ADLİ HABERLER
okuma süresi: 10 dak.

Mavideniz tutuklu yargılanacak

Mavideniz tutuklu yargılanacak

Mağusa’da faaliyet gösteren “Thrones Club” isimli iş yerinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Yasin Sarıkoç’un tabanca ile vurulup ağır yaralandığı olayda zanlı olarak aranan ve 8 ay sonra gidip polise teslim olan Playboy Gece Kulübü sahibi İsmail Mavideniz tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderildi

Yayın Tarihi: 08/06/20 23:33
Güncelleme Tarihi: 09/06/20 00:09
okuma süresi: 10 dak.
Mavideniz tutuklu yargılanacak
Nadire Bahadi
A- A A+

Mağusa’da faaliyet gösteren “Thrones Club” isimli iş yerinde 2019 yılı Ekim ayı içerisinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Yasin Sarıkoç’un tabanca ile vurulup ağır yaralandığı olayda 8 aydır zanlı olarak aranan ve geçtiğimiz gün polise giderek teslim olan Playboy Gece Kulübü’nün sahibi İsmail Mavideniz hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Zanlı Mavideniz “Ağır yaralama”, “Kanunsuz ateşli silah taşıma”, “Kanunsuz ateşli silah tasarrufu”, “Meskun mahalde ateş etmek”, “Kanunsuz patlayıcı madde taşıma” ve “Kanunsuz patlayıcı madde tasarrufu” suçlamaları ile bugün tutuklu yargılanması için cezaevi talebi ile yeniden mahkemeye çıkarıldı.  Yoğun güvenlik önlemleri altında Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarılan zanlı Mavideniz hakkındaki karar, tutuklu yargılama talebine itiraz nedeni ile uzun süren mesainin ardından belli oldu.

Mahkeme zanlının tutuklu yargılanmak üzere hükümsüz tutuklu olarak 45 günü geçmeyecek şekilde cezaevine gönderilmesine karar verdi. Mahkemede Savcı Serhan Bundak’ın hitaplarının sona ermesinin ardından karar için ara verildiği sırada tansiyon yükseldi. Zanlı Mavideniz, tutuklu yargılanmasını talep eden Savcı Bundak’a mahkeme salonunda sesini yükselterek sözlü saldırıda bulundu.

Polis güçlükle sakinleştirdiği zanlı Mavideniz’i mahkeme hücrelerine indirdi. Mavideniz hakkında verilecek olan duruşma kararını mahkemede bekleyen çok sayıdaki ailesi ve arkadaşları için güvenlik önlemi amacı ile çok sayıda polis görev aldı.  

TABANCA BULUNAMADI

Olayın soruşturmasını yürütülen polis subayı Müfettiş Muavini Eser Çelebi mahkemede verdiği ifadesinde, zanlı İsmail Mavideniz’in, 5 Ekim 2019 tarihinde saat 03:24 raddelerinde Mağusa’da faaliyet gösteren “Thrones Club” içerisinde tasarrufunda kanunsuz olarak bulundurduğu ve henüz tespit edilemeyen tabanca ile henüz bilinmeyen bir sebepten dolayı konu işyerinde güvenlik görevlisi olarak çalışan Yasin Sarıkoç’u sağ kasık kısmından vurup kalçasında kırık olmasına sebebiyet vererek ağır şekilde yaraladığını açıkladı.

Olayla ilgili olarak yapılan olay yeri incelemesinde 1 adet 9.65 mm çapında deforme mermi çekirdeği bulunduğunu belirten Çelebi, olayda kullanılan tabancanın henüz bulunamadığını kaydetti. Çelebi, Yasin Sarıkoç’un ayni gün kaldırıldığı Mağusa Devlet Hastanesinden 9 Ekim 2019 tarihinde taburcu olduğunu belirtti.

Zanlının olay gününden beri arandığını ve Güzelyurt’ta gidebileceği tüm yerlere bakıldığını ancak tespit edilemediğini belirten Çelebi, zanlının bu süre içerisinde güneyde olduğu yönünde bilgi olduğunu kaydetti.

Çelebi, zanlı Mavideniz’in 5 Haziran 2020 tarihinde polise gelerek teslim olduğunu açıkladı. Zanlının 6 Haziran 2020 tarihinde mahkeme huzuruna çıkarılarak aleyhinde 2 günlük tutukluluk süresi temin edildiğini anımsatan Çelebi, bu süre içerisinde zanlının Güzelyurt’taki evinde arama yapıldığını ve olayda kullanılan tabancanın bulunamadığını kaydetti.

POLİS: “BAGAJDAN BİR ŞEY ALDI, YÜRÜYEREK GELDİ, VURDU, TABANCAYI VERDİ YÜRÜYEREK KAÇTI”

Olayla ilgili 3 tanık ifadesi ile kamera görüntülerinin olduğunu belirten Müfettiş Muavini Çelebi, kamera görüntülerinden zanlının konu suçları işlediğinin görüldüğünü söyledi.

Kamera görüntülerinden zanlının yürüyerek geldiğini, mekan sahibinin ise karşı taraftan geldiğini ve mekan sahibinin zanlının şakavari bir şekilde omuzuna dokunarak hafifçe ittirdiğini ardından ise olay çıktığını ve güvenlik görevlisi Yasin Sarıkoç’un mekan sahibinin önüne geçerek kasığından vurulduğunun görüldüğü söyleyen Çelebi, yine kamera görüntülerinden zanlının olay öncesinde aracına giderek bir şey aldığını ve beline taktığının da görüldüğü söyledi.

Çelebi, başlatılan soruşturmada konu tabancayı olay yerinden kaçırdığı tespit edilen bir kişiye mesele ile bağlantılı bir dosya yapıldığını ve konu kişinin teminata bağlandığını anımsattı. Zanlının birçok sabıkası olduğunu ifade eden Çelebi, zanlının suç işleme eğiliminde olduğunu söyledi. Çelebi, yürütülen soruşturmanın devam ettiğini ancak zanlının etki etme olasılığının kalmadığını ifade ederek, zanlının davaları görüşülünceye değin 3 ayı geçmemek şartı ile hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesini talep etti.

AVUKAT TALEBE İTİRAZ ETTİ, ZANLI YEMİNLİ ŞAHADET VERDİ

Zanlı İsmail Mavideniz’in avukatı Doğa Zeki, cezaevi talebine itirazda bulundu. Avukat Zeki, polis subayı Çelebi’nin mahkemeyi yanıltmak üzere şahadet sunduğunu, kamera görüntülerinden tek bir şeyin bile belli olmadığı iddiasında bulundu. Çelebi ise kamera görüntülerinden tabancanın net olarak belli olmadığını ancak suçun işlendiğinin belli olduğunu söyledi. Avukat Zeki, zanlının yargılanmaktan kaçmayacağına dair mahkemede 5 tanık dinletti.

Mahkemede yeminli şahadet veren zanlı Mavideniz, “Yargılanmaktan kaçma gibi bir niyetim olsaydı polise gidip teslim olmazdım. Düzenimi bozacak kafada değilim” dedi.

Zanlı Mavideniz, tabanca tasarruf etmediğini ve kimseyi vurmadığını ileri sürdü.

Zanlı İsmail Mavideniz’in Avukatı Doğa Zeki mahkemeye hitapta bulundu. Avukat Zeki, zanlının iş adamı olduğunu ve zanlının tüm işi ile ailesinin KKTC’de olduğunu belirtti.

Zanlının ailesini ve işlerini sırf bu dava var diye bırakıp KKTC dışına kaçma ihtimalinin olmadığını söyleyen Zeki, zanlının kaçması halinde tüm işinin ve düzeninin bozulacağını belirtti.

İddia Makamı’nın, zanlının yargılanmada mahkemede hazır bulunmayacağına dair hiçbir şahadetinin mevcut olmadığına dikkat çeken Zeki, zanlının kefalete bağlanmasını talep etti.

SAVCI BUNDAK: “MÜEBBET HAPİS GEREKTİREN BİR SUÇTUR”

Mahkemeye hitapta bulunan Savcı Serhan Bundak, zanlı İsmail Mavideniz’in yargılanacağı suçun “Ağır yaralama” suçu olduğunu ve müebbet hapis gerektiren bir suç olduğunu belirtti. Zanlının yargılanacağı suçların çok ciddi ve vahim suçlar olduğunu belirten Bundak, tanık şahadetleri yanında kamera görüntülerinin de olduğunu ifade ederek, görüntülerde birebir silahın görülmemesinin tamamen kameranın açısıyla ilgili bir husus olduğunu vurguladı.

MAHKEME: “ZANLININ KAÇMA İHTİMALİ VAR”

Zanlı hakkındaki davanın duruşması gün boyu devam etti. Mahkeme tanıkların da dinlendiği ve uzun mesai harcanan davanın kararını saat 20:30 da okudu.

Mağusa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler, zanlı İsmail Mavideniz aleyhindeki suçların çok ciddi ve toplumda tedirginliğe neden olan suçlar olduğunu söyledi.

Zanlının itham edilmesi muhtemel suçun “Ağır yaralama” olduğunu belirten Güzeler, konu suçun müebbet hapis gerektirdiğini kaydetti.

Zanlının sabıkaları olan bir kişi olduğunu ifade eden Güzeler, zanlının 2003 yılında yasa dışı yollardan Güney Kıbrıs’a geçme suçu ile ilgili sabıkasının  olduğunu ve zanlının yargılanmaktan kaçma ihtimalinin olduğunun görüldüğünü kaydetti.

Zanlının mahkemede aktarılan mal varlıklarına bakıldığı zaman yurt dışına kaçarak rahatça yeni bir yaşam kurabileceği kanaatine vardığını ifade ederek, zanlı Mavideniz’in davaları görüşülünceye değin 45 günü geçmemek şartı ile hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine emir verdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör