EKONOMİ & FİNANS
okuma süresi: 4 dak.

İsrail’de mali suçlar yüzde 23 arttı

İsrail’de mali suçlar yüzde 23 arttı

Arap toplumunda yolsuzluk ve şiddet dahil olmak üzere organize suçlar artış gösterdi... İsrail’de mali suçların yüzde 23 arttığı tespit edildi.

Yayın Tarihi: 16/09/22 16:17
okuma süresi: 4 dak.
İsrail’de mali suçlar yüzde 23 arttı
A- A A+

İsrail Kara Para Aklama ve Terör Finansmanı İle Mücadele Kurulu’nun yıllık raporu, 2021 yılında teröre finansman sağlamayla ilgili ihlallerin ve mali suçların sayısında önceki yıla kıyasla yüzde 23 artış olduğunu ortaya çıkardı.

İsrail Adalet Bakanlığı’nın denetiminde faaliyet gösteren kurul, mali suçların yüzde 23’lük büyük bir kısmını dolandırıcılık ve sahtekarlığın oluşturduğunu, bunu vergi suçları, rüşvet, yolsuzluk ve uyuşturucu kaçakçılığının izlediğini söyledi.

Genel olarak İsrail toplumunu etkileyen bu suçların kökleri, özellikle Avrupa ülkeleri (yüzde 68), ABD (yüzde 18) ve Asya ülkeleri (yüzde 12) olmak üzere yurt dışına uzanıyor. Bu nedenle, Uluslararası Ekonomik Suçlarla ve Terörün Finansmanı İle Mücadele Örgütü ile yakın ilişkilerini sürdürürken, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile bu suçlar için bir işbirliği ve ortak mücadele anlaşması imzalandı.

Rapora göre, İsrail’deki suç örgütleri bu suçlara yönelik çabalarını iki katına çıkardı ve bu da suç oranında ciddi bir artışa neden oldu. Suç örgütleri, uluslararası finansal işlemler, nakit ödemeler ve cezai finansal hizmetler sağlamalarının yanı sıra yüksek faiz ve kâr vaadiyle ikili opsiyonlar, forex ve kripto para birimleri gibi finansal varlıklar sunarak insanları dolandırmak üzere çeşitli alanlarda çalışıyor.

Kurulun raporuna göre, mali suçların yüzde 19’u organize suçlarla bağlantılı ve 2021 yılında 2020’e kıyasla yüzde 6,8’lik bir artışa tanık oldu. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre, raporda, İsrail’de organize suçun özellikle Arap toplumunda büyüdüğü ve sadece kişisel ve toplumsal güvenliği tehdit etmeyip aynı zamanda birçok cinayete, rüşvetin yayılmasına ve çeşitli suç biçimlerine yol açan ciddi bir soruna dönüştüğü açıklandı. Raporda, bu suçların Yahudi toplumunun içine kolayca sızarak, bir güvenlik tehdidine dönüştüğü ve terörizmi teşvik ettiği belirtildi. İsrail’deki Araplar için finansal hizmetlerin azlığı, birçok kişiyi karaborsa kredilerine ve suç örgütleri tarafından sağlanan diğer hizmetlere itiyor. Ayrıca gençler kolay bir şekilde kar elde edilen bu örgütlere karşı sempati duyuyor. Raporda, İsrail’deki terörün finanse edilmesi ile ilgili suçların 2020’de yüzde 9 olarak kaydedilmişken, 2021’de yüzde 14,6’ya yükseldiği tespit edildi.

Rapor, Göç ve Vatandaşlık Dairesi tarafından İsrail’de ve uluslararası alanda organize bir suç grubuna karşı yürütülen kapsamlı bir soruşturma da dahil olmak üzere çeşitli soruşturmalar olduğuna ışık tuttu.

Adalet Bakanı Gideon Saar ‘suç eylemlerinin daha karmaşık hale geldiğini’ söyledi. Geçen yıl mali suç alanında açılan dosya sayısının 2020’ye kıyasla yüzde 28 artarak 144 bin dosyanın kaydedildiğini açıkladı. 2014 yılında mali suçlara yönelik 2 bin 300 dosya olduğunu yani şu anda söz konusu suçların 31 katına çıktığını açıkladı. Bu durum, söz konusu suçların ne kadar arttığını gösteriyor.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.