ADLİ HABERLER
okuma süresi: 5 dak.

Yasa dışı kürtajla suçlanıyorlar

Yasa dışı kürtajla suçlanıyorlar

Mağusa’da tanınmış Kadın Doğum Uzmanı 71 yaşındaki Dr. İ.B, yasa dışı kürtaj suçlaması ile tutuklandı. Polis yapılan şikayet üzerine başlattığı soruşturmada doktorun yanı sıra gebeliği sonlandırılan M.A. ile kürtaj için M.A’yı teşvik eden erkek arkadaşı S.U’yu da tutuklayıp mahkemeye çıkardı.

Yayın Tarihi: 28/04/21 19:45
okuma süresi: 5 dak.
Yasa dışı kürtajla suçlanıyorlar
Nadire Bahadi
A- A A+

Mağusa’da 2020 yılı Nisan ayı içerisinde yasal süresi dolmasına rağmen 13 haftalık gebeliğin sonlandırılması olayı ile ilgili biri Kadın Doğun Uzmanı olmak üzere toplam3 kişi tutuklandı.

Yapılan şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında 71 yaşındaki Kadın Doğum Uzmanı İ.B., gebeliği sonlandırılan M.A. ve M.A.’yı kürtaja teşvik ettiği tespit edilen sevgilisi S.U bugün “Hamileliğin yasal bir şekilde sonlandırılmasına aykırı hareket” suçlaması ile Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarıldı.

Haklarında yürütülen soruşturmanın tamamlanmasının ardından teminat maksatlı mahkemeye getirilen zanlı M.A, S.U ve Dr. İ.B tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlandı.

10 HAFTALIKTAN BÜYÜK OLDUĞUNU BİLDİKLERİ HALDE 6 BİN TL KARŞILIĞINDA GEBELİĞİ SONLANDIRDILAR

Olayın soruşturmasını yürüten polis memuru İzlem Kasap mahkemede verdiği ifadesinde, 26 Nisan 2021 tarihinde Mağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’ne yasa dışı kürtajla ilgili olarak gelen bir ihbar üzerine soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Kasap, soruşturma neticesinde, 21 Nisan 2020 tarihinde zanlı M.A’nın, erkek arkadaşı zanlı S.U’nun teşviki ile zanlı Dr. İ.B’nin sahibi olduğu doğum kliniğine giderek 13 hafta 3 günlük hamile olduğunu bildikleri halde 6 bin TL para karşılığında zanlı Dr. İ.B tarafından zanlı M.A’nın hamileliğinin sonlandırıldığının tespit edildiğini açıkladı.

27 Nisan 2021 tarihinde zanlı M.A ve S.U’nun tespit edilerek Adli Şube’ye celp edildiğini belirten Kasap, her iki zanlının da poliste gönüllü ifade verdiklerini ve ifadelerinde 10 haftalıktan büyük olduğunu bildikleri hamileliğin, Mağusa’da bir klinikte doktor tarafından 6 bin TL karşılığında kürtaj yapılarak sonlandırıldığını beyan ettiklerini açıkladı.

Yapılan ileri soruşturmada zanlı M.A ile S.U’nun bahsettiği kliniğin zanlı Dr. İ.B’nin kliniği olduğunun tespit edildiğini kaydeden Kasap, kürtajı yapan doktorun ise zanlı İ.B olduğunun tespit edildiğini açıkladı.

DOKTOR GEBELİĞİN 6-8 HAFTALIK OLDUĞUNU İDDİA ETTİ

Zanlı M.A ile S.U’nun 27 Nisan 2021 tarihinde tutuklandığını kaydeden polis memuru İzlem Kasap, zanlı Dr. İ.B’nin ise ayni gün doğum kliniğinde tespit edildiğini ve arama emri ile Dr. İ.B’nin kliniğinde arama yapıldığını açıkladı. Yapılan aramada zanlı M.A adına kesilmiş 22 Nisan 2020 tarihli bir makbuzun bulunarak emare alındığını açıklayan Kasap, zanlı Dr. İ.B’nin hasta kayıtlarının bulunduğu bilgisayar kasasının da incelenmek üzere emare alındığını aktardı.

Zanlı Dr. İ.B’nin, polise izahatında, zanlı M.A’nın kendisine geldiğinde kanaması olduğunu, düşük yapmak üzere olduğundan acilen hastaya müdahale ettiğini, zanlı M.A’nın düşük yaptığını, hamileliğin ise 6-8 haftalık olduğu yönünde beyanda bulunduğunu aktaran Kasap, zanlı Dr. İ.B’nin akabinde Mağusa Polis Müdürlüğü’ne sevk edildiğini açıkladı.

Zanlı Dr. İ.B’nin poliste bir gönüllü ifade verdiğini kaydeden Kasap, zanlı M.A’nın kanama ve sancı şikayeti ile geldiğini, rahim ağzının 19 cm açık olduğunu, acil müdahale etmesi gerektiği için müdahale ettiğini, tahminen hamileliğin 8 haftalıktan küçük olduğunu beyan ettiğini açıkladı.

KÜRTAJDAN ÖNCE GEBELİĞİN 13 HAFTALIK OLDUĞU BAŞKA BİR HASTANEDE DE TESPİT EDİLDİ

 Kasap yürütülen soruşturma kapsamında zanlı M.A’nın gebeliğini özel bir hastanede yaptırdığı kontrolde öğrendiğinin tespit edildiğini açıkladı.

Zanlı M.A’nın hamileliğinin ilk tespit edildiği özel hastaneden de soruşturma yapıldığını ve rapor temin edildiğini söyleyen Kasap, zanlı M.A’nın 20 Nisan 2020 tarihi itibariyle 13 hafta 3 günlük canlı gebeliği olduğunun belirtildiği raporun emare alındığını açıkladı.

Kasap, yine yapılan ileri tahkikatta, 21 Nisan 2020 tarihinde zanlı M.A’nın, zanlı Dr. İ.B’nin doğum kliniğine kürtaj yaptırmak için 2 kişi ile birlikte gittiğinin tespit edildiğini kaydererek,  2 tanıktan yapılan soruşturmada zanlı M.A’nın kliniğe gittiğinde herhangi bir kanama, ağrı veya rahatsızlığı olmadığının öğrenildiğini açıkladı.

Yürütülen soruşturmanın devam ettiğini ancak zanlıların etki edebilme olasılıklarının kalmadığını kaydeden Kasap, zanlıların teminata bağlanmasını talep etti.

TUTUKSUZ YARGILANACAKLAR

Mahkeme, zanlıların pasaportlarına el konulması, yurt dışına çıkışlarının yasaklanması, zanlıların 5’er bin TL nakdi teminat ödemeleri ve KKTC vatandaşı 1’er kefilin 75’er bin TL şahsi kefalet senedi imza etmeleri koşulu ile zanlıların tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Haberi Facebook'ta gör