Özgürgün davasında ara emri başvurusu reddedildi

loading
14 Temmuz, Salı
£

8.60

7.83

$

6.87

Özgürgün davasında ara emri başvurusu reddedildi

Özgürgün davasında ara emri başvurusu reddedildi

Hüseyin Özgürgün’ün yasama dokunulmazlığının kaldırılması kararının durdurulmasına ilişkin DP ve Özgürgün’ün Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı ara emri başvurusu, Anayasa Mahkemesi’nin 5 kıdemli yargıcı tarafından oybirliğiyle reddedildi, Özgürgün’ün yargılanmasının önü açıldı.

Özgürgün davasında ara emri başvurusu reddedildi
A- A A+

Kıbrıs Postası – Ertuğrul Senova

Cumhuriyet Meclisi’nin, “Hüseyin Özgürgün‘ün yasama dokunulmazlığının kaldirilmasına” ilişkin kararının  durdurulması adına Demokrat Parti (DP) ile UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgüntarafindan Meclis’e karşı Anayasa Mahkemesi’nde açılan davada karar bugün okundu, ara emri başvurusu reddedildi.

DP ve Özgürgün tarafının, Anayasa’nın 147’nci maddesi ile Meclis İç Tüzüğü’nün 130’uncu maddesi tahtında açtığı davalar ile  dokunulmazlığın kaldırılması kararının durdurulması hedefleniyordu.

Bu iddiaları yaklaşık 20 gündür inceleyen Anayasa Mahkemesi’nin 5 kıdemli yargıcı, oybirliğiyle, ara emri başvurusunu reddetti.

Verilen kararın ardından, şuan Türkiye’de bulunan Hüseyin Özgürgün’ün aday gelmesi halinde, hakkındaki yargı süreci başlayacak.

Öte yandan DP Merkez Yönetim Kurulu’nun, bundan sonraki süreçte nasıl bir yol izleneceğine ilişkin bir toplantı gerçekleştireceği de öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Davada, DP ve Özgürgün’ün ilk talebi, dokunulmazlığın kaldırılması kararına ilişkin ara emri getirilmesi ve ‘birkaç ay süreceği düşünülen’ asıl dava sonlanana kadar Özgürgün’ün dokunulmazlık haklarını geri alması olmuştu.

Yani, reddedilen dava, DP ve Özgürgün kanadının, dokunulmazlığın kaldırılması kararına ilişkin ara emri başvurusunu kapsıyordu.

DP ve Özgürgün’ün davaya ilişkin asıl iddiası ise, Milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması yetkisinin Meclis’te bulunmadığı ve Meclis’in oyçokluğuyla aldığı bu kararın Anayasa’ya aykırı olduğu yönünde…

UBP Lefkoşa Milletvekili Hüseyin Özgürgün hakkında, “Gerçeğe aykırı mal bildiriminde bulunmak” ve “Haksız mal edinme” suçlarını işlediği iddiasıyla, hakkında 3 dosya düzenlenmiş durumda.

DP NEDEN ÖZGÜRGÜN İÇİN DAVA AÇTI?

Anayasa’ya göre, Hüseyin Özgürgün’ün kendini savunması olanaksız. Çünkü Meclis tarafından alınan bir kararı mahkemeye taşıyabilecek yetki; Cumhurbaşkanı’nda, konuyla ilgili birlik ve sendikalarda, vekil lehine beyan verecek 9 vekilde ya da Meclis’te temsil edilen bir siyasi partide bulunuyor. Bu nedenle DP, “Meclis’te bulunan siyasi parti” alternatifiyle, bu yetkiyi elinde bulundurduğundan ötürü, Özgürgün için dava açmıştı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer ADLİ HABERLER Haberleri