17 yaşında işlediği cinsel tecavüz suçundan 2 yıl hapse mahkum edildi

loading
12 Ağustos, Çarşamba
£

9.40

8.45

$

7.21

17 yaşında işlediği cinsel tecavüz suçundan 2 yıl hapse mahkum edildi

17 yaşında işlediği cinsel tecavüz suçundan 2 yıl hapse mahkum edildi

Mağusa'da 2016 yılında 14 yaşında olan sevdiği kızı kaçırıp cinsel ilişkiye giren, suç tarihinde ise 17 yaşında olan Ferdi Mütela'nın Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargı süreci dün tamamlandı.

17 yaşında işlediği cinsel tecavüz suçundan 2 yıl hapse mahkum edildi
A- A A+
Kıbrıs Postası - Nadire Bahadi

Mağusa'da 2016 yılında 14 yaşındaki komşusunun kızı ile birbirlerini sevip, kızın babasının ilişkiye karşı çıkması nedeni ile kızı kaçırarak cinsel ilişkiye giren Ferdi Mütala dün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Olay tarihinde 17 yaşında olan Mütela, "16 yaşından küçük çocuğu cinsel dokunulmazlığını ihlal amacıyla alıkoyma" , "Cinsel tecavüz" ve "Vahim zarar" davalarından suçlu bulunan Mütela, Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyeti tarafından 2 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

"16 YAŞINDAN KÜÇÜĞE,18 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUĞUN TECAVÜZÜNDE 15 YILA KADAR HAPİSLİK ÖNGÖRÜLÜR"

Sanık aleyhindeki davanın kararını Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Yargıcı Umut İnan, sanık Ferdi Mütela'yı aleyhine getirilen davalardan suçlu bulduğunu açıkladı.

Sanığın mahkum olduğu suçların cinsel suçlar olduğunu belirten İnan, "her ne kadar cinsel nitelikli suçlar ceza yasasının kamuya karşı işlenen suçlar kısmında yer alsa da bu tür suçlarda korunan hukuki yarar bireyin cinsel özgürlüğüdür" dedi. Yasa koyucunun cinsel suçlarla ilgili düzenleme ve değişikliğe gittiğini anımsatan İnan, söz konusu tadilat yasası ile cinsel davranışlarda rıza yaşının 13'ten 16'ya yükseltildiğini ve çocuklardan cinselliği yetişkin olarak algılayabilmesinin beklenemeyeceğini kaydetti. İnan, tadilat ile 16 yaşından küçük çocuğa tecavüz suçunun 18 yaşından küçük bir kişi tarafından işlenmesi halinde de müebbet hapis cezası yerine 15 yıla kadar hapislik cezasının öngörüldüğünün altını çizdi.

"ÇOCUKLARA YÖNELİK İŞLENEN CİNSEL NİTELİKLİ SUÇLARDA ARTIŞ YAŞANIYOR"

Sanığın işlediği suçun ciddiyetine vurgu yapan İnan, cinsel suçların toplumda endişe, huzursuzluk ve tedirginliğe yol açtığının altını çizdi. Mahkemelere ait faaliyet raporları incelendiği zaman cinsel nitelikli suçların son zamanlarda artış gösterdiğine dikkat çeken İnan, çocuklara yönelik işlenen cinsel nitelikli suçlarda artış olmasının daha da vahim olduğunu açıkladı.

Sanığın mahkum olduğu suçların niteliğinin kamuyu yakından ilgilendiren ve artış gösteren suçlardan olduğunu dikkate aldıklarında kamu menfaatinin korunması prensibini de göz önünde bulundurarak sanığı hürriyeti bağlayıcı bir ceza ile cezalandırmayı uygun ve adil bulduklarını kaydeden İnan, sanığın oy birliği ile 2 yıl hapis cezasına mahkum edildiğini açıkladı.

KAÇIRDI, İLİŞKİYE GİRDİLER

İddia Makamı'nın mahkemede aktrdığı olgulara göre, 2016 yılında 14 yaşında olan kız ile 17 yaşında olan sanık Ferdi Mütela birbirlerini sevip ilk kez 2016 yılı Şubat ayında cinsel olarak birlikte oldular. Sanık kız ile suç tarihi olan 2016 yılı Ekim ayına kadar defalarca cinsel birliktelik yaşarken, sanık Mütela 2016 yılı Eylül ayında sevdiği kızı babasından istedi ancak kızın babası ilişkiye onay vermeyerek karşı çıktı. 10 Ekim 2016 tarihinde kızın annesi polise giderek 14 yaşındaki kızının okula gitmek için evden çıktığını ancak geri dönmediğini ve sanığın kızını kaçırdığı yönünde şikayette bulunması üzerine olay ortaya çıkarken, tutuklanan sanık polise "Ben zorla bir şey yapmadım. Biz birbirimizi severik" diyerek ifade verdi. Bu süre içerisinde müşteki kızın annesi şikayetini geri çekerek sanığı affederken, genç kız ise bir başka kişi ile evlenip çocuk sahibi oldu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer ADLİ HABERLER Haberleri