"Vatandaş ve yatırımcı rahatlayacak, ama döviz korkutuyor"

loading
2 Temmuz, Perşembe
£

8.56

7.72

$

6.86

"Vatandaş ve yatırımcı rahatlayacak, ama döviz korkutuyor"

"Vatandaş ve yatırımcı rahatlayacak, ama döviz korkutuyor"

TC Merkez Bankası faiz oranını yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekti, Kıbrıs Postası'na konuşan ekonomistler, bu kararın sadece Türkiye değil KKTC'ye de olumlu etkisi olacağını, ancak dövizde TL'nin cazibesinin azalabileceğini söyledi.

"Vatandaş ve yatırımcı rahatlayacak, ama döviz korkutuyor"
A- A A+
Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 425 baz puan düşürerek yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekti. Konuyla ilgili Kıbrıs Postası'na konuşan ekonomistler, kararın çok olumlu olduğunu vurgulayarak, piyasayı rahatlatacağını dile getirdi.

BESİM: "ALINAN KARAR OLUMLU, BEKLENEN BİR KARAR"

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Besim, alınan kararın beklenen bir karar olduğunu vurguladı. Faiz indirim kararının olumlu olduğunun altını çizen Besim, piyasanın faiz indirimini beklediğini belirtti.

"KKTC MERKEZ BANKASI DA FAİZ İNDİRİMİNİ DÜŞÜNÜR, BU KARARA GÖRE AYARLAMA YAPAR"

Kararın yatırımcıları da olumlu etkileyeceğini anlatan Prof. Dr. Mustafa Besim, önümüzdeki günlerde KKTC Merkez Bankası'nın da faiz indirimini düşüneceğini, bu karara göre ayarlama yapacağını işaret etti.

"VATANDAŞ BORCUNU DAHA RAHAT ÖDER, DAHA RAHAT KREDİ ALIR"

Vatandaşın, özellikle kredi borcu olanların, faiz indirimi kararı sonrası borçlarını daha rahat ödeyebileceğine dikkat çeken Besim, kredi almak isteyen kişilerin ise, daha istekli olacağını kaydetti.

"ENFLASYON DÜŞERSE FAİZLER DAHA DA DÜŞER"

Mustafa Besim, önümüzdeki günlerde enflasyon rakamlarının düştüğü takdirde faizlerin daha da düşeceğini söyledi. Enflasyona göre faiz kararlarının olduğunu hatırlatan Besim, ABD'nin Çin ile yaptığı ticaret savaşından dolayı dünya ekonomisinde geriye gidiş olduğunu işaret ederek, bu geriye gidiş nedeni ile ülkelerin merkez bankalarının faiz indirme kararı aldığını aktardı.

HÜDAVERDİ: "KKTC'DE DE KISA SÜRE İÇERİSİNDE FAİZLER DÜŞER"

Ekonomist Doç. Dr. Hüda Hüdaverdi, otomatik olarak KKTC'de de kısa süre içerisinde faizlerin düşeceğini vurguladı. İnsanların daha rahat kredi çekebileceğini, borçlarını daha rahat ödeyebileceğini belirten Hüdaverdi, faiz indirme kararının ekonomiye olumlu etkisi olacağını, sıcak paranın piyasada daha fazla döneceğini söyledi.

"MUAZZAM ARTI, HEM KKTC HEM DE TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAR"

Faizin düşmesi kararının muazzam bir artı ve piyasaya muazzam bir hareketlilik katacağının altını çizen Doç. Dr. Hüda Hüdaverdi, alınan bu kararın hem KKTC, hem de Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağını kaydetti.

"PİYASALARA DAHA RAHAT SICAK PARA AKACAK, TÜM SEKTÖRLERİ OLUMLU ETKİLEYECEK"

Faiz indirme kararı ile birlikte piyasalara daha rahat sıcak para akacağını, piyasaların rahatlayacağını ifade eden Hüdaverdi, alınan kararın tüm sektörleri olumlu etkileyeceğine dikkat çekti.

"SIKINTIYA DÜŞEN KİŞİLER DAHA RAHAT OLUR, YATIRIMCI DA RAHATLAR"

Hüda Hüdaverdi, "Karar sonrası sıkıntıya düşen kişiler daha rahat olur, yatırımcı da rahatlar, daha güvenli yatırım yapar" diyerek sözlerine son verdi.

ŞAFAKLI: "KKTC'DE DE FAİZLER DÜŞER"

Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, TC Merkez Bankası'nın aldığı faiz indirme kararı sonrası KKTC'de de faizlerin düşeceğine işaret etti.

"ALINAN KARAR VATANDAŞI VE YATIRIMCIYI OLUMLU ETKİLEYECEK"

Karar ile birlikte vatandaşların daha rahat kredi borçlarını ödeyebileceğini, daha rahat kredi çekebileceğini aktaran Şafaklı, alınan kararın yatırımcıyı da olumlu etkileyeceğini söyledi.

"KARAR TL'NİN ÜZERİNDE BASKI YARATMAYACAKSA OLUMLU"

Öte yandan, faiz indirimi kararının döviz üzerinde Türk Lirası'nın cazibesini azaltabileceğini savunan Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı, "Karar TL'nin üzerinde baskı yaratmayacaksa olumlu. Baskı yaratırsa TL değer kaybeder" diye konuştu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri