×
banner
banner
banner
Ana Sayfa EKONOMİ
banner
"Asgari ücret ayarı sendikaları tatmin etmedi"

"Asgari ücret ayarı sendikaları tatmin etmedi"

Giriş Tarihi: 03/08/2019
09:30
"Asgari ücret ayarı sendikaları tatmin etmedi"
Asgari ücret, yüzde 8'lik artışla brütte 3 bin 150 TL'den 3 bin 400 TL'ye; nette ise 2 bin 740 TLden 2 ^bin 958 TL'ye yükseldi. Konuyla ilgili Kıbrıs Postası'nın elde ettiği verilere göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda kuruşların dahi tartışmasının yaşandığı öğrenildi. Kıbrıs Postası'na konuşan sendikalar, yeni belirlenen asgari ücreti yetersiz bulduklarını, yeni ücret ile 4 kişilik bir ailenin insanca geçimini sağlayamayacağını savundu.
Asgari ücret, yüzde 8'lik artışla brütte 3 Bin 150 TL'den 3 Bin 400TL'ye; nette ise 2 Bin 740 TL'den 2 Bin 958 TL'ye yükseldi. Konu ile ilgili Kıbrıs Postası'nın elde ettiği verilere göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda kuruşların dahi tartışmasının yaşandığı öğrenildi. Konuyla ilgili Kıbrıs Postası'na konuşan sendikalar, yeni belirlenen asgari ücreti yetersiz bulduklarını, yeni ücret ile 4 kişilik bir ailenin insanca geçimini sağlayamayacağını savundu.

Kıbrıs Postası - Rahmican ÇALIŞKAN

Asgari ücret, brüt 3 bin 400 TL, net 2 bin 958 TL olarak belirlendi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu başkanlığında toplanan Asgari Ücret Saptama Komisyonu asgari ücreti, yüzde 8'lik artışla brütte 3 Bin 150 TL'den 3 Bin 400TL'ye; nette ise 2 Bin 740 TL'den 2 Bin 958 TL'ye yükseltti.Konu ile ilgili Kıbrıs Postası'nın elde ettiği verilere göre, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda kuruşların dahi tartışmasının yaşandığı öğrenildi. Ayrıca komisyonda işveren temsilcilerinin asgari ücrete hiç zam yapılmaması taraftarı oldukları da dikkat çekiyor. Kıbrıs Postası'na konuşan Türk-Sen, Dev-İş ve Hür-İş yetkilileri yeni belirlenen asgari ücreti yetersiz bulduklarının altını çizerek, yeni ücret ile 4 kişilik bir ailenin insanca geçimini sağlayamayacağını savundu.

BIÇAKLI: "İŞÇİLER AÇLIĞA MAHKUM EDİLDİ"

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, hükümet ve sendikaların temsilcilerinin oylarıyla işçilerin açlığa mahkum edildiğini vurguladı.

"ASGARİ ÜCRET NET 4 BİN 800 TL OLMALI"

Esas konunun asgari ücrete ne kadar artış yapılacağı olmadığını, asıl meselenin asgari ücretin günün koşullarına göre ne olması gerektiği olduğunu anlatan Bıçaklı, yeni asgari ücret ile 4 kişilik bir ailenin insanca yaşamını sürdürmesinin mümkün olmadığını belirtti.Asgari ücretin net 4 bin 800 TL olması gerektiğini savunan Arslan Bıçaklı, devlet çalışanlarının hayat pahalılığını 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak kaydı ile alacağını işaret ederek, "İşçiler niye 1 Ağustos'tan itibaren alacak?" dedi.

"GELECEK YENİ ASGARİ ÜCRETE İTİRAZ EDECEĞİM. UMARIM YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİRLER"

Yeni asgari ücretin belirlenmesini sağlayanları kınadığını kaydeden Bıçaklı, yeni ücreti kabul etmediklerinin altını çizerek, "Gelecek hafta yeni asgari ücrete itiraz edeceğim. Umarım bu ücreti yeniden gözden geçirirler" ifadelerini kullandı.

YELTEKİN: "ASGARİ ÜCRET GEÇİM MAAŞI ÜCRETİ DEĞİLDİR"

Hür-İş Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin, yeni asgari ücreti yetersiz bulduğunu işaret ederek, asgari ücretin geçim maaşı ücreti olmadığını iddia etti. Asgari Ücret Saptama Komisyonu'nda kendisinin de bulunduğunu hatırlatan Yeltekin, "Devlet bu konuyu öyle bir yere getirdi ki asgari ücreti artırsan 'vay', artırmasan 'vay'. Enflasyon da bu işi çığırından çıkardı" şeklinde konuştu.

"MASADAN KALKSAK 3 BİN 150 TL İLE DEVAM EDİLECEKTİ"

Asgari ücret konusunun işin içinden çıkılamaz bir hal aldığını vurgulayan Ali Yeltekin, "İşçilerin sorunlarını iyi biliyorum, ama masadan kalksak 3 bin 150 TL ile devam edilecekti" dedi.

"DEVLET-İŞVEREN NİKAH KIYDI, BİZ PROSEDÜR GEREĞİ KOMİSYONA KATILDIK"

Milletvekillerine bir şey olmadığını, her şeyin işçilere olduğunu hatırlatan Yeltekin, "Devlet-işveren nikah kıydı, biz de prosedür gereği komisyona katılmak zorunda kaldık" ifadelerini kullandı.

"İNŞALLAH SEKTÖREL BAZDA ASGARİ ÜCRETE GEÇİLİR"

Çalışma Bakanı Faiz Sucuoğlu'nun sektörelbazda asgari ücret söylemlerinden umutlu olduğunun altını çizen Ali Yeltekin, "İnşallah sektörel bazda asgari ücrete geçilir" diye konuştu.

FELEK: "YENİ ASGARİ ÜCRET 4 KİŞİLİK BİR AİLENİN İHTİYAÇLARININ KARŞILAMAYA YETMEZ"

DEV-İŞ Başkanı Hasan Felek, asgariücretin ülkenin en temel sorunlarından biri olduğuna dikkat çekerek, asgari ücretin kriterlere göre belirlenmediğini aktardı. Tespit edilen yeni asgari ücretin 4 kişilik bir ailenin ihtiyaçlarının karşılamaya yetmediğini savunan Felek, dolayısıyla asgari ücreti yetersiz bulduğunu dile getirdi.

"ASGARİ ÜCRETLİ ÇALIŞANLARLA DALGA GEÇİLİYOR"

Asgari ücretin 4 bin TL'nin üzerinde olması gerektiğini ifade eden Hasan Felek, dolayısıyla yeni belirlenen asgari ücret ile birlikte asgari ücretli çalışanlar ile dalga geçildiğini öne sürdü.

SUCUOĞLU: "ARTIŞ, VİCDANLARDA KABUL GÖREN BİR RAKAM"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, yeni asgari ücret, toplantısının sonunda yaptığı konuşmada, yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından rakamsal anlamda hep birlikte bir karar aldıklarını kaydetti.

Yapılan oylamada işçi ve devlet kesiminden 5'er "evet" ve işveren kesiminden de 3 "tarafsız" " oy kullanımı olduğunu dile getiren Sucuoğlu, brütte 3 bin 150 TL olan asgari ücretin 3 Bin 400 TL'ye çıkartılarak 250 TL artış yapıldığını kaydetti.

Alınan kararla yaklaşık yüzde 8'lik bir artış yapıldığına dikkat çeken Sucuoğlu, net maaşlarda ise 2 Bin 740 TL'den 2 Bin 958 TL'ye çıkarıldığını belirtti.

Sucuoğlu, asgari ücretin;, saatlik 19.62 TL, günlük, 156.92 TL, haftalık ise 784.62 TL'lik bir noktaya geldiğini açıkladı.

İşveren ve işçi sendika temsilcileri ile hükümete teşekkür eden Sucuoğlu, artışın vicdanlarda kabul gören bir rakam olduğunu düşündüğünü kaydetti.

İşveren ve işçilerin önünü açacak yaptırımların da yapılmaya devam edildiğini dile getiren Sucuoğlu, özellikle iki etaptan oluşan ve Bakanlar Kuruluna sundukları inşaat sektöründeki yetki karmaşasını ortadan kaldıracak ve denetlemeyi artıracak,AB standartlarına yakın bir sürece geçilmesini sağlayacak önergenin de hazır olduğunu belirtti.

Bayram öncesi hükümetin 8 Bin 700 yardım alan vatandaşlara 250 TL'lik bir katkı sağlama kararının da Bakanlar Kurulu kararlarında alındığını söyleyen Sucuoğlu, bundan sonra ellerinden geldiği müddetçe çeşitli açılımlar yapacaklarını kaydetti.

AROĞLU: "ÇALIŞANLARIN REFAH DÜZEYİNİN YÜKSELMESİNDEN MUTLULUK DUYDUK"

Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Başkan Yardımcısı Mustafa Aroğlu, iş insanlarının iyi niyetini göstermek açısından tarafsız oy kullandıklarını dile getirdi ve çalışanların refah düzeyinin yükselmesinden mutluluk duyduklarını ve ellerinden geleni de yapacaklarını söyledi.

banner
banner
banner
banner
DİĞER EKONOMİ HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD
5.80
GBP
7.52
EUR
6.51
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.