Maliye Bakanı Tatar'dan dövizle ilgili 'endişeye kapılmayın' çağrısı

loading
9 Ağustos, Pazar
£

9.51

8.60

$

7.29

Maliye Bakanı Tatar'dan dövizle ilgili 'endişeye kapılmayın' çağrısı

Maliye Bakanı Tatar'dan dövizle ilgili 'endişeye kapılmayın' çağrısı

Maliye Bakanı Ersin Tatar, döviz kurlarındaki yükselişle ilgili fazla bir endişeye kapılmama çağrısında bulundu ve bugün düşüşe geçen döviz kurlarında biraz daha gerileme beklendiğini söyledi.

Maliye Bakanı Tatar'dan dövizle ilgili 'endişeye kapılmayın' çağrısı
A- A A+

Maliye Bakanı Tatar, Kıbrıs Türk Bankalar Birliği Başkanı Yunus Rahmioğlu'nu ziyaret etti.

Ersin Tatar, görüşmenin başında yaptığı açıklamada, son bir haftada döviz kurlarında yaşanan hareketlik hakkında, Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasılasına göre bütçenin artı vermesi, İngiltere'nin borç stokunun GSMH'sının yüzde yüzün üzerinde olduğu bir dönemde Türkiye'nin borç stokunun GSMH'nın yüzde kırkına denk olması ve TC Merkez Bankasının güçlü bir konumda olmasından dolayı kurda fazla bir endişeye gerek duyulmaması gerektiğini söyledi.

Nitekim TC Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve TC Merkez Bankası Başkanının açıklamaları ile piyasaya gelen güven neticesinde kurlarda düşüş yaşanmaya başlandığını kaydeden Tatar, "Genel beklenti kurların biraz daha düşmesi" dedi.

Dövizdeki hareketliliğin nedenlerine bağı olarak da Tatar, "Dünyadaki derecelendirme kuruluşları ve Türkiye'ye para ihraç eden büyük para kuruluşlarının bir bakıma Türkiye ile restleşmede faiz oranının yükseltilmesi noktasında bir çabaları olarak da değerlendirilebilir" diye konuştu.

Kurdaki hareketlenmeyi "yarar" olarak değerlendiren Tatar, TC Merkez Bankasının bu durum karşısında faizleri yükselterek döviz kurunu düşürme seçeneğini kullanmadığını, faizlerin yükseltilmemesinin sevindirici olduğunu kaydetti.

Tatar ayrıca kurdaki dalgalanma sonucu faizlerin artmamasının faizlerin düşmesi beklentisini doğurduğunu da dile getirdi.

Maliye Bakanı Tatar, döviz kurlarındaki hareketliliğin lokomotif sektör olan turizm alanında KKTC'yi daha rekabet edebilir kılacağını ancak Türk Lirası ödenip döviz türünden borcu olanlara sıkıntı yaratabileceğini ve alım gücünü düşürebileceğini kaydetti.

Tatar, "Uzun vadede KKTC için kur ayarlamasının çok sıkıntısı olacağını düşünüyorum çünkü genel olarak bakıldığında bu sektörün (turizm) rekabet gücünün artması lazım bu kur ayarlaması da bu yönde değerlendirilebilir" dedi.

Türkiye'nin sıkıntısının cari açığının büyüklülüğü olduğunu kaydeden Tatar, kurdaki hareketlenmenin Türkiye'nin ihracatının artmasına, ithalatının da düşmesine yol açabileceğini belirtti.

DAVA AÇILAN BORÇLARLA İLGİLİ ÇALIŞMA YAPILIYOR

Mahkemeye intikali yapılmış yüksek faiz uygulanan borçlara da değinen Tatar, söz konusu dosyalardaki faizlerin güncelleştirilmesi ve alacaklıların tazmin edilmesini sağlayacak yönde çalışmalar yürütüldüğünü kaydetti.

"DALGALANMALARA RAĞMEN KKTC UZUN VADEDE BÜYÜME İÇERİSİNDE"

Maliye Bakanı Ersin Tatar zaman zaman dövizde dalgalanmalar olmasına karşın KKTC'nin uzun vadede büyüme içerisinde olduğunu, son on yılda Gayri Safi Milli Hasılasında büyüme yaşandığının söylenebileceğini, KKTC'nin Türkiye ile ilişkileri, KKTC'ye Türkiye'nden su getirme gibi dev projeler, turizm yatırımları, üniversitelere öğrenci sayısının 60 bine çıkarılması hedefi itibarıyla gelecek on yılda da GSMH'da büyüme beklendiğini anlattı.

RAHMİOĞLU

Bankalar Birliği Başkanı Yunus Rahmioğlu ise dövizdeki hareketlenmenin temel sebebinin Türkiye'nin iç dinamikleri olmadığını dünyada yaşanan ekonomik sıkıntılar olduğunu söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasının müdahalesi ile döviz kurlarında düşüşün başladığına işaret eden Rahmioğlu, vatandaşın paniklemesinin yersiz olduğunu vatandaşın daha geniş olması gerektiğini ifade etti.

"DÖVİZ BORÇLANMA RİSKLİ"

Vatandaşa geliri ile aynı para türünden borçlanması tavsiyesinde bulunan Rahmioğlu, borçlanma esnasında döviz faizlerinin daha cazip göründüğünü ancak uzun vadeli borçlanmada "risk alındığını" kaydetti.

"YASAL SIKINTILAR VAR"

"Faiz oranında çok fazla bir düşüş beklemiyorum ve dövizde istikrar bekliyorum" diyen Rahmioğlu KKTC'de faiz oranlarının aşağıya çekilmesinde ise "yasal sıkıntılar" bulunduğunu kaydetti.

Mahkemeye intikal ettirilen borçların faizlerinin düşürülmesi konusunda ise Rahmioğlu, faiz değişikliğine gidilebileceğini ancak ödemenin ne zaman yapılacağının belli olmamasının sıkıntı yarattığını söyledi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer EKONOMİ & FİNANS Haberleri