Çocuk kaçıran sanık Ayhan Çukadar 18 ay hapse mahkum edildi

loading
10 Temmuz, Cuma
£

8.64

7.74

$

6.87

Çocuk kaçıran sanık Ayhan Çukadar 18 ay hapse mahkum edildi

Çocuk kaçıran sanık Ayhan Çukadar 18 ay hapse mahkum edildi

4 yaşındaki çocuğu annesi ile anlaşıp babasından kaçıran Ayhan Çukadar 18 ay hapse mahkum edildi.

Çocuk kaçıran sanık Ayhan Çukadar 18 ay hapse mahkum edildi
A- A A+

Kıbrıs Postası - NADIRE BAHADI

Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 4 yaşındaki kız çocuğunu annesi Alev Mercan ile anlaşıp TIR içerisine gizleyerek Bozcaada isimli gemi ile Mağusa Limanı’ndan muhaceret işlemi yaptırmadan yurt dışına çıkışını sağlayarak babası D.M’dan kaçıran Ayhan Çukadar hakkındaki kararı açıkladı. 3 davadan yargılanıp suçlu bulunan sanık Çukadar 18 ay hapse mahkum edildi. Davanın kararını okuyan Ağır Ceza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Ayşen Toroslu, sanık Ayhan Çukadar’ın bir babayı evladından mahrum ettiğini, ebeveynlik haklarının elinden alınmasına neden olduğunu açıkladı.

3 DAVADAN SUÇLU BULUNDU

Sanık Ayhan Çukadar hakkındaki davanın kararını Ağır Ceza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Ayşen Toroslu okudu. Sanık Çukadar, 2 Ocak 2020 tarihinde Mağusa’da Alev Mercan ile anlaşarak Alev Mercan’ın 4 yaşındaki kızını kullanımında bulunan TIR içerisine gizleyerek Bozcaada isimli gemi ile Mağusa Limanından muhaceret işlemi yaptırmadan yurt dışına çıkışını sağlamak suretiyle ülke dışına kaçırmak, Yasal vasisinden kaçırmak ve Muhaceret yasasına aykırı KKTC’den ayrılmak davalarından yargılanarak suçlu bulundu.

Sanığın işlemiş olduğu “Ülke dışına kaçırmak” ve “Yasal vasisinden kaçırmak” suçları ceza yasasının kişi özgürlüğüne karşı suçlar başlığı altında düzenlenen suç tipleri olduğunu belirten Torolu, bu suç için 7 yıla kadar hapislik cezası öngörüldüğünü kaydetti.

Sanığın, bu suçlarla küçüğün anne ve babasının sevgi, ilgi ve gözetiminden faydalanma hakkının da ihlal edildiğinin görüldüğünü belirten Toroslu, sanığın işlemiş olduğu suçlarda mağdur olan kişinin çocuğun babasının olduğunu ifade etti. Sanığın bir babayı evladından mahrum ettiğini, ebeveynlik haklarının elinden alınmasına neden olduğunu belirten Toroslu, sanığın küçük kızı da babasından uzaklaştırdığını belirtti. Toroslu, kişi hak ve özgürlükleri ile aile düzeninin korunmasına karşı işlenen suçlara ceza takdir edilirken hukuki yararları da dikkate alarak bu tür suçları işleyenlere etkin, caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi kamu yararı gereği olduğunu söyledi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer ADLİ HABERLER Haberleri