Onlarca kişiyi zehirleyecek miktarda uyuşturucu madde ithal eden sanıklara mahkeme acımadı

loading
28 Mayıs, Perşembe
£

8.31

7.47

$

6.78

Onlarca kişiyi zehirleyecek miktarda uyuşturucu madde ithal eden sanıklara mahkeme acımadı

Onlarca kişiyi zehirleyecek miktarda uyuşturucu madde ithal eden sanıklara mahkeme acımadı

Mağusa'da 2018 yılı Mayıs ayında Kıbrıs'ın Güney'inden Kuzey'ine yüklü miktarda uyuşturucu madde ithal ettikleri sırada yakalanan taksi şoförleri Niyazi Gür ile Çağlar Özeltural'ın Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi'nde 1 yıldan beri devam eden yargı süreci dün tamamlandı. Ülkeye yaklaşık 1 kilo uyuşturucu getiren Özeltural 10, Gür ise 9 yıl hapse mahkum edildi.

Onlarca kişiyi zehirleyecek miktarda uyuşturucu madde ithal eden sanıklara mahkeme acımadı
banner
A- A A+
Kıbrıs Postası - Nadire BAHADİ

Mağusa'da Akyar Kara Giriş Kapısı'nda 2018 yılında Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nden ülkeye 919 gram 316 miligram hint keneviri türü uyuşturucu madde ile 26 gram 950 miligram kokain türü kanunsuz uyuşturucu madde ithal eden Niyazi Gür ve Çağlar Özeltural,Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı.

Sanık Niyazi Gür yargılandığı 4 davadan 9 yıl hapse mahkum edilirken 2 davadan beraat etti. Aleyhindeki 6 davayı kabul etmeyerek davaları için duruşmaya giden Çağlar Özeltural ise 6 davadan suçlu bulunarak 10 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Sanıklar 12 Mayıs 2018 tarihinde Narkotik ekiplerinin aldığı ihbar sonucu sınır kapısında alıkonularak yakalanmış ve uyuşturucu maddeyi güneyden kuzeye geçirmek için kuryelik yaptıkları ortaya çıkmıştı. Sanık Özelturalhint keneviri ve kokain türü uyuşturucu maddenin yanı sıra araçta bulunan 28 miligram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddenin ithal ve tasarruf davalarından da hapis cezasına mahkum edildi. Sanıklar hakkındaki mahkumiyet ve ceza kararını okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Yargıcı Hazal Hacımulla, mahkemelerin yıllık faaliyet raporlarından uyuşturucu suçlarının yaygın olan suç türleri arasında olduğunun bunun adli ihbar olarak alındığının altını çizerek, uyuşturucu suçlarının toplumun değişik kesimlerine yayıldığını, en çok da gençler arasında yaygın bir hal aldığını üzülerek gözlemlediklerini kaydetti. Sanıkların onlarca kişiyi zehirleyecek miktarda uyuşturucu maddeyi ithal ve tasarruf ettiklerini kaydeden Hacımulla, sanıkların bu suç karşılığında para kazanmayı hedeflediklerini kaydetti. Hacımulla, kimsenin maddi imkansızlıklarını bahane ederek bu denli tehlikeli ve yüklü miktardaki uyuşturucu maddeleri ülkemize girmesini sağlamasına hakkı olmadığını, buna mahkemelerin hoşgörü ile yaklaşmasının mümkün olmadığına dikkat çekti.

UYUŞTURUCUNUN İTHALİNDE KURYELİK YAPARKEN YAKALANDILAR

Sanık Niyazi Gür ile Çağlar Özeltural 12 Mayıs 2018 tarihinde Akyar Kara Giriş Kapısı'ndan ülkeye geçiş yapmak isterken polis tarafından alıkonuldu.

Narkotik Şube ekiplerinin aldıkları bir ihbar üzerine sınır kapılarına Polis Genel Müdürlüğü kanalı ile çekilen mesaj sonrasında tespit edilen sanıkların bulunduğu ticari araç olan TGD 250 plakalı araçta yapılan aramada 919 gram 316 miligram hint keneviri, 26 gram 950 miligram kokain ve 28 miligram sentetik cannabinoid türü uyuşturucu madde tespit edildi.

