Polis memurunun tutukluluk yapan silahı ateş almıştı, teminatla serbest kaldı

loading
6 Ağustos, Perşembe
£

9.53

8.58

$

7.24

Polis memurunun tutukluluk yapan silahı ateş almıştı, teminatla serbest kaldı

Polis memurunun tutukluluk yapan silahı ateş almıştı, teminatla serbest kaldı

Dörtyol Polis Karakolu’nda geçtiğimiz yıl bir operasyon sırasında tutukluk yapan tabancasındaki mermiyi çıkarmak isterken kendisinin ve polis çavuşu Berk Mertcanoğlu’nun yaralanmasına neden olan polis memuru Halil Ersan mahkemeye çıkarıldı.

Polis memurunun tutukluluk yapan silahı ateş almıştı, teminatla serbest kaldı
A- A A+

Kıbrıs Postası - NADIRE BAHADI

Dörtyol Polis Karakolu’nda 15 Şubat 2019 tarihinde, cezaevinden firar eden Gökhan Takımcılar’ın yakalanması için düzenlenen operasyon sırasında havaya ateş etmek isterken tutukluk yapan tabancasındaki mermiyi çıkarmaya çalıştığı sırada tabancanın ateş alması ile kendisini ve polis çavuşu Berk Mertcanoğlu’nu yaralayan polis memuru Halil Ersan bugün Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı.

“Vahim zarar”, “ Yaralama” ve “  tasarrufundaki patlayıcı maddeden gelmesi muhtemel bir tehlikeye karşı tedbir almamak” suçlamaları ile ilgili hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlanmasının ardından polis memuru Halil Ersan teminata bağlandı.

Mahkeme Ersan’ın yurt dışına çıkışını yasaklayarak bu bağlamda seyahat belgelerine el konulması ve KKTC vatandaşı 1 kefilin 75 bin TL meblağlı kefalet senedi imzalaması koşulu ile serbest bırakılmasına emir verdi.

HEM KENDİSİ HEM DE ÇAVUŞ YARALANMIŞTI

Olayın soruşturmasını yürüten polis subayı Müfettiş Muavini Ömür Dalkıran mahkemede verdiği ifadesinde, polis memuru Halil Ersan’ın Dörtyol Polis Karakolu’nda görev yaptığını kaydederek Ersan’ın 15 Şubat2019 tarihinde, saat 23:00 raddelerinde, o gün cezaevinden firar eden Gökhan Takımcılar’ın yakalanması ile ilgili ekipte görevli olduğu esnada zimmetinde bulunan 9 mm çapında tabancayı Takımcılar’ın kaçma ihtimali tehlikesini gördükten sonra havaya kaldırıp ateş etmek istediğini ancak tabancanın tutukluk etmesinden dolayı ateş edemediğini açıkladı.

Gökhan Takımcılar’ın yakalanmasının ardından karakola giden polis memuru Halil Ersan’ın karakol içerisinde bulunan kol sorumlusu odası içerisinde tutukluk yapan tabancasındaki mermiyi çıkartmaya çalıştığı esnada tabancanın ateş aldığını belirten polis subayı Ömür Dalkıran, o esnada sağ tarafında bulunan polis çavuşu Berk Mertcanoğlu’nun sol ve sağ bacağından yaralanmasına sebep olduğunu açıkladı.

Polis subayı Dalkıran, olay esnasında polis memuru Halil Ersan’ın sağ elinin tabancanın sürgüsü üzerinde, sol elinin ise kabza kısmında olması sebebi ile ateşlenen merminin ilk olarak polis memuru Halil Ersan’ın sağ el avuç içi yüzün parmağı altından geçerek kendisinin de yaralandığını açıkladı.

Konu ile ilgili olarak soruşturma subayı olarak atanması üzerine, soruşturmayı tamamlayıp görüş almak üzere dosyayı KKTC Başsavcılığı’na gönderdiğini kaydeden Dalkıran, gelen görüş doğrultusunda polis memuru Halil Ersan’a 2 Temmuz 2020 tarihinde “vahim zarar”, “yaralama” ve “ tasarrufundaki patlayıcı maddeden gelmesi muhtemel bir tehlikeye karşı tedbir almamak” suçlarından dolayı yazılı dava tebliği edildiğini, Ersan’ın hakkında getirilen davaların hiç birini kabul etmediğini açıkladı.

Polis çavuşu Berk Mertcanoğlu’nun şikayetinin devam ettiğini kaydeden Dalkıran, yürütülen soruşturmanın tamamlandığını belirterek polis memuru Ersan’ın teminata bağlanmasını talep etti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer ADLİ HABERLER Haberleri