ADLİ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Tecavüze teşebbüse 4 yıl hapis cezası

Tecavüze teşebbüse 4 yıl hapis cezası

Mağusa’da iş yerinde tanıştığı kadının ırzına geçmeye çalışan sanık Baki Yılmaz’ın Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki yargı süreci tamamlandı.

Yayın Tarihi: 28/04/21 07:30
okuma süresi: 5 dak.
Tecavüze teşebbüse 4 yıl hapis cezası
Nadire Bahadi
A- A A+

Mağusa’da 2020 yılı Şubat ayı içerisinde, iş yerinde tanıdığı ve evine bırakmak bahanesiyle beraber yürüdüğü kadının boş arazi içerisinde ırzına geçmeye teşebbüs eden sanık Baki Yılmaz hakkındaki karar açıklandı.

“Cinsel tecavüze teşebbüs etmek”, “Cinsel dokunulmazlığı ihlal amacıyla alıkoyma”, “Cinsel saldırı”, “Ciddi darp” ve “Darp” davalarından Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan sanık Yılmaz, aleyhindeki davalardan suçlu bulunarak oy birliği ile 4 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

“İLKOKULDAN BAŞLAYAN BİR CİNSEL EĞİTİM, EĞİTİM SİSTEMİNE DAHİL EDİLMELİ”

Sanık aleyhindeki davaların kararını Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Fatma Şenol okudu.

Sanık Baki Yılmaz’ı aleyhine getirilen davalardan suçlu bulduklarını açıklayan Şenol, sanığın mahkum olduğu “Cinsel tecavüze teşebbüs” suçu için 10 yıla kadar ve “Cinsel dokunulmazlığı ihlal amacıyla alıkoyma” suçu için 10 yıla kadar hapislik cezası öngörüldüğünü açıkladı. Şenol kararında, cinsel suçların nitelikleri itibariyle kamu düzenini bozucu, topluma korku ve endişe veren suçlar arasında olduğunu vurguladı.

Cinsel suçların son yıllarda yaygınlaşma eğilimi göstermesini adli ihbar olarak aldıklarını kaydeden Şenol, bu tür suçların kadınlar arasında istedikleri saatte, istedikleri yerde özgürce hareket etmeleri noktasında büyük bir endişeye kapılmalarına neden olduğunun yadsınamaz bir gerçek olduğunu söyledi.

Bu tür ciddi suçlarda ceza verilirken kamu menfaatinin korunması ilkesine ağırlık vererek gerek sanığa, gerekse potansiyel olarak bu tür cinsel suçları işlemeye eğilimi olanlara suç işlemekten caydırıcı ve ibret verici cezaların verilmesi gerektiğinin altını çizen Şenol, bu tür cinsel suçların önlenmesinde sadece caydırıcı cezaların verilmesinin yeterli olmayacağını belirterek, cinsel suçların önlenmesinde ilkokuldan başlayan bir cinsel eğitimin, eğitim sistemine dahil edilmesinin ve toplumun bu yönde bilinçlendirilmesinin büyük bir önem taşıdığını açıkladı.

“YASAL MEVZUATTA SARHOŞLUK, HERHANGİ BİR SUÇ İÇİN SAVUNMA TEŞKİL ETMEZ”

Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Şenol kararında, sanık avukatının, sanığın olay anında çok yüksek oranda alkollü olduğunu ve bu nedenle bu suçu alkol tesiri altında işlediğini ileri sürdüğünü anımsatarak, yasal mevzuatımız gereği sarhoşluğun herhangi bir suç için savunma teşkil etmediğini söyledi.

Şenol, bu meselede sanığın suçu işlemek amacıyla alkol almadığının, aldığı alkol nedeniyle iradesinin zayıflaması neticesinde suçun işlendiğinin görüldüğünü kaydetti.

Sanığın önceden tanışıklığı olan müştekiyi evine bırakmak için birlikte yürüdükleri esnada yol kenarındaki boş arazi içerisinde müştekiye tecavüz etmeye teşebbüs ettiğini anımsatan Şenol, sanığın civardaki evlerden bu olayın görülüp müdahale edilmesi üzerine korkarak kaçtığını kaydetti.

Suçun işleniş şekline bakıldığı zaman sanığın ilk anda müştekiyi yere düşürdükten sonra müştekinin kendisini öpmesine izin vermeyerek evine yürümeye devam ettiği anda olay yerinden ayrılmış olsaydı bu hususun lehine hafifletici bir unsur olarak alınıp cezasının daha hafif olabileceğini belirten Şenol, sanığın, müştekiyi yere düşürdükten sonra müştekinin kendisini elleriyle itmesine rağmen ve kendisine yanına yaklaşmamasını söyleyip yoluna devam etmesine rağmen olay yerinden ayrılmayarak teşebbüs eylemine devam ettiğini kaydetti. Şenol, sanığın,  müştekinin arkasından giderek izin vermediği halde boş arazi içerisine çekerek tecavüz etmeye çalıştığını anımsatırken sanığın teşebbüs ettiği suçun son derece vahim olduğunu kaydetti. Şenol sanığın aleyhine getirilen ve suçlu bulunduğu davalardan oy birliği ile 4 yıl hapis cezasına mahkum edildiğini açıkladı.

ÇIĞLIK ATINCA TECAVÜZDEN KURTULMUŞTU

Sanık Baki Yılmaz, daha önceden iş yerinde tanıştığı kadını 9 Şubat 2020 tarihinde evine bırakmak amacıyla beraber yürüdükleri esnada, boş arazi içerisinde müştekinin rızası olmadan beline sarılıp dudaklarından öpmüştü.

Müşteki sanık Baki Yılmaz’ın bu eyleminden kurtulmaya çalıştığı sırada, sanık kendisinden kurtulmaya çalışan müştekiyi yere yatırarak elleri ile ağzını kapatıp müştekinin giydiği pantolonu iç çamaşırı ile birlikte aşağıya indirmiş ve elleriyle müştekinin vücudunun çeşitli yerlerini okşamak suretiyle müştekinin ırzına geçmeye teşebbüs etmişti.

Olay müştekinin çığlık atması sonucu çevrede bulunan insanlar tarafından fark edilmiş, sanık Baki Yılmaz ise olay yerinden kaçmıştı.

Sanık Yılmaz şikayet üzerine ayni gün polis tarafından tespit edilerek tutuklanmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör