Kapı kapandı, işler durdu

loading
11 Temmuz, Cumartesi
£

8.66

7.76

$

6.86

Kapı kapandı, işler durdu

Kapı kapandı, işler durdu

Lokmacı Sınır Kapısı’nın kapandığı günden beridir sessizliğin hakim olduğu Arasta ve Bandabulya’da esnaf birbirine bakıyor ve kapıların açılmasını bekliyor.

Kapı kapandı, işler durdu
A- A A+

Kıbrıs Postası’na konuşan esnaf, Sınır Kapısı’ndan geçerek alışveriş yapmaya gelenlerin kazançlarının büyük bölümünü oluşturduğunu, sınırların kapanması nedeniyle işlerin olumsuz etkilendiğini dile getirdi.

Siyasilere seslenen esnaf, kapıların bir an evvel açılmasını sabırsızlıkla bekliyor.

Lokmacı Sınır Kapısı’nın kapandığı günden beridir sessizliğin hakim olduğu Arasta ve Bandabulya’da esnaf birbirine bakıyor ve kapıların açılmasını bekliyor.

Konuyla ilgili Kıbrıs Postası’na konuşan esnaf, Lokmacı Sınır Kapısı’ndan alışveriş yapmaya gelenlerin, kazançlarının büyük bölümünü oluşturduğunu, sınırların kapanması nedeniyle işlerin olumsuz etkilendiğini dile getirdi. Sınır kapılarının Koronavirüsten dolayı kapatıldığına ‘kesinlikle’ inanmadığının altını çizen esnaf, KKTC esnafını baltalamak veya mültecilerden dolayı sınırların kapatıldığını savundu.

Hayriye Gürler: “İşlerimiz yarı yarıya indi, esnaf, Güney’den gelen müşterinin faydasını inkâr edemez”

“Belediye Çarşısı esnafıyım. Sınır kapılarının kapanması işlerimizi tabi ki olumsuz yönde etkiledi. Güney’den gelen müşterilerimiz vardı, dolayısıyla sınır kapılarının kapanması işlerimizi etkiledi. İşlerimiz yarı yarıya indi. Kapılar açıkken canlılık vardı, ama kapanınca çarşının işleri ve canlılığı düştü. Yurtiçinden daha fazla Güney’den gelen turistlerden kazanıyorum. Hiçbir esnaf, Güney’den gelen müşterinin faydasını inkâr edemez. Kapıların açılacağı günü dört gözle bekliyorum. Koronavirüs virüs nedeni ile kapıların kapatıldığına inanmıyorum, öyle bir şey olsa bütün kapılar kapatılır. Bence Güney’den gelen ve alışveriş yapan kişileri engellemek için kapıları kapattılar”

Ekram Tayfur: “Günlerdir perişanız, işler çok kötü, siyasiler sorunu çözmeli”

“Belediye Çarşısı esnafıyım. Lokmacı Sınır Kapısı’nın kapanması işleri etkiledi, günlerdir perişanız, esnaf olarak biz bize kaldık. İşler çok kötü. Kapıların kapanması işlerimizi de gelirimizi de çarşıdaki canlılığı da etkiledi. Koronavirüs virüsünü bahane ettiler, ama ben kesinlikle inanmıyorum, öyle bir şey olsa bütün kapıların kapanması gerekir. Sınır kapılarının tekrar açılacağı günü sayıyoruz. Siyasilerimiz, sorun ne ise çözmeli”

Yavuz Umar: “Sınır kapılarının coronadan dolayı kapandığına inanmıyorum, siyasi bir karar”

“Belediye Çarşısı’nda esnafım. Benim müşterim genelde yerli olduğu için, sınıf kapılarının kapanması, işlerimi çok fazla etkilemedi. Güney’den gelenler, genelde akaryakıt için geliyor. Dolayısıyla beni fazla etkilemedi. Güney’de ucuz bir şey bulursa buradan alışveriş yapmıyorlar, fiyat karşılaştırması yaparak alışveriş yapıyorlar. Koronavirüs virüsü nedeniyle sınıf kapılarının kapatıldığına inanmıyorum, öyle bir şey olsa havalimanları da kapatılmalıydı, ancak ben siyasi bir karar olarak değerlendiriyorum”

Sedat Reis: “İşlerimiz yüzde 100 düştü, birbirimize bakar olduk”

“20 yıllık Arasta esnafıyım. Sınır kapılarının kapanması işleri çok etkiledi, haddi hesabı yok. Son 3-4 gündür, işlerimiz yüzde 100 düştü. Sınır kapılarının kapandığı günden itibaren esnaf olarak birbirimize bakar olduk. İşler çok kötü. Sınır kapılarının Koronavirüs için kapatıldığına inanmıyorum. Bence mültecilerden dolayı sınırları kapattılar. Koronavirüs virüsü de ABD’nin ortaya çıkardığına inanıyorum. Güney’deki esnaf da sınır kapılarının kapatılmasından dolayı çok şikayetçi, oradaki arkadaşlarım ile konuşuyorum. Kapıların bir an önce açılmasını bekliyoruz. İnşallah bir an önce kapılar açılır”

Samet Gölgesiz: “Sınır kapılarının kapatıldığı günden beri Arasta’da hiç iş yok, siftah yapamadık”

“Arasta’da esnafım. Lokmacı sınır kapısının kapanması işlerimizi çok etkiledi. Sınır kapılarının kapatıldığı günden beri Arasta’da hiç iş yok. Esnaf çok mağdur, açıkçası bugün siftah da yapamadık. Bu karar Anastasiadis ve onun faşizan çevresinin almış olduğu bir karar. Ben sınır kapılarının kapatılmasını bir misilleme olarak görüyorum, Koronavirüs ile hiçbir alakası yok. Bu karar hem Rumları hem de bizi mağdur etti. Olan halka oldu, yaptıkları şey insan haklarına aykırıdır. Bu karar Güney’deki siyasetçilerin hanesine kara harfler ile yazılacaktır. Güney’deki samimi halkın, bu siyasetçilere gereken dersi sandıkta vereceğine inanıyorum. Ben tümüyle sınırın ve duvarların kaldırılması bekliyorum, ama daha da kötüye gidiyor durum. Bence bu kararı alanlar, çözümsüzlükten beslenen bir çevre”

İlkin Cabacaba: “Lokmacı Sınır Kapısının kapanması işlerimizi biraz etkiledi”

“60 yıllık Arasta esnafıyım. Lokmacı Sınır Kapısının kapanması işlerimizi biraz etkiledi. Çünkü, KKTC’de her şey daha ucuz olduğu için, Güney’den buraya alışveriş için geliyorlar. Rumların hiçbir zaman değişmeyen zihniyetleri, Koronavirüsü bahane edilerek sınır kapılarını kapattı. Zihniyetleri değişmiyor. Her zaman için, Türkü baltalamak, kalınmasını önlemekiçin çalışıyorlar. Dolayısıyla bu kararı normal karşılıyorum. Muhakkak sınır kapılarının açılmasını bekliyoruz, açılırsa Güney’den de müşteri gelir ve çarşı da hareketlenir”

Bengü Yüncü: “Sınırların açılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz”

“Arasta esnafıyım. Lokmacı Sınır Kapısının günlerdir kapalı olması işleri kesinlikle çok kötü etkiledi. Kimse yok, sınır kapısının açılmadığı müddetçe de kimsenin olacağı yok. Bir an önce sınır kapıları açılmalı, sabırsızlıkla bekliyoruz. Sadece Rumlar değil, Güney’den gelen diğer turistler de geliyordu, şimdi onlar da gelmiyor, dolayısıyla tamamen biz bize kaldık. Esnaf, esnafın yüzüne bakıyor. Bu sadece bizi değil, genel olarak her yeri etkiler. Güney’den bize para aktı, ama bizden Güney’e de para aktı, bunu hiç görmüyorlar. Çifte standart uyguluyorlar. Ben aslında bizim siyasilerimizin bu konu ile ilgili ne gibi çalışmalar yaptığını merak ediyorum. Koronavirüs virüsü diyorlar, ama açık kalan sınır kapıları var. Bence bu çok yönlü bir politikanın eseri”

Zihni Kalmaz: “Kapı kapandığından beri 1 kuruşluk satış yapamadım”

“Arasta esnafıyım. Lokmacı Sınır Kapısı Cumartesi gününden beri kapalı, Cumartesi gününden beri 1 kuruşluk satış yapamadım. Çarşının geneli tamamen söndü, bitti. Koronavirüs virüsünden dolayı sınır kapılarının kapatıldığına inanmıyorum. Rum arkadaşlarım ile görüştüğümde, bana mültecilerden dolayı kapatıldığını söylediler. Bizim siyasilerimizin de ne yapacağını merak ediyorum. Geleceğimizi zor gibi görüyorum”

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri