JCR - Eurasia Rating, Kıbrıs Sigorta'nın notlarını Stabil olarak teyit etti

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

JCR - Eurasia Rating, Kıbrıs Sigorta'nın notlarını Stabil olarak teyit etti

JCR - Eurasia Rating, Kıbrıs Sigorta'nın notlarını Stabil olarak teyit etti

JCR-Eurasia Rating, "Kıbrıs Sigorta Şti.Ltd."i Kredi Ratingi kapsamında ve ulusal düzeyde yatırım yapılabilir kategoride değerlendirerek, Uzun Vadeli Ulusal Notu'nu 'A (Trk)' görünümünü ise (Stabil) olarak teyit etti. Öte yandan, Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para ve Yerel Para Notları'nın 'BB-' olarak değerlendirildiği bildirildi. JCR EURASIA RATING Yönetim Kurulu'ndan yapılan açıklama şöyle:

JCR - Eurasia Rating, Kıbrıs Sigorta'nın notlarını Stabil olarak teyit etti
A- A A+

"Uzun Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notu : BB- / (Pozitif Outlook)
Uzun Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu : BB- / (Pozitif Outlook)
Uzun Vadeli Ulusal Notu : A (Trk) / (Stabil Outlook)
Kısa Vadeli Uluslararası Yabancı Para Notu : B / (Stabil Outlook)
Kısa Vadeli Uluslararası Yerel Para Notu : B / (Stabil Outlook)
Kısa Vadeli Ulusal Notu : A-1 (Trk) / (Stabil Outlook)
Desteklenme Notu : 2
Ortaklardan Bağımsızlık Notu : B

Kıbrıs Sigorta Şti. Ltd, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sigortacılık sektöründe, kamu girişimiyle kurulmuş ilk yerel sigorta şirketlerinden birisidir. Yeterli likidite olanakları, yasal kısıtlamaların üzerinde ödenmiş sermaye düzeyi, yükümlülüklerini karşılamada sahip olunan yüksek öz kaynak kapasitesi, etkili risk yönetimi ve özgün riskten kaçınma yaklaşımları dikkate alındığında, Kıbrıs Sigorta Şti. Ltd.'nin uzun vadeli ulusal yerel para notunun yatırım yapılabilir kategoride olduğu teyit edilmiştir.

Sektörel denetim ve yasal düzenleme eksikliğinden yararlanarak yakın döneme kadar haksız rekabet avantajı yatan rakip kuruluşların sayısının fazlalığına bağlı olarak, sektörde yaşanan yoğun rekabet sonucu, Kıbrıs Sigorta Şti. Ltd.'in azalan kar ve karlılık oranlarına rağmen, "düşük riskli yatırım ve likit bilanço tercihi" yaklaşımlarıyla mali yapısını güçlendirmiş ve istikrarını korumuştur. Diğer taraftan, yürürlüğe giren yeni sigortacılık yasasının sektör disiplinini artıracağı ve asgari sermaye yükümlülüğünü karşılayamayan şirketlerde konsolidasyon arayışlarının başlayacağı ve sektörde haksız rekabet koşullarının yasal sınırlar içerisine çekilerek kalite ve hizmet memnuniyetinin ön plana çıkacağı beklenmektedir.

Maliyetleri azaltma ve iş akışlarını etkinleştirme amacıyla gerçekleştirilen süreç iyileştirme çalışmaları, şirketin kurumsallık düzeyinin ve finansal verimliliğinin yükselmesine katkı sağlamıştır. Küresel risk eşiklerine uyum doğrultusunda oluşturulan yönetim stratejileri, uluslararası alanda kabul görmüş geniş acente ve reasürör ağı dikkate alındığında, şirketin uzun dönemde uluslar arası notlarının görünümünün "pozitif", ulusal ve kısa dönem görünümünün ise "stabil" olacağı yönündeki kanaati devam etmektedir.

Etkin kamu kuruluşlarını barındıran itibarlı ortaklık yapısı, ihtiyaç halinde Kıbrıs Sigorta'ya uzun vadeli likidite ve/veya öz kaynak temin edebilecek yeterli mali güce ve arzuya sahiptir. Ayrıca ortaklık yapısı içerisinde yer alan kuruluşların şirkete etkili operasyonel destek sunma deneyimi ve imkânı da bulunmaktadır. Bu kapsamda Şirket'in desteklenme notu (2) olarak yeniden belirlenmiştir. Özelleştirilmesi nedeniyle %24'lük paya sahip E.T.İ Teşebbüsleri hisselerinin satış süreci sonrasında bu desteklenme seviyesi yeni ortakların mali gücüne göre yeniden şekillenecektir. Öte yandan, mevcut müşterilerinin pozisyonlarını ve piyasadaki etkinliklerini korumaları kaydıyla ve üstlendiği yükümlülükleri yönetebilecek yeterli deneyim ve altyapıya ulaştığı kanaatiyle, Şirketin ortaklardan bağımsızlık seviyesi, JCR Eurasia Rating notasyonu içerisinde (B) olarak teyit edilmiştir.

KKTC'nin siyasi izolasyonun ekonomik etkileri ve ülkenin coğrafi olarak küçüklüğü, genel ekonominin ve sigortacılık sektörünün büyüme dinamiğini tehdit etmeye ve yapısal sorunlar üretmeye devam ettirmektedir. Ancak, kişi başına üretilen primdeki görece düşük seviye hem sektör hem de Kıbrıs Sigorta için uzun yıllar büyüme potansiyeli yaratmaktadır. Yürürlüğe giren yeni sigortacılık yasasının sektör disiplinini artıracağı ve başta kasko branşı olmak üzere tüm branşlarda var olan haksız fiyat rekabetinin sektör ve Şirket karlılığı üzerindeki olumsuz etkisinin azalacağı beklenmektedir.

Derecelendirme neticeleriyle ilgili daha fazla bilgi Kuruluşumuzun http://www.jcrer.com.tr adresinden sağlanabilir veya Kuruluşumuz analistlerinden Sn. Zeki M.ÇOKTAN ve analist yardımcısı Sn. Gökhan İYİGÜN ile iletişim kurulabilir.

JCR EURASIA RATING
Yönetim Kurulu"

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri