Asgari ücret 'olaylı' belirlendi: Brüt 3 bin 600 net ise 3 bin 132 TL

loading
14 Temmuz, Salı
£

8.61

7.78

$

6.86

Asgari ücret ‘olaylı’ belirlendi: Brüt 3 bin 600 net ise 3 bin 132 TL

Asgari ücret ‘olaylı’ belirlendi: Brüt 3 bin 600 net ise 3 bin 132 TL

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, dördüncü toplantıda 2020 yılının ilk asgari ücretini belirledi.

Asgari ücret ‘olaylı’ belirlendi: Brüt 3 bin 600 net ise 3 bin 132 TL
A- A A+

Kıbrıs Postası - Tünay MERTEKÇİ

Asgari ücret gerçekleştirilen 4’üncü toplantıda belirlendi. Brüt 3 bin 600 net ise 3 bin 132 TL olan asgari ücrette 200 TL zam oldu. Toplantı gergin geçerken, işçi temsilcilerinin sürekli dışarıya çıkarak özel olarak görüşmesi de dikkat çekti. Asgari ücretin belirlenmesi için toplantı yapılırken, sarı yelekli eylemciler de dışarıda hazır bulundu. Polis de geniş güvenlik önlemi alırken, işçi temsilcileri toplantıyı terk etti ve oylamaya katılmadı. Asg ücretin belirlenmesinin ardından Hür-İş Federasyonu başkanı Ahmet Serdaroğlu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu açıklamalarda bulundu.

NET ASGARİ ÜCRET 3 BİN 132 TÜRK LİRASI OLDU

Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda 2020’nin ilk asgari ücretini belirlemek üzere 4’üncü kez toplandı. Gerçekleştirilen toplantıya devlet tarafını temsilen 5 üye, işçi tarafına temsilen 4 üye ve işveren tarafını temsilen 3 üye katıldı. İşçi tarafı toplantıyı terk etti ve oylamaya katılmadı. Devlet tarafı 5 evet, işveren tarafı 3 evet oy verirken, 1 Şubat 2020 tarihinden itibaren yeni brüt asgari ücret 3 bin 600 Türk Lirası oldu. Net asgari ücret ise 3 bin 132 Türk Lirası olurken, asgari ücrete toplamda yüzde 5,9 oranda artış yapılmış oldu. Yasanın çırak olarak tanımladığı 15 ile 17 yaş arası işe alınanlara bu kıstasların sırasıyla yüzde 30 indirimle uygulanması önerisi oylamaya sunuldu ve öneri oy çokluğu ile kabul edildi.

EYLEMCİLER BAKANLIK ÖNÜNDEYDİ

Asgari ücret tespit komisyonunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda 4’üncü toplantısını gerçekleştirdiği sırada bir grup eylemci de bakanlık önünde hazır bulundu. Sarı yelekleriyle bakanlık önüne gelen eylemciler, asgari ücretin belirlenmesini bekledi. Polis bakanlık önünde geniş güvenlik önlemi alırken eylemciler, Hür İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu’nun açıklamasını yapmasının ardından bakanlık önünden ayrıldı.

SERDAROĞLU: ASGARİ ÜCRET YASAYA GÖRE BELİRLENMEDİ

Toplantıyı terk eden işçi temsilcileri adına Hür İş Genel Başkanı Ahmet Serdaroğlu açıklamalarda bulundu. Serdaroğlu, asgari ücreti bugün belirlemek üzere işçi tarafı olarak toplantıda hazır bulunduklarını belirtti. İyi niyetlerine rağmen devlet tarafının asgari ücreti asgari ücret yasasına göre belirleme yoluna gitmediğini ifade eden Serdaroğlu, bu konudaki üzüntüsünü dile getirdi. Devletin, doğru adım atmayı tercih etmediğini söyleyen Serdaroğlu, devletin, işverenin yanında olmayı tercih ettiğine dikkat çekti. Kendilerinin de bunun sonucunda masayı terk etmek zorunda kaldıklarını ifade eden Serdaroğlu, “Asgari ücretin, asgari ücret yasasına göre belirlenmeyeceği bir masada olmayacağımızı söyledik” diye konuştu.

“HALKA BU DURUMU KENDİLERİ AÇIKLASIN”

“İşverenlerle birlikte oylamalarını yapsınlar. Halka da kendileri bunu açıklasınlar” diyen Serdaroğlu, kendilerinin böyle bir sorumluluk, böyle bir yükümlülük altına girmeyeceğini vurguladı. Bu memleketin yasalarla idare edileceği düşüncesinde olduklarını kaydeden Serdaroğlu, Hür İş Federasyonu olarak oylamaya katılmadıklarını yineledi. Bundan sonraki süreçte federasyon olarak süratli bir şekilde yönetimlerini çağırıp toplantı gerçekleştireceklerini ifade eden Serdaroğlu, “Belirleyecekleri rakama sessiz kalacağımızı zannetmesinler. Bu çok önemlidir. Bundan sonra atacağımız adımı kamuoyuyla paylaşacağız. Yasal haklarımızı da kullanacağız. 10 günlük bir itiraz süresi vardır. Biz itirazımızı yapacağız. Daha sonra da eylem planlarımızı paylaşacağız” dedi. 4 bin 300 Türk Lirası’ndan geri adım atmadıklarını belirten Serdaroğlu, “Son toplantıda 3 bin 604 lirayı oylatmaya çalıştılar. Bugün ise 3 bin 600’ü oylatmaya çalıştılar. 4 lira daha düştüler. Biz de toplantıdan çıkma kararı aldık” diyerek sözlerine son verdi.

SUCUOĞLU: ASGARİ ÜCRETİN HANGİ YILLARDA, HANGİ SEVİYEDE DEĞİŞTİĞİNE BAKMAK GEREKİYOR

Asgari ücretin bugün belirlenmesinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu basın açıklaması yaptı. “Bildiğiniz gibi 4’üncü toplantıyla asgari ücreti tespit ettik” diyen Sucuoğlu, asgari ücretin hangi yıllarda, nasıl ve hangi seviyede yükseldiğine bakılması gerektiğine dikkat çekti.

“KEŞKE DAHA ÖNCEKİ ASGARİ ÜCRET TESPİTLERİNDE DE BU KADAR HASSAS DAVRANILSAYDI”

Bu rakamı bakanlar kurulunda ve maliye bakanlığında değerlendirdiklerini ifade eden Sucuoğlu, böyle bir rakama ulaşmalarının mümkün olmadığını belirttiklerini söyledi. Tarihte ilk kez asgari ücretin belirleneceği zaman çadır eylemi yapıldığına da dikkat çeken Sucuoğlu, “Keşke daha önceki asgari ücret tespitlerinde de bu kadar hassas davranılsaydı” dedi. “Keşke konuşulan 9 binlere varan asgari ücret imkanları olsaydı. Hükümeti ve maliyeyi ilgilendiren bir konu olduğu için birçok gidere yansıtılır. Geçtiğimiz hafta, dün ve bugün yaptığımız toplantılarda maliye bakanının da tereddütlerini gidererek 3 bin 700 teklif edildi. Fakat işçi tarafı bunu reddetti. 4 bin 300’de ısrar etti işçi tarafı. 3 bin 700’ü ısrarla sunmamıza rağmen sendikacı arkadaşlar bunu reddettiler. İşverenlerin ise bu rakamları kabul etmesi uygun görülmedi ve 3 bin 600 onaylandı. Bana göre 3 bin 700 belki düşük bir rakam olsa bile 100 lira daha fazlaydı. Fakat kabul etmediler. Çadırlarında üyelerini arayarak imza kampanyası başlattılar” diyen Sucuoğlu, söz konusu olayın siyasi yöne çekilmeye çalışıldığını kaydetti.

“4 BİN LİRADAN DÜŞÜK MAAŞ ALANLARA AYLIK 200 TL KATKI YAPILACAK”

Gelişen durumlar takip edilerek bu yıl haziran ayında ve bir de yılsonunda tekrar asgari ücretin belirlenebileceğini ifade eden Sucuoğlu, bu asgari ücretin bu yılın son asgari ücreti olmadığını dile getirdi. Sene içinde ikinci ve üçüncü asgari ücret tespitinin düşünceleri arasında olduğunu kaydeden Sucuğlu, 4 bin liradan düşük maaş alanlara aylık 200 TL’lik devlet katkısı olacağını ve bu çalışmanın da sonuna geldiklerini söyledi. Sucuoğlu, “Kimseyi suçlamak istemiyorum net olarak söyleyeyim. 3 bin 700’ü ortaya koyarken biz işçi temsilcisinin 3 bin 800 demesini beklerken 4 bin 300 dediler sadece” diyerek sözlerine son verdi.

HAKSEN’DEN ASGARİ ÜCRET TEPKİSİ…

Öte yandan Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN), Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun belirlediği brüt 3 bin 600 TL, net 3 bin 132 TL olan yeni asgari ücretin özel sektör çalışanlarını yine açlığa ve sefalete mahkûm ettiği görüşünü belirtti.

HAKSEN Genel Başkanı Eren Büyükoğlu, yazılı açıklamasında, asgari ücretliye brüt yapılan 200 TL, net 174 TL’lik artışın “çalışanlarla alay etmekten başka bir anlam taşımadığını” savundu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri