Albayrak, "Yapısal Dönüşüm" paketini açıkladı, döviz kurlarında düşüş yaşandı

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.51

8.60

$

7.29

Albayrak, "Yapısal Dönüşüm" paketini açıkladı, döviz kurlarında düşüş yaşandı

Albayrak, "Yapısal Dönüşüm" paketini açıkladı, döviz kurlarında düşüş yaşandı

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın Yeni Ekonomi Programı kapsamında "Yapısal Dönüşüm Adımları" paketini açıklamasının ardından döviz kurlarında düşüş gerçekleşti. Albayrak'ın açıklamasından hemen önce 7.46'larda seyreden İngiliz Sterlini şu sıralarda, 7.43'lere geriledi, Euro, 6.43 sularından, 6.41'lere, ABD Doları ise, 5.71 sularından 5.68 dolaylarına geriledi.

Albayrak, "Yapısal Dönüşüm" paketini açıkladı, döviz kurlarında düşüş yaşandı
A- A A+
Kıbrıs Postası - Rahmican Çalışkan

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın Yeni Ekonomi Programı kapsamında "Yapısal Dönüşüm Adımları" paketini açıklamasının ardından döviz kurlarında düşüş gerçekleşti. Albayrak'ın saat 11.30 sularında reform açıklamasından hemen önce 7.46'larda seyreden İngiliz Sterlini şu sıralarda ise, 7.43 bandına geriledi. Açıklama öncesinde 6.43 sularında ilerleyen Euro, şimdilerde ise, 6.41 dolaylarında seyrediyor. Albayrak'ın açıklamasından önce 5.71 sularında olan Amerikan Doları ise, şimdilerde 5.68 sularına geriledi.

BAKAN'IN AÇIKLAMALARI…

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, "Finansal sektör altındaki ilk alanımız bankacılık sektörü olacak. Konkordato ve kredi yapılandırma meselesini, çok daha iyi, herkesin çıkarına olan yeni bir yasal çerçeve ile ele alacağız. Yeni yasal çerçeve, yeniden yapılandırma ve alacak tahsil süreçlerini hızlandıracak, borç ödeme kabiliyetini yitirmiş şirketlerin hızlı şekilde tasfiyesini sağlayacak." ifadelerini kullandı.

"Sektörümüzün aktif kalitesini daha da iyileştirecek bir adım atıyoruz." diyen Albayrak, "Bankalar Birliği öncülüğünde, kamunun olmadığı bir yapıda, buranın altını çiziyorum, kamu yok, enerji ve inşaat gibi yüksek sorunlu kredilerin olduğu iki sektörde, sorunlu varlıkları alıp, borç-hisse takası ile dışarı çıkaracak ve bankaların bilançolarını temizleyeceğiz. Bunun için, Enerji Girişim Sermaye Fonu ve Gayrimenkul Fonu Kurulması'nı gündeme aldık." şeklinde konuştu.

KIDEM TAZMİNATI REFORMU

Albayrak, şu açıklamalarda bulundu:

"Vatandaşlarımızın kazançlarına göre kesinti oranlarının belirleneceği zorunlu bir bireysel emeklilik sistemini yeniden ele alacağız. Bu sistemle birlikte Kıdem Tazminatı Reformunu da hayata geçireceğiz. Yeni yapıyla birlikte 5 yılda, sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10'unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz. Finansal sektörün daha sağlıklı işleyişini sağlamak için reel sektör alanında bazı adımlar atılacak."

TARIMDA MİLLİ BİRLİK PROJESİ

Gıda enflasyonu ile mücadele için en önemli yapısal reformun Tarımda Milli Birlik Projesi olacağını belirten Albayrak, "Taze meyve sebze pazarında dengeleyici unsur olması amacıyla Tarım Kredi Kooperatifi ortaklığıyla Sera AŞ kurulacak." dedi.

Bakan Albayrak, verilecek desteklerle 47 milyon olan küçükbaş hayvan varlığının 4 yıl içinde 100 milyona yükseltileceğini vurguladı.

"DOLAYLI VERGİLER AZALTILACAK"

Albayrak, vergi sistemine ilişkin de açıklamalarda bulundu:

"Yeni Vergi mimarimizde istisna ve muafiyetleri azaltacağız. Kurumlar Vergisi'ni kademeli olarak düşüreceğiz. Daha adaletli bir vergi sistemi için, gelire göre artan oranlarda vergilendirmeyi sağlayacağız. Özellikle beyannameyi yaygınlaştıracak ve gelir artışlarının sağlayacağı potansiyel ile dolaylı vergileri azaltıp, dolaysız vergileri artırarak verginin tabana yayılmasını sağlayacağız."

Bakan Albayrak, "Varlık Fonunca, ülkemizi uluslararası ticarette bölgesel lojistik üs haline getirmek amacıyla Lojistik Master Planı hazırlanacak. Turizm Master planı ile 4 yıl içerisinde 70 milyon turist, 70 milyar dolar turizm gelirine ulaşma hedefi gerçekleştirilecek" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri