×
banner
banner
banner
Ana Sayfa EKONOMİ
banner
"Moody's Türkiye'nin kredi notunu 1997 yılındaki seviyeye düşürdü"

"Moody's Türkiye'nin kredi notunu 1997 yılındaki seviyeye düşürdü"

Giriş Tarihi: 17/06/2019
08:10
"Moody's Türkiye'nin kredi notunu 1997 yılındaki seviyeye düşürdü"
KKTC İktisat Bankası, 17 Haziran'a ilişkin piyasa analiz raporunu yayımladı.
İktisatbank'ın 17 Haziran'a ilişkin Piyasa Analiz ve Yorumu şu şekilde:

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's, 13 Mart 1997'deTürkiye'nin notunu B1 yani yatırım yapılabilir seviyenin 4 kademe altına çekmesi ardından geçen koskoca 16 senelik mücadele ile Türkiye 16 Mayıs 2013'te yatırım yapılabilir not seviyesini geri almıştı.

Yatırım yapılabilir not seviyesi ise sadece 3 sene korunabildi. Notun 2016'da bir kez, 2018'de 2 kez indirilmesi ardından, Cuma gecesi açıklanan karar ile yeniden1997 yılındaki seviyeye, yani yüksek spekülatif sınıfa geri dönmüş olduk.

Türkiye'nin kredi notunu bir kademe düşürülmesi belki şu aşamada not indirimi beklemeyen piyasaları tarafından sürpriz olsa da, kanımca, işin daha da ilginç tarafı, notun görünümünü de negatife çekilmesi oldu. Yani yakın vadede notun yeniden düşürülme ihtimali var!

Raporda kullanılan sert dil dikkatimizden kaçmazken, devamında S-400 meselesi nedeniyle yaptırımların başlaması durumunda, Türkiye'ye IMF kapısının da kapanacağına yer verildiğini hatırlatalım.

Moody's tarafından Cuma gece yarısı yayımlanan değerlendirmede, olası bir ödemeler dengesi krizine dem vurulmuş.

İktisatbank Günlük Piyasa Analiz ve Yorumu 17 Haziran 2019 - Pazartesi

banner
banner
banner
banner
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD
5.80
GBP
7.52
EUR
6.51
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.