ABD'nin borç krizindeki belirsizlik sürüyor

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.44

8.48

$

7.22

ABD'nin borç krizindeki belirsizlik sürüyor

ABD'nin borç krizindeki belirsizlik sürüyor

ABD'nin borç krizine çözüm bulabilmek için çok az bir süre kalmasına rağmen bu konuda Kongre'de yaşanan çıkmaz, tarafların birbirlerinin geliştirdikleri planlara yönelik sert eleştirilerini devam ettirmesi, Temsilciler Meclisi'nin Cumhuriyetçi Başkanı John Boehner'ın sunduğu çözüm planına dair Meclis'te bugün yapılması planlanan oylamanın ertelenmesi ve dahası, plana parti içindeki muhafazakarların gösterdiği tepkiler yüzünden iyice derinleşti.

ABD'nin borç krizindeki belirsizlik sürüyor
A- A A+

Boehner'ın planının aslında bugün Temsilciler Meclisi'nde oya sunulması planlanıyordu, ancak Kongre'deki Bütçe Ofisi'nin, planın, harcamaları ve bütçe açığını telaffuz edilen miktar kadar düşürmeyeceği yönünde tespitte bulunması üzerine planı yeniden düzenlemeye dönük çalışmalar başladı ve oylama da en erken perşembe gününe ertelendi.

Plan, soruna kısa vadeli bir çözümü içermesi nedeniyle zaten ABD Başkanı Barack Obama'nın veto tehdidiyle karşı karşıyaydı, üstelik Demokrat çoğunluklu Senato'dan da geçmesine pek ihtimal verilmiyordu. Bunun yanında, Kongre'deki Cumhuriyetçiler arasındaki aşırı muhafazakar Çay Partisi hareketine yakın bazı isimler, planı ülkenin çoğalan bütçe açığının üzerine yeterince gitmemekle eleştirerek, plana karşı oy kullanacaklarını açıkladı.

Reuters haber ajansı, plana ilişkin oylamanın ertelenmesinin, federal hükümetin borçlanma limitinin yükseltilmesi için son tarih 2 Ağustos'a kadar soruna çözüm bulmak amacıyla Kongre'de yürütülen müzakerelerin de son dakikaya kadar süreceği anlamına geldiği yorumunu yaptı.

Birçok çevrenin, ABD'nin tarihinde ilk kez temerrüde düşmesini önleme çabasında hala son dakikada bir anlaşmaya varılacağı beklentisinde olduğu kaydedilen haberde, ancak partiler arasındaki sert çekişmelerin devam etmesi ve bütçe açığının uzun vadeli şekilde azaltılması yönünde siyasi uzlaşının yoksunluğunun, ABD'nin kredi notunda eşi görülmemiş bir düşüşe gidilmesi ihtimalini giderek artırdığına işaret edildi.

Habere göre, Boehner, beklenen uzlaşıyı sağlayabilmek için Senato'daki Demokrat Çoğunluk lideri Harry Reid ile temasta kalmayı sürdürüyor, ancak yetkililer, Boehner'ın planının Temsilciler Meclisi'nde geçmesi ya reddedilmesine kadar ciddi görüşmelerin yeniden başlamasını beklemediklerini belirtti.

Bununla birlikte, tarafların birbirlerine yönelik suçlamaları ve sorunun çözülememesinin ABD ekonomisine getireceği zararlara dair kaygılara rağmen, bazı iyimser mesajlar de gelmeye devam ediyor. Beyaz Saray üst düzey danışmanı David Plouffe, Boehner ve Reid'in sunduğu rakip planlar arasında aslında çok sayıda benzerlikler de bulunduğunu ve dolayısıyla bu iki plandan bazı ortak zeminlerin yaratabileceğini söyledi.

Her iki partiden bazı Kongre üyeleri de, uzlaşının hala mümkün olduğu yönünde mesajlar verdi.

Öte yandan, Reuters'ın haberinde, krize çözüm bulma konusunda Washington'da yaşanan çıkmazın yatırımcılar üzerinde de etkisinin hissedilmeye başladığına işaret edilirken, borç krizine çözüm bulunmamasının yaratabileceği tehlikeler konusunda ABD'ye yönelik uyarılarda bulunan uluslararası kuruluşlara ABD Ticaret Odası da katıldı. Ticaret Odası, Temsilciler Meclisi üyelerine mektup göndererek, "Kongre'nin harekete geçme zamanı artık geldi" mesajını verdi.

Bunun yanında, kuruluşlar ve uzmanlardan sonra, sıradan Amerikalıların da borç çıkmazının yol açabileceği tehlikeleri idrak etmeye başladığına dair işaretler mevcut. Reuters/Ipsos tarafından düzenlenen ankette, Amerikalıların büyük çoğunluğunun borç krizinden endişe duyduğu ve yüzde 56'sının, Obama'nın desteklediği, Cumhuriyetçilerin ise karşı çıktığı vergi artışları ve hükümet programlarına dair kesintilerden oluşan kombinasyona destek verdiğinin tespit edildiği belirtildi.

Öte yandan Amerikan halkının da, Başkan Obama'nın dünkü açıklamasında, kendilerinden çözüm için Kongre'ye baskı yapmaları çağrısına uyduğu görülüyor.

CNN'in haberine göre, ülkenin dört bir yanından Amerikalılar, Obama'nın çağrısının ardından Kongre üyelerini telefon yağmuruna tuttu. Halkın aşırı ilgisi nedeniyle, Kongre üyelerinin telefonlarının kitlendiği, aralarında Temsilciler Meclisi Başkanı Boehner'ın da olduğu bazılarının internet sitelerinin çöktüğü bildirildi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri