Sektörel asgari ücret tartışması yeniden başladı

loading
10 Temmuz, Cuma
£

8.67

7.76

$

6.87

Sektörel asgari ücret tartışması yeniden başladı

Sektörel asgari ücret tartışması yeniden başladı

Ülkemizde belirlenen asgari ücret döviz olarak hesaplandığında Kıbrıs’ın güneyindeki asgari ücretten ortalama 380 Euro kadar daha az olduğu görülüyor. Kıbrıs’ın güneyinde asgari ücret sektörel bazda belirlenirken, en düşük asgari ücret 860 Euro olarak göze çarpıyor.

Sektörel asgari ücret tartışması yeniden başladı
A- A A+

Kıbrıs Postası - TÜNAY MERTEKÇİ

Kıbrıs’ın kuzeyinde uzun tartışmalar sonucu asgari ücret belirlenirken, asgari ücretin nasıl belirlenmesi gerektiği konusunda hala tartışmalar devam ediyor. Güney Kıbrıs’ta asgari ücret sektörel bazda belirlenirken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu da belirlenecek olan ikinci asgari ücretin yeni yasaya göre belirlenmesi için çalıştıklarını söylemişti.

DÖVİZ BAZINDA MAAŞLAR ERİYOR

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde asgari ücret tekrardan belirlendi. Brüt asgari ücretin 3 bin 820 olduğu ülkemizde net asgari ücret ise 3 bin 323 Türk Lirası oldu. Ülkemizde saatlik asgari ücret 22.04 TL, günlük asgari ücret ise 176.31 TL olurken, Kıbrıs’ın güneyinde ise asgari ücret sektörel bazda belirleniyor. Her sektörde farklı asgari ücretin olduğu Güney Kıbrıs’ta en düşün asgari ücret ise aylık net 870 euro yani ortalama 5 bin 870 TL olarak göze çarpıyor. Kıbrıs’ın kuzeyinde ise net asgari ücreti Euro bazında hesapladığımızda ortalama 490 euro olarak görülüyor. Tüm bu verilere göre hesaplandığında ülkemizdeki asgari ücret Kıbrıs’ın güneyindeki asgari ücretten ortalama 380 euro – 2 bin 550 Türk Lirası daha az olduğu görülüyor.

HER MESLEK GRUBUNA AYRI ASGARİ ÜCRET

Güney Kıbrıs’ta her meslek grubuna ayrı asgari ücret belirleniyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu da asgari ücretin belirlenmesinde yeni bir yasanın hazırlanacağını söylemişti. Asgari ücretin her meslek grubunda farklı belirlendiği Kıbrıs’ın güneyinde, belirlenen son asgari ücret otel çalışanları için belirlenmiş durumda.

YELTEKİN: “SEKTÖREL BAZDA BELİRLENMELİ”

HÜR İŞ Genel Sekreteri Ali Yeltekin asgari ücretin sektörel bazda olması gerektiğini kaydetti. Sektörel bazda belirlenmesi durumunda işçi hem de devlet tarafının kazanacağını kaydeden Yeltekin, işçinin kalifiye olanının da kazanacağını dile getirdi. Sektörel bazda 3 tarafın da kazanacağına dikkat çeken Yeltekin, “Sektörel bazda asgari ücrette hem devlet hem işçi hem de işveren kazanır” şeklinde konuştu.

“KKTC VATANDAŞLARINA BAŞKA, YABANCI UYRUKLULARA BAŞKA ASGARİ ÜCRET”

Asgari ücretin sektörel bazda uygulanması durumunda hiçbir sıkıntı olmayacağını ifade eden Yeltekin, “Asgari ücretin yerli yabancı olarak da uygulanması gerekiyor. KKTC vatandaşlarına başka yabancı uyruklulara başka asgari ücret olmalıdır” dedi. Bu şekilde devam edilemeyeceğini kaydeden Yeltekin, yerel istihdam teşvik fonunun da doğru kullanılması gerektiğini vurguladı. Dünyanın her yerinde asgari ücretin sektörel bazda belirlendiğine dikkat çeken Yeltekin, birkaç geri kalmış ülke dışında asgari ücretin sektörel bazda belirlendiğini kaydetti.

BENGİHAN: “ASGARİ ÜCRET BELİRLENDİKTEN SONRA, SEKTÖREL BAZA BAKILABİLİR”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, asgari ücretin belirlendikten sonra sektörel bazda da yapılan işin niteliği gereği, sektörlere göre de bir asgari ücretin belirlenmesi gerektiğini vurguladı. “Yani inşaatta işleyen bir işçiyle ofiste çalışan işçinin maaşının asgari ücret olması çok doğru değil” diyen Bengihan, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı ve insanca yaşaması için en alt ücretin ilk olarak belirlenmesi gerektiğini, bu ücretin altında da kimsenin ödenmemesi gerektiğini kaydetti.

“BAZI ÖZEL YERLERDE SİGORTA VE İHTİYAT SANDIKLARI ASGARİ ÜCRETTEN YATIYOR”

“Ancak bu asgari oranda ille de herkese o maaşı verilmesi de gerekmez” diyen Bengihan, en alt ücretin olabileceğini ancak yapılan işin niteliğine ve riskine göre de tekrardan asgari ücretin belirlenebileceğini söyledi. Ayrıca çalışanların ihtiyat sandığı ve sigorta yatırımlarının da gerçek maaş üstünden olması gerektiğine dikkat çeken Bengihan, “Bazı özel yerlerde tüm çalışanların sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımları hep asgari ücret üzerinden yatırılıyor” dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri