’ın, sömürgeciler tarafından oluşturulan denkleme “denklemin sabiti” olarak girdiğini, buradan hareketle kitabın adını "Ortadoğu Denkleminin Gönüllü Sabiti Kıbrıs" olarak belirlediğini kaydeden Bektaşoğlu, “Çünkü Kıbrıs sorunu, hiçbir emperyalist projeye engel değildir” şeklinde konuştu.

“ŞU ANKİ SICAK SAVAŞTAN MUAF TUTULMAMIZIN TEK NEDENİ, ONLARIN ÖYLE İSTEMESİDİR”

Ortadoğu’yu yakıp – yıkan emperyalist güçlerin, adada yaşayan bir grup insanı “tereyağından kıl çeker gibi kurtarmasını beklemenin” boş bir hayal olduğunu söyleyen Bektaşoğlu, “Şu anki sıcak savaştan muaf tutulmamızın tek nedeni, onların öyle istemesidir” dedi.

“ORTADOĞU’DAKİ TÜM SORUNLAR BİRBİRİNE BAĞLI”

Kıbrıs sorununun bölgesel bir sorun olduğunu ifade eden Bektaşoğlu, “Ve bölgesel bir şekilde ele alınmalı” diyerek, “Suriye sorunu çözülmeden, Irak sorunu çözülmeden, belli bir düzeye gelmeden –belki tam anlamıyla çözülemez ama- Kıbrıs sorunu da çözülemez; çünkü hepsi birbirine bağlı” vurgusunda bulundu.

“KIBRIS’TA YAPTIKLARINI; SURİYE, IRAK VE LİBYA’DA YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Emperyalizmin ‘Arap Baharı’ söylemiyle ‘parçalı bir yapıyı’ savunduğunu ifade eden Bektaşoğlu, “Suriye’de de parçalı bir yapıyı hayata geçirmeye çalışıyorlar, Libya’da da benzer bir şeyi uygulamaya çalışıyorlar” diyerek, “Kıbrıs’ta zaten parçalı bir yapı var. Sorun çıkarmayan, çok güzel dizayn edilmiş ve oldukça başarılı olmuş bir yapı… Mevcut hedeflerinin en büyük örneğidir Kıbrıs” şeklinde çarpıcı ifadeler kullandı.

“Kıbrıs’ın bugünkü durumunu, Suriye, Irak ve Libya’ya yaymaya çalışıyorlar” diyen Bektaşoğlu, “Kıbrıs sorununun çözülmesi bu koşulda olmaz. Sen sorunun çözümünü Avrupa’dan bekliyorsun ama bu sorun Avrupa’nın sorunu değil” şeklinde konuştu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer KÜLTÜR-SANAT Haberleri