EKONOMİ & FİNANS
okuma süresi: 12 dak.

Gulfood 2020 Gıda Fuarı sona erdi: Katılımcılar fuardan memnun ayrıldı

Gulfood 2020 Gıda Fuarı sona erdi: Katılımcılar fuardan memnun ayrıldı

Kıbrıs Türk Sanayi Odası’nın organize ettiği Gulfood 2020 Gıda Fuarı dün sona erdi. Fuarda şemsiye standı altında yer alan firmalar, fuardan oldukça memnun kaldıklarını belirtti.

Yayın Tarihi: 21/02/20 11:36
okuma süresi: 12 dak.
Gulfood 2020 Gıda Fuarı sona erdi: Katılımcılar fuardan memnun ayrıldı
A- A A+

“North Cyprus” markası altında yer alan 12 firma temsilcisi, fuarın kendileri için oldukça iyi geçtiğini, yeni bağlantılar yanında önceden edindikleri müşterilerle yüz yüze görüşme olanağı bulmaları açısından yararlı olduğunu dile getirdi.

Arden Gıda temsilcisi Mustafa Ahmet Raşit fuara ikinci kez katıldıklarını dile getirerek “İnsan sayısı olarak sanırım bu sene biraz daha zayıftı ama daha iş odaklıydı gelen ziyaretçiler. Bu yılı daha verimli olarak görüyorum. İnşallah güzel isler çıkarırız. Geçen yıl da bu yıl da çok güzel tepkiler aldık, zaten hellim buralarda çok bilinen bir ürün. Soran, ilgilenen çok, umarızsatışa döner. Standımız gayet başarılıydı, yeri de çok iyiydi.

Ümit ediyorum ki önümüzdeki yıllarda da bu motivasyonu ve desteğiodamızdan ve devletimizden alırız. Çünkü ürettik ve ihracat ayakta durmamızın temelidir" dedi.

Fuara ilk kez katılan Narin Kurabiyeleri de fuarı verimli bulduğunu dile getirdi. Firma temsilcisi Hulus Hulusioğlu "Bizim bu yıl ilk fuarımız. Geçen yılkı fuarlara göre daha az katilim olduğunu duyduk. Fakat bizim açımızdan gayet verimliydi, güzel görüşmeler gerçekleştirdik.

Devamındanasıl bir sonuç aldığımızı ilerleyen zamanlarda göreceğiz. Biz bu fuar için çok iyi hazırlandığımızıdüşünüyoruz, beklentilerimizin üzerinde de bir müşteriportföyü var. Bu yüzden bizim açımızdan bunu taçlandırmak ticaret yapmaktır. Eğer ki bunu ilk seneden başarabilirsek, ne mutlu bize.Organizasyon açısındandiğerstantları gezme fırsatımız oldu. Gördüğümkadarıyla bizim standımız, Kuzey Kıbrısstandı konum olarak da dizaynolarak da iyi. Sanayi odasını bu anlamda tebrik ederim, oda personeli her konuda bizimle yakından ilgilendi. Umarız önümüzdeki yıllarda daha büyük stantlarda daha da güzel isler yapabiliriz" dedi.

Gülgün İhracat Direktörü Ali Bayraktar ve Mustafa Betmezoğlu hellime oldukça yoğun bir talep olduğunu dile getirerek, “Geçmişyıllara göre katilim bilinen sebeplerden ötürü daha azdı.Fakat fuar yine de gayet verimli geçti. Katılımcılar yeni ürünlerimize ilgi gösterdi, özelikle dilimlenmiş hellime çok ilgi vardı. Bağlantılarkuracağımızı umuyoruz.Fuar organizasyonu gayet yolunda gitti ve Sanayi Odasının yürüttüğüçalışmalar sorunsuzdu" diye konuştu.

Akgöl Süt ürünleri İhracat Müdürü Halide Gürün "Geçmişyıllara göre fuarı tenha bulduk. Fakat sonraki günler katilim yine çoğaldı.Olumlu görüşmeleryaptık, hem yeni müşterilerhem defarklıülkelerdekimüşterilerimizle de görüştük. Umarız iyi dönüşleralırız. Standımızıntasarımı yine her zamanki gibi çok güzel oldu. Ufak tefek eksiklerimiz de hemen giderildi. Zaten yerimiz yıllardır ayni losyondaolduğu için ziyaretçilerartık alıştı ve rahatlıkla bizi bulabiliyorlar" diye konuştu.

Onan S.Ü. (FrozenFoods) Ltd Direktörlerinden Elif Onan da fuardan memnun kaldıklarını belirtti. "Fuar iyi geçti. Hem daha önceki fuarlardan gelen kontaklarımızlagörüşmesansıyakaladık, hem yeni müşteriler bulduk. Özelikle ikinci ve üçüncü gün çok verimliydi. Daha önceki senelere göre katilim daha az gibiydi fakat ciddi müşterilerinçoğunluktaolduğu bir fuardı.

Organizasyon her zamanki gibi gayet iyiydi, ürümelerimiz de gayet beğenildi. Özelikle yeni ürünler ve croissantlar ilgi gördü. Özelikle donmuşolmaları ilgi gördü çünkü bu alanda boşlukolduğu için, inşallah ihracata başlayacağız. Bu yıl croissant çeşitlerimizi arterdik, boyut olarak çeşitlendirme yaptık, Danish ürünlerimizi geliştirdik, Cinnamon roll ve raisin roll çeşitlerini de portfolyamıza ekledik" dedi.

Helvasan Direktörü Emre Çerkez ise firma olarak fuara 7. Kez katılmalarının mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. "Her zamanki gibi yine Gulfood fuarına katilim gerçekleştirdik. Her seneki gibi gayet güzel, kalabalık, insanlarınürünlerimizeyaklaşımı çok güzel. Gün be gün ticaretimiz ve bağlantılarımızgelişmekte. İnanıyoruz ki bu çabalarla birlikte istediğimiz noktalara ulaşacağız. Bence her yıl fuara gelen insanlarınsayısı ve kalitesi artmakta. Biz de kendimizi sürekli geliştirmeye devam ediyoruz. SanayiOdası yine her zamanki gibi muhteşem bir is çıkardı, çok memnunuz" diye konuştu.

Defne Helva Direktörü Erhan Altundemir ise fuarın iyi geçtiğini belirterek katılımın daha yüksek olduğunu ifade etti. Olumlu görüşmeler gerçekleştirdiklerini belirten Altundemir "Fuar beklentilerimizi her zaman ki gibi karşılıyor. İnşallah sonu da iyi olur. Katilim gecen yıllar gibi yoğun oldu.Eski müşterilerimizle bir araya gelme fırsatı bulduk. Yeni müşteri adayları da var. Oldukça memnunuz.Bu tip organizasyonlara devlet desteklerinindevamınıumuyoruz. Ürünlerimize olan ilgiden oldukça memnunuz" dedi.

Avunduk Süt Ürünleri İhracat Direktörü Meriç Avunduk, fuar boyunca ürünlerine yoğun ilgi olduğunu dile getirdi. Avunduk, "Fuar güzel geçti, bizim açımızdan gayet verimliydi. Hali hazırda olan müşterilerimizle yüz yüze görüşmefırsatımız oldu.Yeni, ciddi üç dört potansiyel müşteriylegörüşmesansı bulduk. Ben fuarı çok iyi buldum, nitelikli insanlar, nitelikli alıcılar bizi mutlu etti. İnşallah fuardan sonra takibini yapıpdevamınıgetireceğiz. Organizasyon gayet başarılıydı ve sorunsuzdu. Gerek stantlar, gerek ürünlerin gelmesi gitmesi, her şeyhatasızdı. Önümüzdeki yıllardadiğer hollerden de yer alarak ürünlerimizi süt bölümünde de temsil edebiliriz" dedi.

Koop Süt Müdürü Salih Yücesoylu, bu yılki fuarın beklentilerini karşılamadığını dile getirerek, “Fuar maalesef bizim için diğeryıllara göre daha zayıf kaldı..Beklediğimiz gibi olmadı, ilk defa daha mutsuz ayrılıyoruz fuardan. Çünkü Coronavirüsü nedeniyle gerçek alıcıları ne yazınki göremedik. Bu bizim 12. Katılımımız.Başından beridir biz bu fuara katılıyoruz ve çok iyi geçtiğini biliyoruz her yıl. Bu yıl iyiydi ama daha da iyi olmasını bekliyorduk.

Organizasyon her zamanki gibi başarılıydı, artık Sanayi Odası bu iste profesyonelleşti. Yani bu isin gerçeği.Basta Çağlar bey olmak üzere Sanayi Odası personeli olmasa biz bu isi yapamayız, bu isin gerçeği.

Ürünlerimizi tadan herkes çok beğeniyor. Burada dört ayrı büyük firmaya yaptığımız 'privatelabel' ürüneler de sergileniyor. Alıcılarbunları görünce daha da mutlu oluyor ve ürüne güveniyor. Eski müşterilerimizle de görüşmefırsatıyakaladık. Yeni müşterilerde bulup güzel işler gerçekleştireceğiz.

Kıbrıs Türk sektöründe üretim ve ihracat yapan tüm hellimlilerimize de çağrıyapıyorum. Gelin el ele verelim, daha yüksek fiyatlara bu mallarınalıcısı var. Kendi ayağımıza kursun sıkmayalım, el ele verip fiyatımızı daha yukarıya çekelim. Bunu başarabiliriz. Güney Kıbrıs bizden daha akıllı değildir. Güney Kıbrıs’taki imalatçılar tek fiyat olarak çıkıyor ve bu fiyat bizden çok çok yüksek bir rakam. Gelsin, tüm üretim ve ihracat yapan hellimci arkadaşlar elimizi taşın altına koyalım ve fuarlara tek fiyatla katılalım hem ülkemiz hem de şirketlerimiz için çok iyi paralar kazanalım” diye konuştu.

Mardo Dondurmaları Direktörlerinden Özlem Ağıt, bu yıl fuarın daha sakin geçmesine rağmen daha verimli olacağı görüşünü ifade ederek, “Sonuçları ilerleyen zaman içinde göreceğiz. İlgi çok iyi her sene olduğu gibi, standımız çok ilgi gördü, ürünlerimiz yine çok beğenildi. Organizasyon yine çok iyiydi.

Daha önce mercilere bildirdiğimiz gibi sadece benim fikrim, bölge olarak Süt Ürünleri bölümünde olursak daha etkili ve verimli olacağız. Kahve, unlu mamuller, tahin ve helvanınsergilendiği bölümler de ayrı yerde olabilir. Bu şekilde yer değişikliği yaparsak daha verimli ve etkiliolacağınainanıyorum.

İnşallah bu fuarınsonrasında çok güzelbağlantılaryaparız. Seneye de gelmeyi umut ediyoruz, devletimizin destekleriyle tabii” diye konuştu.

Con Trading Direktörü Haluk Ruhi ise fuarın her şeye rağmen iyi geçtiğini söyleyerek, “8 - 10 firma ile görüşme yaptık, devamı artık kendi kabiliyetimize kaldı. Potansiyel müşterilerimizi ikna etmemiz gerek devamını getirebilmek için.

Devlet destekleri maalesef hala verilmiyor bu nedenle kendi bildiğimizdoğru yolda, devlet desteksiz dahi olsa yolumuza devam edeceğiz” dedi.

OldJhon yetkilisi Aslı Şadi, salgının fuar ziyaretçilerinin sayısına olumsuz etki yaptığını söyleyerek, “Fuara yedi yıldırkatılıyoruz, orta doğupazarınaulaşmanın en kolay yolu Dubai. Kıbrıs’ı, ülkemizi burada temsil etmek onur verici. Fuar gayet başarılıgeçti ve gerekli kontaklar kuruldu. Odamıza bu fırsatı bize sağladığı için çok teşekkür ederiz. Kendimizi dünya insani olarak hissediyoruz ve ticari olarak da ürün göndermekte sorun yasamıyoruz. Diplomasi olarak da bir engel yasamamayı umuyoruz ve ticaretimizin sorunsuz olarak gerçekleşmesini umuyoruz” diye konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör