Cyprus Mail'den çarpıcı başyazı: "Kıbrıs Türk ekonomisinin geleceği umutsuz"

loading
27 Mayıs, Çarşamba
£

8.25

7.40

$

6.78

Cyprus Mail'den çarpıcı başyazı: "Kıbrıs Türk ekonomisinin geleceği umutsuz"

Cyprus Mail'den çarpıcı başyazı: "Kıbrıs Türk ekonomisinin geleceği umutsuz"

Güney Kıbrıs'ın en etkili yayın organlarından Cyprus Mail, bugünkü başyazısına Kıbrıslı Türklerin, Koronavirüs salgını ile birlikte girdiği derin ekonomik krizi konu etti.

Cyprus Mail'den çarpıcı başyazı: "Kıbrıs Türk ekonomisinin geleceği umutsuz"
banner
A- A A+

Kıbrıs Postası - ÖZEL HABER

"Kıbrıs Türk ekonomisinin geleceği umutsuz" adlı başyazıda, kuzeydeki rejimin yıllardır hem kapıların açık olmasından dolayı güneyden akan para hem de Türkiye'den gelen yardımlar sayesinde ekonomik olarak durumu idare ettiği ancak gelinen noktada bu kaynakların tükenmesinin durumu belirsiz bir krize soktuğu kaydedildi. Güney'deki bazı çevrelerin 'sınır kapılarını kapalı tutalım, kuzeye para akmasın' şeklinde son derece dar kafalı bir görüşü dillendirdiğine dikkat çekilen yazıda, bunun Kıbrıslı Türklerin ekonomik durumunun daha derin krize iteceğini ancak 'askerlerin çekilmesini' sağlamayacağı ifade ediliyor.

Ülkenin son 2 aydır kapalı olduğu, bunun da salgının yayılmaması ve hasta sayısının minimumda tutulmasında başarıya ulaştığının ifade edildiği yazıda, karantina sürecinin ekonomiyi derinden vurduğu ve geniş ölçekteki kamu sektörünün sürdürülebilirliğini ortadan kaldırdığını vurgulanıyor.

Sınır kapılarının kapalı olmasının yanı sıra, her krizde yardım eden Türkiye'nin de bu kez yardım etmekten uzak, kendi ekonomik krizi ile boğuştuğunun belirtildiği başyazıda, "Kuzey için daha büyük sıkıntı, Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik kriz. Pandemi başlamadan önce de 'zayıf para birimi, büyük kamu borcu, yüksek enflasyon ve yükselen işsizlik' ile zaten sıkıntıda olan Türkiye'deki durum, pandemi ile birlikte daha da kötü bir hale geldi. Dünyanın önde gelen ekonomistleri, Türkiye'nin yakında büyük bir krize gireceğini öngörüyorlar. Lira tüm zamanların en kötü noktasında ve IMF ile bir kurtarma planının hali hazırda konuşulduğu söyleniyor. Ancak Başkan Erdoğan bunun doğru olmadığını söylüyor" ifadelerine yer verildi.

Ankara'nın bu durumda kuzeyin ekonomisine yardım etmesinin zor göründüğünün öngörüldüğü yazıda, bazı kuzeydeki bazı siyasi grupların "Erdoğan'ın isteklerine karşı çıkıyoruz diye bizi cezalandırıyor" şeklinde propaganda yaptığının görüldüğü, ancak yardımların sadece bu yıl değil, geçen ve ondan önceki yıl da gönderilemediğinin altı çizildi. Bu durumun çeşitli çevreler tarafından "Türkiye'de para yok o yüzden göndermiyor, ekonomisi kötü" şeklinde algılandığı ve bunun da her ne kadar kuzeye gönderilen para Türk ekonomisinin büyüklüğüne göre çok küçük miktarda sayılsa da, kriz ortamlarında her kuruşun önem kazanmasına sebep verdiği vurgulanıyor.

"Kuzey'in bu durumla nasıl başa çıkacağını kimse bilmiyor. Güney'de bazı kesimlerin 'sınır kapıları kapalı kalsın. Güney'den kuzeye para akmasın, ekonomilerini kurtarmayalım' şeklinde söylemlerin şimdiden başladı" ifadelerinin kullanıldığı başyazıda, bunun son derece dar kafalı bir görüş olduğunun altı çizilerek "Kıbrıslı Türkleri daha da büyük bir krize iterek elimize hiçbir şey geçmeyecek. Hele de bu durum, kuzeydeki orduların geri çekilmesini sağlamayacak" denildi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri