ADLİ HABERLER
okuma süresi: 7 dak.

Tecavüz zanlısı 3 kişi tutuklu yargılanacak

Tecavüz zanlısı 3 kişi tutuklu yargılanacak

Dipkarpaz’da meydana gelen tecavüz olayı ile ilgili 29 gündür tutuklu bulunan 3 zanlı hakkındaki soruşturmanın tamamlanmasının ardından, zanlılar tutuklu yargılanmak üzere cezaevine gönderildi.

Yayın Tarihi: 24/04/21 09:21
okuma süresi: 7 dak.
Tecavüz zanlısı 3 kişi tutuklu yargılanacak
Nadire Bahadi
A- A A+

Dipkarpaz’da 2018 yılı ile 2020 yılı arasında meydana geldiği iddia edilen tecavüz olayının ardından 17 yaşındaki kızın hamile kalması ile ortaya çıkan olay ile ilgili tutuklanan zanlı İ.G, zanlı S.D ve zanlı S.Ç hakkındaki soruşturma tamamlandı.

1 aydan beri yürütülen soruşturma kapsamında poliste tutuklu bulunan zanlılar tutuklu yargılanma talebi ile yeniden İskele Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı.

Zanlı İ.G “16 yaşından küçük çocuğa cinsel tecavüz”, “16 yaşından küçük çocuğun cinsel dokunulmazlığını ihlal etmek amacıyla alıkoyma”, “Çocuğun cinsel istismarı” ve “Cinsel saldırı” suçlarıyla, zanlı S.D ile S.Ç ise “Cinsel tecavüz”, “Cinsel dokunulmazlığı ihlal etmek amacıyla alıkoyma” ve “Cinsel saldırı” ile suçlanıyor.

Zanlı İ.G ve S.D’nin tutuklu yargılanmak istemedikleri için cezaevi talebine avukatları tarafından itirazda bulunması nedeni ile davanın duruşması 10 saat sürdü.

YARGILANMAKTAN KAÇABİLME İHTİMALLERİ MAHKEMEYE AKTARILDI

Duruşmada dikkat çeken detaylar aktarıldı. Soruşturmayı yürüten polis çavuşu İsmail Osum, zanlıların Dipkarpaz bölgesinde ikamet ettiğini ve insan kaçakçılığının en yoğun yapıldığı bölge olduğunu dile getirerek, zanlıların teminatla serbest kalmaları halinde yasa dışı yollardan yargılanmadan kaçma ihtimallerinin kuvvetle muhtemel olduğuna dikkat çekti. Dipkarpaz’da olay ile ilgili infialin devam ettiğini ve zanlıların teminatla serbest kalmaları halinde ailelerin ve zanlıların zarar göreceğinin de kuvvetle muhtemel olduğunu belirten Osum, zanlıların aileleri tarafından polise açık açık yapılan beyanda, zanlıların tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalmaları halinde olaylar sona erene kadar Dipkarpaz’da kalmayacaklarının, zanlı S.D’nin ise İngiltere’ye gönderileceğinin ifade edildiğini ve bu yönde bilgi verildiğini açıkladı. Polis çavuşu Osum zanlıların yargılanmalarına olanak sağlanması için tutuklu yargılanmalarını mahkemeden talep etti.

AMCASININ OĞLU VE AKRABASI OLAN 2 ZANLIDAN TUTUKLU YARGILANMAYA İTİRAZ

Zanlı İ.G ve zanlı S.D avukatları aracılığı ile cezaevi talebine itirazda bulundu.

Yapılan itirazın ardından zanlı İ.G ve S.D yargılanmaktan kaçmayacaklarına yönelik kendilerinin de aralarında olduğu 8 kişiyi mahkemede tanık olarak dinletti.

TECAVÜZÜ KABUL ETMEDİ, “TİCARİ REKABET İÇİN İFTİRA” DEDİ

Tutuklu yargılanmaya itirazda bulunan İ.G, 1 aydan beri polise hiçbir ifade vermeyip suskunluğunu korurken, mahkemede yemin altında şahadet verdi.

Zanlı İ.G, suçlamaları kabul etmediğini belirtirken suçsuz olduğunu iddia ederek bu nedenle yargılanmaktan kaçmasının gerekmediğini ileri sürdü.

Zanlı İ.G, bu suçu işlemediği gibi, kızın babası olan amcası ile arasında ticari rekabet olduğunu ve amcasının ticari rekabet nedeni ile kendisine kin güdüp iftira attığını iddia etti.

Serbest kalması halinde, hakkında yargı sürecinden önce, İngiltere’ye gönderileceği yönünde iddialar bulunan S.D de suçsuz olduğunu iddia edip eşinin ve çocuğunun köyde olduğunu kaydederek yargılanmaktan kaçmayacağını ileri sürdü.

Mahkemeye gelir beyanı yaparak Dipkarpaz’da kasap ve restorancılık yaptığını söyleyen zanlının aylık 12 bin TL kazancı olduğunu dile getirmesinin ardından, Savcı Ahmet Özlemler’in sorgulaması sırasında zanlı tarafından mahkemeye emare sunulan gelir evrakında devlete yaptığı gelir beyanının ise düşük tutularak 4 bin 400 olarak gösterildiği ortaya çıktı.  

Mahkemede zanlı İ.G’nin avukatı tarafından zanlı İ.G’nin yargılanmaktan kaçmayacağı yönünde tanıklık yapmaya çağırılan Süleyman Sünmez ise İddia Makamı adına davayı yürüten Savcı Ahmet Özlemler’in sorgulaması sırasında zanlıların yargılanmaktan kaçma ihtimalini doğrular nitelikte açıklamalarda bulundu.

Olayın ardından “Aile büyükleri toplandık, konuştuk, tartıştık. Bir çözüm bulduk” diyen Sünmez, “İ.G serbest kalırsa Dipkarpaz’da kalmayacak. Önlem alacağız. Herkes çocuklarını alacak ve karşı tarafın karşısına çıkmayacak bir ortamda yaşayacak. Ortalık yatışana kadar kızın babasından uzak, gözden uzak, el ayak içinde olmayacak şekilde yaşayacak” ifadelerini kullandı.

YARGILANMAYI TUTUKLU BEKLEYECEKLER

İskele Kaza Mahkemesi Yargıcı Tutku Candaş, huzurundaki dava ile ilgili şahadet veren tüm tanıkların şahadetlerini ve mahkemeye sunulan emareleri titizlikle incelediğini açıkladı.

Zanlılar aleyhindeki ithamları destekleyici nitelikteki şahadetin mahkeme huzurunda olduğu kanaatinde olduğunu açıklayan Candaş, zanlılar aleyhindeki ithamların ciddiyetine dikkat çekerek, zanlıların mahkum edilmeleri halinde alacakları muhtemel cezanın uzun süreli hapislik cezası olduğunu ifade etti.

Zanlıların KKTC vatandaşlığına ek olarak TC vatandaşlıklarının da bulunduğunu söyleyen Candaş, zanlıların mevcut koşullar içerisinde serbest kalmaları halinde yargılanmada hazır bulunmamaları ihtimali hususunda bulgu yaptı.

Dipkarpaz’daki insan kaçakçılığı ve gayri yasal yollardan kaçma ihtimalinin mevcut olduğunu değerlendirdiğini söyleyen Candaş, zanlıların Türkiye’ye kaçtıktan sonra ise KKTC vatandaşlarının KKTC’ye iade edildiği ancak TC vatandaşlarının iade edilmediğinin daha önceki kararlarda da yer aldığına dikkat çekti.

Bir kişinin tutuklu yargılanması konusunda karar verilirken incelenmesi gereken kriterlerin titizlikle incelendiğini belirten Candaş, toplumda rahatsızlık ve provokasyon ihtimalini, zanlıların şahsi güvenliklerini, yargılanmadan kaçma ihtimallerini bir bütün olarak değerlendirdikten sonra takdir hakkını zanlıların tutuklu yargılanması yönünde kullanmayı tercih ettiğini açıkladı.

10 saat sürüp, gece saat 22:00 sıralarında tamamlanan duruşmanın sonunda mahkeme zanlıların davaları görüşülünceye değin 45 günü geçmemek şartı ile hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesine karar verdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör