Başbakan'ın ekonomide yüzde 5 büyüme hedefi "gerçekçi değil"

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

Başbakan'ın ekonomide yüzde 5 büyüme hedefi "gerçekçi değil"

Başbakan'ın ekonomide yüzde 5 büyüme hedefi "gerçekçi değil"

Başbakan Ersin Tatar'ın "KKTC ekonomisinin yüzde 5 büyümesini hedefliyoruz" sözleri, ekonomi odaklı örgütler ve ekonomistlere göre sadece bir 'hedeften' ibaret...

Başbakan'ın ekonomide yüzde 5 büyüme hedefi "gerçekçi değil"
banner
A- A A+
Kıbrıs Postası - Ertuğrul SENOVA

Başbakan Ersin Tatar, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği açıklamasında, hükümetin "ekonomide yüzde 5'lik bir büyüme" hedefi olduğunu ifade etti.

Hem ekonomistlere, hem de ekonomi odaklı örgütlere, Başbakan Tatar'ın bu hedefinin, sadece KKTC'nin değil; dünyanın içinde bulunduğu ekonomik koşullar çerçevesinde 'gerçekçi' olup olmadığını soran Kıbrıs Postası, "bu koşullarda gerçekçi değil" yanıtını aldı.

Dünyadaki ekonomik iklimin, herhangi bir büyümeye uygun olmadığının altını çizen ekonomistler, KKTC'nin bu iklimden ayrı bir şekilde büyümeye gitmesinin mümkün olmadığına işaret etti. Ekonomistler, devletin şuan kamudan yüzde 2'lik kesinti ve yüzde 20'lik tasarrufa muhtaç olduğuna dikkat çekerken, Türkiye'den aktarılan kaynağın büyük bir kısmının mevcut borçlara aktarılacağı, bunun da ötesinde önümüzde 13'üncü maaş ödemeleri olduğuna vurgu yaptı, "Şuan için bu hedef gerçekçi değil" ifadelerinde bulundu.

Kıbrıs Postası'na konuşan ekonomi odaklı örgütlerin bu konudaki söylemleri de, ekonomistlerin söylemlerinden pek farklı değil.

Ekonomi odaklı örgütler, Başbakan Tatar'ın bu hedefi "neye dayandırarak" söylediğini sorguladı, ülke ekonomisinde ciddi tutarsızlıklar yaşandığına dikkat çekti. Örgütler, geçen yıl yaşanan döviz krizinin yarattığı şartların geçmediğini, insanların bu şartlara uyum sağlamak zorunda kaldığını vurgulayarak, ülke ekonomisinin ancak 4 sene önceki ekonomik koşullara geri dönmeyi hedefleyebileceğini ifade etti.

EKONOMİST ŞAFAKLI: "HEDEF, BU SENE İÇİN GERÇEKÇİ DEĞİL"

Ekonomist Profesör Doktor Okan Veli Şafaklı, devletin şuan yatırım yapamaz durumda olduğuna dikkat çekerek, Türkiye ekonomisinde de eksi bir büyüme olduğuna vurgu yaptı.

Şafaklı, Türkiye'den aktarılan kaynağın ne kadar yeterli olabileceğini sorguladı, ödeme bekleyen yatırımcılar olduğunu hatırlattı ve yatırımcının böyle bir ekonomik iklimde yatırımdan kaçınacağını söyledi.

Türkiye'den aktarılan 600 milyon TL'lik kaynağın, ülke ekonomisi için yeterli olmadığını kaydeden Şafaklı, "Borçların ödenmesinin ardından, daha önümüzde 13'üncü maaşların ödemesi var. Bunun dışında devlet, kamuda yüzde 2'lik bir kesintiye ve yüzde 20'lik bir tasarrufa muhtaç" ifadelerinde bulundu.

Ekonomist Şafaklı, ekonominin durgun olduğu dönemlerde devletin harcama yapması ve piyasaya sıcak para akıtmasını gerektiğini fakat şuan devletin öyle bir pozisyonda olmadığını kaydetti. Şafaklı, bu nedenlerden ötürü, Başbakan'ın hedefinin "bu sene için" gerçekçi olmadığını vurguladı.

EKONOMİST SÜREÇ: "ŞUAN İÇİN GERÇEKÇİ DEĞİL… FAZLA İYİMSER"

Ekonomist Dr. Yenal Süreç ise, bu hedefi şuan için çok da gerçekçi bulmadığını, çünkü dünya ekonomisinde genel bir durgunluk dönemine girildiğini, KKTC ekonomisinin de dünyadan farklı bir şekilde büyüme trendine girmesini beklemediğini kaydetti.

Süreç, Türkiye ekonomisinin büyüme hedeflerinin de yüzde 5'in altında olduğuna dikkat çekerek, "Belki şu aşamada olumlu olarak görebileceğimiz, Güney'den gelen talep var. Bu durum ekonomiye bir miktar katkı yapacaktır" dedi. Başbakan Tatar'ın hedefini "fazla iyimser" olarak niteleyen Süreç, "Türkiye'den gelecek parayla, bunun gerçekleşmesinin mümkün olmadığını düşünüyorum" dedi.

İŞAD: "HANGİ VERİLERE DAYANDIĞI BELLİ OLMAYAN BU HEDEF GERÇEKÇİ DEĞİL"

Ekonomi odaklı örgütlerden İş İnsanları Derneği (İŞAD) Yönetim Kurulu Başkanı Enver Mamülcü, hedefi gerçekçi bulmadığını söyledi.

"Bu ifadeler, hangi verilere dayanarak söyleniyor? Hangi sektörden kastediliyor? Üretim açısından mı, kamu olarak mı?" diye sorgulayarak, Başbakan'ın ifadesinin net bir mesaj vermediğini ifade etti.

Sektörlerin durumuna ilişkin net rakamların, İstatistik Kurumu'nda bulunmadığına dikkat çeken Mamülcü,"Kaldı ki sektörlerle ilgili net rakamlar için İstatistik Kurumu'nda yeterince bilgi olması lazım. Fakat yok. İş insanlarına karşı net olması lazım" ifadelerinde bulundu.

İŞVERENLER SENDİKASI: "İNANMAK İSTERİM AMA İNANMAKTA ZORLANIYORUM"

Kıbrıs Türk İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Aroğlu ise bu hedefe inanmak istediğini fakat inanmakta zorlandığını ifade etti.

Aroğlu, Kıbrıs Postası'na yaptığı açıklamasında, "Memlekette bir tutarsızlık silsilesiyle karşı karşıyayız" diyerek, "Ekonomiyi batırmak için elimizden geleni yapıyoruz. İş insanlarının önünü kesmek için elimizden geleni yapıyoruz. Muhalefette ayrı, iktidarda ayrı söylemek olmaz" diyerek tepki gösterdi.

Aroğlu, "İnsanları cesaretlendirerek, maddi ve manevi önünü açarak istihdam sağlamak açısından ekonomiye ciddi anlamda yoğunlaşmak gerekiyor" diyerek, hükümetin bu konuda başarılı olmasını canı gönülden istediğini ama bu tip çekişlilerle bunun zor olduğunu söyledi. "Laftan ziyade icraat görmemiz lazım" diyen Aroğlu,"Ekonomiyi durduran hal ve tavırlardan kurtulunması gerek. İş insanlarına potansiyel suçlu olarak bakılmaktan vazgeçilmeli. Biz cennette cehennemi yaşıyoruz" ifadelerinde bulundu.

KTEZO: "ANCAK 4 SENE ÖNCEKİ EKONOMİK ŞARTLARI HEDEFLEYEBİLİRİZ"

"Başbakan'ın böyle bir hedefi olabilir ama ekonomik örgütlere de bir danışıp, geri dönüş alması gerekiyor" diyen Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Başkanı Mahmut Kanber, "Bu hedefi neyi düşünerek söyledi? Mevcut durum bu hedef için uygun değil" ifadelerinde bulundu.

Döviz krizinin patlak verdiği Ağustos 2018'e dikkat çeken Kanber, "O süreçten sonra toparlanabilmiş değiliz. Sadece şartlara uyum sağladık" dedi. İş insanlarının, devlete karşı sorumluluklarını yerine getirmediğini savunan Kanber, "Ekonomi, görünenden daha kötü bir durumda. Biz ancak 4 sene önceki ekonomik koşullara gitmeyi hedefleyebiliriz" dedi. Kanber, tüm paydaşların ortak noktada buluşmadığı sürece, bunun sadece bir hedeften ibaret kalacağına dikkat çekti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri