Sahte paralarla yakalanan Dimen ve Dölek'in cezası belli oldu

loading
8 Ağustos, Cumartesi
£

9.52

8.60

$

7.29

Sahte paralarla yakalanan Dimen ve Dölek’in cezası belli oldu

Sahte paralarla yakalanan Dimen ve Dölek’in cezası belli oldu

Ülkeye 2017 yılında gelirken tasarruflarında toplam 5 bin TL sahte banknotlar getirip eğlence mekanında harcarken fark edilerek şikayet üzerine tutuklanan sanıklar İbrahim Dimen ile İbrahim Okan Dölek yargılanarak 6’şar ay hapis cezasına mahkum edildi.

Sahte paralarla yakalanan Dimen ve Dölek’in cezası belli oldu
A- A A+

Kıbrıs Postası - Nadire Bahadi

Mağusa’da 31 Mart 2017 tarihinde bir eğlence mekanından aldıkları içkinin karşılığında 3 adet sahte 50 TL banknot ile ödeme yapıp sahtekarlıkla 55 TL para üstü temin eden polis soruşturmasında ise ülkeye 5 bin TL sahte banknotlarla geldiği ortaya çıkan sanık İbrahim Dimen ve İbrahim Okan Dölek’in yargı süreci tamamlandı.

55 adet 50 ve 100 TL’lik sahte banknotları tasarruf edip tedavüle sürmek ve sahtekarlıkla para temini olmak üzere 4 davadan yargılanarak suçlu bulunan sanıklar 6’şar ay hapis cezasına mahkum edildiler.

“SAHTE BANKNOTLAR ELİNE GEÇEN HERKESİ ZARARA UĞRATIR”

Sanıklar hakkındaki kararı Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti’nde yer alan Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu okudu. Toroslu, sanık İbrahim Dimen ve İbrahim Okan Dölek’in aleyhlerindeki davalardan suçlu bulunup mahkum edildiklerini açıkladı. Sanıkların mahkum olduğu “Sahte banknot tasarrufu” davasının 7 yıla kadar, “Sahte banknot tedavüle sürme” davası için ömür boyu hapislik, “Sahtekarlıkla para temini” davası içinse 3 yıla kadar hapislik cezasının öngörüldüğünü belirten Toroslu, suçlar için öngörülen hapislik cezalarının sürelerinin suçların vahametini ortaya koyduğunu ifade etti.

Sahte banknotların eline geçen herkesi zarara uğrattığını ifade eden Toroslu, banknotların ekonomik ve ticari hayatın temel öğesi olduğunu ve paranın güvenli bir şekilde el değiştirmesinde toplum bireylerinin üst düzey menfaatlerinin bulunduğunun dikkate alındığında bu suçlara kamu yararı gözetilerek ceza takdir edilmesi gerektiğini vurguladı. Sanıkların suçu planlayarak işlemesinin sanıkların aleyhine değerlendirildiğini belirten Toroslu, sanık avukatlarının savunmalarında, sanıkların ekonomik sıkıntı nedeni ile suçu işlediklerini iddia ettiklerine dikkat çekerek, sanıkların sahte banknotları diskoda harcadıkları sırada tespit edilmesinin savunma ile çeliştiğini vurguladı. Oy birliği ile sanıkların hapislik cezası ile cezalandırılmasına karar verildiğini belirten Toroslu, sanıkların birinci davadan 6’şar ay, ikinci davadan 6’şar ay, 4’üncü davadan 3’er ay hapis cezasına mahkum edildiklerini, 3’üncü davanın 2’inci davanın olgularından neşet ettiği gerekçesi ile mahkumiyet kaydedildiğini, cezaların ise ayrı ayrı değil birlikte çekilmesine karar verildiğini açıkladı.

Zanlıların işletme sahibin fark etmesi üzerine polise teslim edildiğini belirten Saydağ, zanlıların polise verdikleri ifadelerinde 50 ve 100 TL sahte banknottan oluşan toplam 5 bin TL ile ülkeye geldiklerini beyan ettiklerini bu güne kadar bulunan toplam sahte paranın ise 3 bin 600 olduğunu ifade etti. Dölek ve Dimen aleyhinde yürütülen soruşturmanın tamamlandığını belirten Saydağ, zanlıların yargılanma safhasında yargılanmaktan kaçmamalarını temin etmek maksadı ile teminata bağlanmalarını talep etti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer ADLİ HABERLER Haberleri