EKONOMİ & FİNANS
okuma süresi: 4 dak.

Fed/ Bester: Yüksek enflasyonu karşı agresif şekilde hareket etmek daha iyi

Fed/ Bester: Yüksek enflasyonu karşı agresif şekilde hareket etmek daha iyi

Fed yetkililerinden para politikası patikasına ilişkin açıklamalar gelmeye devam ediyor. Boston Fed Başkanı Susan Collins Fed'in kabul edilemez derecede yüksek enflasyonu aşağı getirmesi gerektiğini söylerken Cleveland Fed Başkanı Loretta Bester, Fed'in faiz oranlarını artırması ve bir süre için politikayı sınırlayıcı tutması gerektiğini söyledi. Son olarak, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, İngiltere'de yeni hükümetin mali planlarının GBP'de hızlı satışları tetiklediğini ve bu satışların İngiltere ekonomisinin yönü konusunda artan belirsizliklerin yansıttığını bildirdi.

Yayın Tarihi: 27/09/22 07:35
okuma süresi: 4 dak.
Fed/ Bester: Yüksek enflasyonu karşı agresif şekilde hareket etmek daha iyi
A- A A+

Boston Fed Başkanı Susan Collins, Fed'in kabul edilemez derecede yüksek enflasyonu aşağı getirmesi gerektiğini ve bunun için atılacak adımların işsizlik oranında artışa neden olacağını söyledi. Ancak Collins, ABD ekonomisinde bir resesyonun kaçınılmaz olmadığını, fiyat baskılarının hali hazırda tepe yapmış olabilecekleri yönünde işaretler bulunduğunu söyledi.

Boston'da yerel bir ticaret odasında konuşan Collins, "Fiyat istikrarının daha yavaş istihdam büyümesi ve bir miktar daha yüksek işsizlik oranı gerektireceğini öngörüyorum" dedi.

FOMC'nin bu yıl oy verme hakkına sahip üyelerinden biri olan Collins, "Ekonomide daha ılımlı bir yavaşlama hedefinin zorlu olsa da başarılabilir olduğuna inanıyorum" ifadelerini kullanırken, işletmelerin ve hane halklarının finansal durumlarının güçlü olmasının ve bazı alanlarda iş gücü açıklarının ekonomik aktivitede yavaşlamanın işsizlik oranı üzerinde daha ılımlı bir etki yapacağını ummasına yardım ettiğini vurguladı.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Bester, enflasyonun "kabul edilemeyecek kadar yüksek" olduğu ortamda Fed'in faiz oranlarını artırması ve bir süre için politikayı sınırlayıcı tutması gerektiğini söyledi.

Mester, "Eğer yapılacak bir hata var ise, daha az şey yapmaktan ise daha fazla şey yapmak daha iyidir" diye konuştu.

"Bir belirsizlik olduğunda, politika yapıcılar için daha agresif şekilde hareket etmek daha iyi olabilir, çünkü agresif ve önden adımlar normalde ortaya çıkacak sonuçlardan daha kötülerinin ortaya çıkmasını engelleyebilir" diye konuşan Mester, enflasyonu değerlendirirken "çok ihtiyatlı olacağını ve enflasyonun tepe yaptığına ikna olmadan önce birkaç ay üst üste enflasyonun bir önceki aya göre düştüğünü görmesi gerektiğini de vurguladı.

Enflasyon bekleyişleri konusunda belirsizlikle karşı karşıya olan politika yapıcıların politikası daha gevşek tutmak yerine daha fazla sıkılaştırma riskini alması gerektiğini savunan Mester, "Araştırmalar yanlış bir şekilde uzun vadeli enflasyon bekleyişlerinin iyi çıpalandığını öngörmenin, enflasyon bekleyişlerinin iyi çıpalanmadığını öngörmekten çok daha maliyetli olduğuna işaret ediyor" dedi.

FED/ BOSTİC: İNGİLTERE'DEKİ GELİŞMELER AVRUPA VE ABD'DE EKONOMİK GERİLİMİ ARTIRABİLİR

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, İngiltere'de yeni hükümetin mali planlarının GBP'de hızlı satışları tetiklediğini ve bu satışların İngiltere ekonomisinin yönü konusunda artan belirsizliklerin yansıttığını bildirdi. Bostic, İngiltere'de yaşanan gelişmelerin Avrupa ve ABD'de daha büyük ekonomik gerilime yol açabileceğini vurguladı.

Washington Post gazetesine konuşan Bostic, "İngiltere'de önerilen bütçe planına reaksiyon gerçek bir endişe ve ekonomiye yeni belirsizlikler ekleyeceğinden korkuyoruz. Burada asıl sonu, yaşanan gelişmenin Avrupa ekonomisinde er geç yaşanacak bir zayıflama olup olmadığı, bu ABD ekonomisinin nasıl performans göstereceğine konusunda önemli bir nokta" dedi.

Fed'in İngiltere'de yaşanan gelişmelere yanıt verip vermeyeceği konusunda herhangi bir işaret ortaya koymayan Bostic, Fed'in odak noktasının ABD'de enflasyonu kontrol alkına almak olmaya devam edeceğini vurguladı. Bostic, "Bunu gerçekleştirene kadar tüm piyasalarda çok fazla oynaklık öreceğimizi düşünüyorum" diye konuştu.

#mesajınızvar
Levent ÖZADAM'dan
#mesajınızvar
Levent Kutay
Levent KUTAY'dan
#gozdenkacmadi

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.