Polisin yürüttüğü soruşturmada ve sanık Gür'ün ifadesi ışığında Kuzey Kıbrıs'ta birçok kez uyuşturucu suçu işleyip en son Güney Kıbrıs'a kaçan, son yıllarda da Güney Kıbrıs'tan Kuzey'e uyuşturucu temin ettiği bilinen Malik Toran'ın Niyazi Gür ile Çağlar Öztural'ı kurye olarak kullandığı, uyuşturucu kuryeliği yapan sanıkların kazanç elde ettiği tespit edildi. Sanık Niyazi Gür ilk andan itibaren hakkındaki 4 davada yer alan hint keneviri ve kokain türü uyuşturucu maddelerin ithal ve tasarruf suçlarını kabul ederken, araçta bulunan 28 miligram ağırlığındaki sentetik cannabinoid türü uyuşturucu maddenin ithal ve tasarruf davalarını kabul etmedi. Sanık Öztural ise hakkında getirilen 6 davanın tümü reddederken, sanıklar hakkındaki davalar ile ilgili duruşmaya gidilerek duruşma yaklaşık 1 yıldan beri devam ediyordu.

"KAMU YARARI VE SANIKLARIN ISLAHI İÇİN HAPİS CEZASI KAÇINILMAZ"

Sanıklar hakkındaki kararı okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti Yargıcı Hazal Hacımulla'nındün sanıklar hakkında okuduğu mahkumiyet ve ceza kararı yaklaşık 4 saat sürdü. Duruşma sonucu İddia Makamı adına davayı yürüten Kıdemli Savcı Mustafa İldeniz'in sanık Niyazi Gür hakkındaki 6 davanın 4'ünü, sanık Çağlar Özeltural hakkındaki davaların tamamını ispatladığını kaydeden Hacımulla, sanık Gür'ün kabul etmediği 2 davanın ispatlanamayarak beraat ettiğini açıkladı.

Yasa koyucunun uyuşturucu suçları için uzun süreli hapislik cezaları öngördüğünü belirten Hacımulla, öngörülen cezalardan suçun vahametinin açık olduğunu kaydetti. Uyuşturucu suçlarının kamu sağlığını tehdit edip toplumda huzursuzluk yaratan ciddi ve vahim suçlar arasında yer aldığına dikkat çeken Hacımulla, mahkemelerin yıllık faaliyet raporlarının uyuşturucu suçlarının ne denli yaygın olduğu hususuna ışık tuttuğunu belirtti. Bu tür suçlarda kamu menfaati ilkesinin ağır bastığını belirten Hacımulla, caydırıcı ve ibret verici cezaların verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Duruşma boyunca itilaflı olan her hususun titizlikle incelendiği ve bu yöndeki bulguların yansıdığı kararında sanıkların külliyatlı miktarda ve tehlikeli türlerdeki sentetik cannabinoid ve kokain türü uyuşturucu maddeleri ithal etmesini sanıklar hakkında ağırlaştırıcı faktör olarak kabul edildiğini belirten Hacımulla, hint keneviri türü uyuşturucu maddenin tehlikeli uyuşturucu madde sınıfında yer almadığı için sanıklar hakkında hafifletici unsur olduğunu ancak miktarın külliyatlı olmasının ağırlaştırıcı unsur olduğunu kaydetti. Sanıkların suçtaki rolleri nedeni ile ceza takdirinde ayrıma gidilmesi gerektiğini kaydeden Hacımulla, sanık Gür'ün Özeltural'a göre suçta rolünün daha büyük olduğunu ancak ilk andan itibaren polise yardımcı olup suçunu kabul ettiğine dikkat çekti.

"Kamu yararı ve sanıkların ıslahı için hapis cezası kaçınılmaz" diyen Hacımulla, oy birliği ile sanık Gür'ü 9, Özeltural'ı 10 yıl hapse mahkum ettiklerini açıkladı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer ADLİ HABERLER Haberleri