EKONOMİ & FİNANS
okuma süresi: 3 dak.

Rakamlar aksini söylüyor; asgari ücret artışı işsizlik yaratmıyor!

Rakamlar aksini söylüyor; asgari ücret artışı işsizlik yaratmıyor!

Asgari ücret masasının toplanması yönünde çağrıların yapıldığı bugünlerde, rakamlar, işverenlerin işsizliğin artacağı yönündeki açıklamaların tam tersini söylüyor. Kıbrıs Postası’nın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı rakamlarından elde ettiği bilgiye göre, asgari ücret brüt 7 bin TL olmadan önce daha fazla insan işsizlik ödeneği alıyordu.

Yayın Tarihi: 17/06/22 13:29
Güncelleme Tarihi: 17/06/22 15:35
okuma süresi: 3 dak.
Rakamlar aksini söylüyor; asgari ücret artışı işsizlik yaratmıyor!

Maaşların, hayat pahalılığının karşısında eridiği, vatandaşların maddi olarak tükendiği bugünlerde, birçok çalışan asgari ücret masasının toplanmasını bekliyor.

RAKAMLAR, İŞVEREN AÇIKLAMALARININ TAM TERSİNİ ORTAYA KOYUYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy ile Kamu-İş Başkanı Ahmet Serdaroğlu’nun asgari ücret açıklamaları sonrası, işverenler ise işsizliğin artacağı yönündeki ifadelerini her asgari ücret döneminde olduğu gibi yineledi. Rakamlar ise işverenlerin açıklamalarının tam tersini ortaya koyuyor.

BRÜT 7 BİN TL ÖNCESİ DAHA FAZLA İNSAN İŞSİZLİK ÖDENEĞİ ALIYORDU!

Kıbrıs Postası’nın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı rakamlarından elde ettiği bilgiye göre, asgari ücret brüt 7 bin TL olmadan önce daha fazla insan işsizlik ödeneği alıyordu.

Asgari ücret artmadan önceki 5 ay incelendiği zaman, 3 bin 805 kişinin işsizlik ödeneği aldığı ortaya çıkıyor. Asgari ücretin brüt 7 bin TL olarak belirlenmesi ise işsizlik ödeneği alan kişi sayısı 1964.

Tabloya bakıldığında, en fazla işsizlik ödeneği Ekim 2021 tarihinde verildi. Bin 259 vatandaş, Ekim 2021’de işsizlik ödeneğinden faydalandı. Rakamsal olarak bakıldığında ise Eylül 2021’de Bir milyon altı yüz doksan dokuz bin yetmiş dört TL yirmi iki kuruş ile zirvede bulunuyor.

ASGARİ ÜCRETİN ARTMASI SONRASI, ŞUBAT VE MART AYLARI İLK SIRADA

Asgari ücretin artması sonrası ise şubat ve mart ayları ilk sırada yer alıyor. Şubat 2022 tarihinde, 623 vatandaş işsizlik ödeneği alırken, rakamsal olarak ise Mart 2022 ön plana çıkıyor. Mart ayında, 1 milyon üç yüz on altı bin yedi yüz seksen yedi TL işsizlik ödemesi yapıldı.

AKILLARA, 2021 NOBEL ÖDÜLÜ’NÜ KAZANAN BİLİM İNSANLARI GELDİ

Kıbrıs Postası’nın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan elde ettiği rakamlar sonrası, akıllara 2021 Nobel Ödülü kazanan bilim insanlarını getirdi. David Card, Joshua Angrist ve Guido Imbens, ortaya koydukları çalışma sonucunda, asgari ücretin artmasının istihdamda düşüş getireceği yönündeki fikri çürütmüştü.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör